Problémů na zahraniční investory čeká několik

Problémy při obsazování některých odborných pozic mají investoři v Moravskoslezském kraji. Například výrobce wolframového prášku a čistých chemikálií OSRAM Bruntál.

"Přesto, že nabízíme ubytování a různé výhody, přilákat sem určité odborníky je problém. Pokud to jde, přijímáme absolventy, které zaučujeme. Jejich výhodou je znalost cizích jazyků," říká personální ředitelka OSRAM Bruntál Hana Kotzianová. Na některé odborné pozice se však výběrové řízení protahuje i několik měsíců. Kotzianová potvrzuje, že se investoři na severní Moravě a ve Slezsku musejí potýkat také s nedostatkem bytů, špatnou dopravní obslužností regionu, kdy je problém dovážet lidi z okolních obcí například na směny. Z debaty šesti zástupců zahraničních investorů na Investičním fóru Ostrava, konaném minulý pátek, vyplynulo, že při rozhodování zahraničních investorů o vstupu na severní Moravu a do Slezska hraje velkou roli i znalost cizích jazyků.

Ta je podle zkušeností investorů u pracujících v tomto kraji špatná. Mezi velké problémy zařadili zástupci zahraničních investorů chybějící síť škol se zahraničním systémem výuky. "Negativním faktorem třeba pro zahraniční pracovníky je kvalita bytů a domů a absolutní nedostatek zahraničních škol," uvedl Sanjay Kumar, šéf pro nákup a strategii ve společnosti Ispat Nová huť, který v Ostravě působí téměř rok. Václav Návrat, manažer tchajwanské společnosti Lite-on, která se usídlila v Opavě s výrobou počítačových skříní, považuje za problém i flexibilitu pracovních sil. "Je třeba, aby lidé pracovali i o víkendech. Ale ti často bydlí mimo Opavu, takže jsou limitováni dopravní obslužností, která nám někdy nevyhovuje," uvedl. Mezi důvody, které přivedly zahraniční firmy na sever Moravy, jejich zástupci mimo jiné uvedli dostatek výrobní suroviny, mnohaleté daňové úlevy, ale třeba i půvaby zdejších dívek.