Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pro hypotéku se často vyplatí jít do své banky

aktualizováno 
Hypoteční úvěr zatím nabízí sedm bank. Liší se nejen ve velikosti ročních úroků či poplatků za zpracování žádosti, ale například i požadavky na velikost příjmů zájemce nebo množství vlastních peněz, které je třeba do pořízení nemovitosti vložit. Jak se orientovat?

Při rozhodování, kterou banku zvolit, proto finanční poradci doporučují orientovat se nejen podle „ceny“ úvěru, ale i toho, zda klienta ve vybraném finančním domu znají, protože mu zde již delší dobu spravují účet. Tento fakt totiž může pomoci při posuzování bonity, tedy schopnosti úvěr splácet. Vyhodnocování žádostí totiž probíhá podle poměrně přísných kritérií a i rodině s nadprůměrnými příjmy se může stát, že odejde s nepořízenou.

Cena úvěru je ovšem také důležitá. Byť se například roční úroková sazba může lišit mezi bankami o několik desetin procenta, tedy na první pohled zanedbatelnou částku, v konečném zúčtování zaplatí klient s vyšším úrokem za úvěr na deset až dvacet let (běžná doba splácení) i o několik desítek, či dokonce stovek tisíc korun víc, a to podle výše úvěru. Jediná Česká spořitelna nyní garantuje v rámci svého programu Top bydlení roční úrok 5,6 procenta. Konkurence sice také ve svých nabídkách uvádí například 5,7 procenta či 5,9 procenta, ale před číslo vsunuje slůvko „od“. To znamená, že tato sazba je určena jen vybraným, obvykle velmi bonitním klientům, a běžný žadatel získá sazbu většinou o několik desetin procenta vyšší. Například při úvěru jeden milion korun na dvacet let a sazbě 5,6 procenta činí měsíční splátka bez státní podpory zhruba 6 600 korun. S úrokovou sazbou o šest desetin vyšší, tedy 6,2 procenta, by splátka byla 7 160 korun. Za rok by tak klient s „horším“ úrokem zaplatil o 6 720 korun více, a ty by se po dvaceti letech rozrostly na více než 130 tisíc korun.

Plánujete koupi, rekonstrukci či modernizaci svého bydlení? Získejte zajímavé informace o produktech, které vám ke splnění snu pomohou:

hypoteční úvěr

úvěr ze stavebního spoření

Zanedbatelná není ani výše poplatků za zpracování úvěru a vedení účtu. V prvním případě se může jednorázová částka lišit až o několik tisíc korun, měsíční poplatek za správu účtu se různí mezi bankami i o 200 korun. Zatímco GE Capital si naúčtuje 200 korun za měsíc, v HVB Bank je služba zdarma, ovšem vyšší je v jejím případě zase poplatek za vyřízení úvěru. Například Komerční banka si řekne o 80 korun (pokud klient nečerpá státní podporu). Rozdíl mezi ní a prvně jmenovanou GE Capital bank se tak za rok vyšplhá na 1 440 korun a po dvaceti letech se rozroste na necelých 29 tisíc korun. 

 

Banka Min. výše úv. Max. výše úvěru vzhledem k hodn. zast. nemov. Max. splatnost Min. roční úr. sazba s fixací na 5 let Max. doba fixace úr. sazby Popl. za zprac. žádosti o úvěr, poskyt. úvěru Měsíční poplatek za vedení úv. účtu se státní podp. (bez státní podpory)
Česká spořitelna (program TOP Hypo) 300 tisíc Kč 90% maximálně 15 let při koupi starší nem. a 20 let při koupi nové nemovitosti 5,6% 5 let 0,5% z hodnoty sjedn. úvěru, min. 9 500 Kč, max. 20 000 Kč1) 150 Kč (110 Kč)
Českomor. hypoteční banka 200 tisíc Kč  100% až 30 let 5,9% 5 let 0,6% z objemu úvěru, min. 5 000 Kč, max. 20 000 Kč2) 220 Kč (150 Kč)
GE Capital Bank 300 tisíc Kč 85% až 20 let 6,29% 5 let 0,7% z objemu úvěru, min. 5 000 Kč, max. 20 000 Kč 200 Kč (200 Kč)
HVB Bank Czech Republic 400 tisíc Kč 85% až 30 let 5,45% 3) 10 let 1% z objemu úvěru, min. 10 000 Kč, max. 25 000 Kč 0 Kč (0 Kč)
Komerční banka 200 tisíc Kč 90% až 30 let 5,78% 4) 5 let 0,8% z objemu úvěru, min. 4 000 Kč, max. 25 000 Kč 150 Kč (80 Kč)
Raiffeisen- bank 250 tisíc Kč 90% až 20 let 5,9% 5 let 0,7% z objemu úvěru, min. 4 000 Kč 150 Kč (100 Kč)
Živnostenská banka 300 tisíc Kč 90% až 20 let 5,7% 5 let 0,9% z objemu úvěru, min. 3 000 Kč5) 200 Kč (100 Kč)

1)poplatek se vztahuje k úvěru do 5 mil. Kč s dobou čerpání do šesti měsíců od podpisu smlouvy
2)poplatek se vztahuje k úvěru použitému na koupi nemovitosti, vypořádání majetkových poměrů spojených s nemovitostí a na vyrovnání dříve poskytnutých půjček poskytnutých na investice do nemovitostí sazba
3)sazba se vztahuje k úvěru ve výši 1 milion Kč
4)sazba se vztahuje k úvěru ve výši 1 milion Kč pro žadatele, který nemá životní pojištění
5)poplatek se vztahuje k úvěru s dobou čerpání do šesti měsíců od podpisu smlouvy

Zdroj: hypoteční bank

Pro mnoho žadatelů je také podstatné, kolik mu banka půjčí. Ze zákona mají totiž finanční domy možnost poskytnout úvěr jen na 70 procent ceny nemovitosti (odvíjí se mimo jiné od objemu vydávaných hypotečních zástavních listů), zbytek by měl pokrýt klient z vlastních zdrojů. Všechny banky již dnes „dotují“ půjčovanou sumu a dávají až 85 či 90 procent, Českomoravská hypoteční dokonce a od října i Česká spořitelna (lidem do 35 let) 100 procent odhadní ceny pořizovaného domu či bytu. Pokud si ale člověk půjčuje všechny peníze, musí počítat s vyšším ročním úrokem, například v České spořitelně 6,6 procenta, a také s mnohem přísnějšími požadavky na velikost jeho příjmů. Navíc ne vždy se musí krýt odhadní cena, kterou určuje znalec banky, a ta, za kterou se nemovitost opravdu kupuje. Pokud odhadce ohodnotí dům či byt nižší cenou, stejně musí mít klient k dispozici vlastní zdroje.

Víte, co vám v současnosti nabídnou naše banky nebo která banka nabízí nejlepší podmínky? Odpovědi nejen na tyto otázky naleznete v našem velkém tématu.

Jaká je vaše zkušenost s hypotékou? Podařilo se vám ji získat za přijatelných podmínek? Nebo jste si ji naopak kvůli vysoké ceně či přehnaným nárokům na ručení rozmysleli? Nenechávejte si své názory a zkušenosti pro sebe.


Komerční prezentace:

Teď máte na víc. Buřinka nabízí nejlevnější překlenovací úvěry na trhu, a to s roční úrokovou sazbou 4,95% již při naspoření pouze 20% cílové částky. Pozor: platí jen do 18. října 2002.


 

Autor:Nejčtenější

Chtěl utáhnout nájem, tak začal podnikat a už má sedmičlenný tým

Radek Danč, provozovatel brněnské společnosti Internesto

Radka Danče dovedla k podnikání před pár lety tak trochu finanční nouze. Jako student bydlel v centru Brna a kamarád z...

Proč jsou kanály kulaté? Obvyklé i nezvyklé otázky padající u pohovorů

Ilustrační snímek

Při pracovním pohovoru čelí uchazeči různým otázkám personalistů. Třeba dotaz „Jaké jsou vaše silné a slabé stránky?“...Co si Češi závidí a co by chtěli mít jisté. Zapojte se do ankety

Ilustrační snímek

O Češích se říká, že jsou závistiví. Ale je česká závist stále tak silná, že se nám nedaří vymanit z klubka intrik,...

Kvíz: volno na svatbu či stěhování. Kdy ho musí firma proplatit?

Ilustrační snímek

Pokud jste zaměstnaní, pak určitě víte, že máte nárok na dovolenou. Jak je to ale v případech, kdy do práce nemůžete...

Falešná advokátka je okradla, ale trestný čin se prý nestal

Ilustrační snímek

Asi všichni známe postavu falešného vrchního Vrány z oblíbené české komedie. Úsměv na tváři nám ovšem ztuhne, pokud se...

Další z rubriky

Kolik stojí dětské pojištění a na co si dát pozor

Ilustrační snímek

Děti chvilku neposedí, může se jim kdykoli něco stát, potřebují pojištění, říkají si mnozí rodiče. A tak ho uzavřou....

Češi se svěřili, že vážná životní situace přijde na osm tisíc měsíčně

Ilustrační snímek

Životní pojistku nemá sjednanou polovina Čechů. Ti, kdo ji mají, ji nemusí mít dobře nastavenou. Jen pouhá desetina od...

Jaké výluky a háčky mívají odpovědnostní pojistky a co neuhradí

Ilustrační snímek

Když způsobíte škodu někomu jinému třeba při cyklistice, lyžování či jiném sportu, nebo na nákupu, provozem domácnosti,...

Další nabídka

Kurzy.cz

Účtenkovka má své první výherce - výsledková listina
Účtenkovka má své první výherce - výsledková listina

1 milion korun činí nejvyšší výhra aktuálního slosování. MFČR zveřejnilo na svých stránkách kompletní výherní listinu h... celý článekNajdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.