Problémy v práci raději neventilujte

Problémy má každý. Pokud kvůli nim nemůžete spát, vyhoďte je z hlavy na papír. Vstaňte, sedněte si ke stolu a vymyslete různé, třeba i nereálné postupy jeho řešení. Sepište je na papír a zkuste pak usnout.

I kdyby šlo v této fázi o možnosti málo reálné, určitě vás uklidní. Zkuste se přitom aktivně bránit hojně rozšířenému katastrofickému" myšlení o tom, jak všechno určitě špatně dopadne.

Na některé problémy je dokonce lépe pohlížet z pozice mrtvého brouka", neřešit je hned, ale nechat je odležet. Možná nebudou po čase tak závažné a i jejich řešení bude snadnější.

Nejlepší je, máte-li blízko sebe někoho, s kým můžete problém (nejlépe však i jeho možná řešení) probrat. Pozor však, jak a komu budete věci sdělovat. V některých případech může probrání problému skutečně výrazně snížit vaši starost nebo tenzi. Jindy si však budete koledovat o problémy další, zejména pokud své starosti zkusíte probrat s někým, koho jste jako oporu špatně odhadli.

Pokud je to možné, nenoste problémy s sebou do práce. Jsou-li však natolik závažné, že by mohly negativně ovlivnit váš pracovní výkon, svěřte se s nimi nadřízenému. Když je ochoten vás vyslechnout, nezatěžujte ho nadbytečnými podrobnostmi, ani často opakovanými nářky. Neočekávejte od něj také odborné rady ve věci onemocnění vašeho či někoho z vaší rodiny, problémů s dětmi, stavby domu, rozporů v rodině či se sousedy.

Poradit však ostatně častěji znamená jen nastavit zrcadlo, připomenout řešení, na která jste sami nepřišli, konfrontovat vzájemně zkušenosti. Jinak (jak vtipně vyjádřil Mark Twain): nejlepší pomocná ruka je ta na konci vašeho ramene".