Problémový kolega: Potřebuje svěřit náročný úkol

aktualizováno 
Atmosféru v pracovním kolektivu „spolehlivě“ naruší člověk, který si často, třeba i bezdůvodně stěžuje a vyvolává hádky. Jak to udělat, aby práce s takovým kolegou nebyla utrpením?

Asi každý si někdy prožije chvíle, kdy mu práce nejde, špatně se na ni soustředí, dělá zbytečné chyby, vyvolá hádku s kolegy, aby si později uvědomil, že to přehnal. U výjimečných výpadků je správné, když šéf a kolegové dotyčného omluví, situace se však změní v problém, když se stane trvalou.

V čem spočívají příčiny nevhodného chování? Obvykle je na vedoucím, aby to zjistil. Někdy se ukáže, že chyba není v pracovníkovi, ale v nastavených pravidlech. Například přidělování různých úkolů od více nadřízených, aniž bylo jasně řečeno, co se má dělat přednostně, je cestou ke vznikajícímu konfliktu.

„Jestliže vedoucí zjistí, že vina leží na straně zaměstnance, měl by si ověřit, zda problémy vznikají vědomě, tedy jestli dotyčný podřízený ví, že je sám způsobuje,“ říká Jiří Plamínek, konzultant poradenské a vzdělávací společnosti Expertis. „Pokud to neví, je třeba mu situaci vysvětlit, na problémy ukázat a pokusit se je společně vyřešit. Zásah by se však měl zaměřit opravdu na vznikající rozpory, a ne přímo na osobnost zaměstnance. Obvyklou chybou je, že se snažíme změnit člověka, nikoliv odstranit příčiny jeho chování.“

Maskování neschopnosti

Jak se však zachovat v situaci, kdy problémový člověk si je svého chování dobře vědom a komplikuje jím práci ostatním? Důležité je zjistit jeho motivaci. Nejčastěji jde o potřebu na sebe upozornit, vymoci si více pozornosti, peněz či prestiže, než kolik se dotyčnému dostává. „Takovou situaci je dobré řešit přidělením nějaké speciální úlohy nebo role, která může požadovanou hodnotu poskytnout,“ radí Jiří Plamínek.

Druhým nejčastějším motivem pro vytváření problémů bývá zastírání vlastní neschopnosti. V takovém případě se může vedoucí pokusit sladit požadavky na svého pracovníka s jeho schopnostmi nebo ho na nějakou dobu přeřadit na jinou práci.

Někteří odborníci však nápravě problémových lidí příliš nevěří a doporučují se raději s dotyčným rozloučit. „Jedinec, který nedodržuje odborná pravidla, směrnice či pokyny vedoucího, mívá zpravidla problémy i v osobních vztazích. Takového člověka nelze řídit standardními postupy, do organizace prostě nepatří,“ míní psycholog Josef Lízner z České asociace psychologů práce a organizace.

Lhostejnost se nevyplatí

Rozpoznat varovné signály začínajících problémů u pracovníka, který až doposud odváděl kvalitní práci, bývá poměrně snadné, zejména v profesích, kde se pravidelně hodnotí výsledky práce. Čím dříve se nezvyklému chování začne věnovat pozornost, tím rychleji se situace může napravit. „Není-li problémové chování včas usměrněno, má tendenci se rozvíjet a prohlubovat,“ varuje Jiří Plamínek.

O potřebě rychlé pomoci vědí své i pracovníci jedné pražské cestovní kanceláře, jejichž jindy pracovitá kolegyně začala náhle zanedbávat své úkoly, byla nespolehlivá a pomalá. Zatímco jindy chodila na pracoviště deset minut před začátkem pracovní doby, najednou měla problém se do kanceláře dostat před obědem. Ještě předtím, než se situace stala neúnosnou, zavolal si ji šéf do kanceláře, aby zjistil, co se děje.

Teprve tam odhalil příčinu: Mladé ženě nedávno zemřela matka a najednou ztratila sílu a chuť cokoliv dělat. Nakonec pomohlo pár dnů volna a několik pohovorů s psychologem, který jí poradil, jak se vyrovnat se ztrátou rodiče.

Jak si děláte problémy

* úkoly odevzdáváte zásadně po termínu

* do práce chodíte pozdě a odcházíte před koncem pracovní doby

* přidělovanou práci nesouhlasně komentujete

* hledáte důvody, proč něco nejde, místo abyste hledali řešení

* odpovědnost za úkoly či majetek vždy přesouváte na kolegy či šéfa

* když něčemu nerozumíte, nežádáte ostatní o radu, úkol nějak splníte a čekáte, jak to dopadne

 

Autor:


Nejčtenější

Studia nejsou levná. Spočítali jsme, kolik stojí měsíčně vysokoškolák

Ilustrační snímek

Mít doma vysokoškoláka je pro mnohé rodiče značná finanční zátěž. Část nákladů na pokrytí studií si často mladí lidé...

Expertka: Ceny za hygienu zubů jsou různé, je to jako v luxusní restauraci

Prezidentka Asociace zubních hygienistek ve své pracovně.

Paní Eva dochází už tři roky na zubní hygienu v Přerově. Za každou návštěvu zaplatí kolem šesti set korun. Její sestra,...Vše o důchodu: Jít do penze dřív, pracovat na procenta či brigádničit

Ilustrační snímek

Ač jste duchem stále mladí, myšlenka na výši důchodu se nejspíš občas vloudí do hlavy každému. A také plány. Jít do...

Zmapovali jsme deset aktuálně nejvýhodnějších běžných bankovních účtů

Ilustrační snímek

V Česku přibývají bankovní účty, které lze zřídit zdarma bez jakýchkoliv podmínek. Vyplývá to z analýzy, kterou server...

Dostali přidáno, přesto chtějí jinam. V kurzu je práce z domova

Ilustrační snímek

Více než kdy jindy musí být firmy obezřetné k požadavkům svých zaměstnanců. Touha Čechů po změně zaměstnání stále...

Další z rubriky

Dostali přidáno, přesto chtějí jinam. V kurzu je práce z domova

Ilustrační snímek

Více než kdy jindy musí být firmy obezřetné k požadavkům svých zaměstnanců. Touha Čechů po změně zaměstnání stále...

Advokátka: Sexuální útoky a šikanu v práci zákony dostatečně neřeší

Ilustrační snímek

Případů sexuálního obtěžování nebo šikany v práci je podle odborníků hodně, ale na rozdíl od západních států se o nich...

Jakým zvířetem byste chtěli být? Proč padají takové otázky u pohovoru

Ilustrační snímek

Není optimálnější doba, než se poohlédnou po lepší práci. U pohovoru však mohou zaznít záludné otázky, na které...

Sociálka rozesílá dopisy. Lidé se dozví, kdy půjdou do důchodu

Sociálka rozesílá dopisy. Lidé se dozví, kdy půjdou do důchodu

Kurzy.cz Možná i Vám teď přišel domů dopis od České správy sociálního zabezpečení. Ta obeslala 100 tisíc lidí, kteří půjdou do d...

Personal Consult s.r.o.
Vedoucí údržby plastů (P4208)

Personal Consult s.r.o.
Pardubický kraj
nabízený plat: 40 000 - 45 000 KčNajdete na iDNES.cz