Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Probouzeli jsme své úspory na aukci bankbook.cz. Budíček to byl ale slabý

aktualizováno 
S mottem "Probuďte své úspory" odstartoval nový on-line projekt bankbook.cz. Klientům, kterým na běžných účtech spí stovky miliard, nabízí pomoc s jejich zhodnocením. Výsledek ale zatím není příliš přesvědčivý. Konečná nabídka na zhodnocení vkladů zahrnuje jen pár produktů.
Ilustrační foto.

Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Podle údajů ČNB leží na běžných účtech občanů ladem 600 miliard korun. Tyto peníze, které se kvůli inflaci a prakticky nulovému úroku postupně znehodnocují, tvoří celé dvě třetiny vkladů obyvatelstva České republiky.

Přitom by mohly každý rok přinést svým majitelům miliardové výnosy. Stačilo by, aby je lidé uložili na lépe úročené účty, termínované vklady či spořicí účty. Podle Michaela Christensena ze společnosti Sardis, která aplikaci bankbook provozuje, by se za současných podmínek mohly za rok rozrůst o dalších 12 miliard korun.

Místo obíhání bank stačí pár kliků

Vybrat pravý spořicí účet nebo termínovaný vklad však není pro mnoho lidí nic jednoduchého. Většinou nemají čas obíhat banky a zjišťovat aktuální produkty, či procházet jejich nabídky na internetu. Podle Christensena jim chybí možnost porovnat a vybrat si nejvýhodnější produkt na jednom místě.

Na bankbook,cz zadá zájemce o zhodnocení úspor do aukce požadavky a finanční společnosti, které jsou do systému zapojeny, mu na míru připraví nabídku termínovaných vkladů nebo spořicích účtů. Pak už záleží jen na klientovi, jestli si některou z nabídek vybere.

bankbook.cz v kostce

Bankbook.cz je internetový portál, který umožní najít pomocí on-line aukce spolupracujících bank vhodný depozitní produkt. Za projektem a provozem bankbook.cz stojí společnost Sardis s.r.o. Byla založena v létě 2009 a on-line aukci spustila 2. září 2010.

V současné době na projektu participují: banka ING, AXA Bank, Evropsko-ruská banka, banka J&T, Záložna Creditas a spořitelní družstvo Artesa.

Spolupráci zatím zvažuje pouze Volksbank. Ostatní banky (UniCredit Bank či Česká spořitelna) vyčkávají a další (např. Raiffeisenbank nebo Komerční banka) o přistoupení neuvažují.

První zájemce zaznamenala už Evropsko-ruská banka a záložna Creditas. Systém registruje desítky poptávek denně.

Od registrace po převedení peněz na zvolený produkt

Samotná internetová aukce proběhne ve čtyřech krocích. Tím prvním je registrace. Systém si vyžádá kontaktní údaje - jméno a příjmení, adresu, telefon a e-mail. Pak musíte potvrdit souhlas se zpracováním osobních údajů a se seznámením s Všeobecnými obchodními podmínkami. Všechny tyto údaje jsou přístupné pouze vám a v systému zůstávají i nadále, při další návštěvě už registrovat nemusíte. Zároveň máte možnost požádat o vymazání.

Pak je potřeba zadat poptávku. Do formuláře uvedete, kolik peněz chcete uložit; zvolíte produkt, spořicí účet nebo termínovaný vklad, můžete oba; vyberete měnu, ve které chcete mít peníze uloženy (koruna, dolar, euro) a u termínovaného vkladu zvolíte dobu uložení. Tyto informace uvidí jen banky a podle nich zašlou své nabídky. Mají na to dvě pracovní hodiny (tj. ve všední dny v době od 9 do 15 hodin).

Do formuláře jsme zadali poptávku na vklad 100 tisíc korun se splatností jeden rok u termínovaného vkladu a taktéž 100 tisíc korun u spořicího účtu.Bankbook.cz - zadání poptávky

Zvětšit obrázek.

Během několika minut zaslaly všechny zúčastněné banky kromě banky J&T své nabídky. "Klient nemusí dostat nabídku od všech bank. Každá banka zaciluje poptávku podle své obchodní strategie," vysvětluje Petr Kursa ze společnosti Sardis. Žádná z bank pochopitelně nevidí nabídku jiných bank.

Zajímavé je, že se ve formuláři objevily i úrokové sazby termínovaných vkladů a spořicích účtů bank, které v současné době partnery bankbook.cz nejsou, nebo dokonce nabídku nedostaly, či o ní ani neuvažují. "Partnerem projektu nejsme a v tuto chvíli o partnerství neuvažujeme," uvádí Monika Klucová z Komerční banky. "Zatím jsme nebyli s nabídkou účasti na projektu bankbook.cz osloveni," podotýká Kristýna Dolínek Havligerová z České spořitelny.

"Cílem uvedení nabídky neparticipujících bank je nabídnout klientovi porovnání. Informace o naší činnosti byla předána rovněž České bankovní asociaci, tedy byla dostupná všem bankám sdruženým v ČBA," uvádí na vysvětlenou Kursa.

Bankbook.cz - první nabídka

Zvětšit obrázek.

Aukce je pro nabídky bank otevřena po dvě pracovní hodiny. Poté následuje třetí krok, kdy se nabídky z bloku Aktuální aukce přesouvají do bloku Přijmout aukční nabídky. Žádná nová nabídka už nepřijde a uživatel si může vybrat a bance potvrdit pro něj nejvýhodnější nabídku. Má na to 24 hodin, po které je nabídka platná. Není však ničím vázán, je skutečně pouze na něm, jestli některou z nabídek přijme. Proces poptávky může i zopakovat.

Bankbook.cz - přijmout aukční nabídky

Zvětšit obrázek.

Pokud se pro některou z nabídek rozhodnete a svůj výběr potvrdíte, banka vás zkontaktuje a vyřídí s vámi další náležitosti potřebné pro otevření zvoleného produktu.

Posledním, čtvrtým krokem je převedení peněz do zvolené banky. Celý proces od zadání poptávky do převodu peněz trvá podle organizátorů aukce přibližně jeden den, podle toho, jak rychle klient s bankou vyřídí potřebnou dokumentaci.

Bankbook.cz - přijetí nabídky

Zvětšit obrázek.

Nabídka je bohužel chudá

Z šesti participujících finančních společností nám nabídku poslalo pět, z toho tři byly pro termínované vklady a dvě pro spořicí účty. Jedné bance - J&T jsme za nabídku nestáli. Je to žalostně málo.

Hodnotit, která byla nejvýhodnější, je v tuto chvíli zbytečné, protože pro smysluplné a kvalitní rozhodování je potřeba, aby nabídka byla mnohem širší, jinak celá aukce ztrácí smysl a rozhodně nenaplní své poslání rozhýbat konzervativní Čechy k investování. Za současného stavu klientům stejně nezbývá než obejít další banky, či si jejich depozitní produkty vyhledat a porovnat na internetu.
Nejčtenější

Automobilky přitvrzují. Ceny aut letí nahoru

Zdražování aut

Možná jste si toho všimli sami, pokud uvažujete o koupi auta a sledujete ceníky. V některých se najednou objevily vyšší...

Proč jsou kanály kulaté? Obvyklé i nezvyklé otázky padající u pohovorů

Ilustrační snímek

Při pracovním pohovoru čelí uchazeči různým otázkám personalistů. Třeba dotaz „Jaké jsou vaše silné a slabé stránky?“...Dostali žárovky jako dárek, pak je měli draze zaplatit

Za žárovky jako dárek měl zaplatit skoro sedm tisíc. Ilustrační snímek

Žárovky jako dárek při podpisu smlouvy s novým dodavatelem energií jsou letitý šlágr. Smutné je, že si na takový dárek...

Zažil úspěch i pád. Dnes mluví o renesanci podnikání se zážitky

Jan Hájek

Před deseti lety založil firmu na zážitky. Lidem nabízí lety balonem, jízdu v rychlém autě, adrenalin ve větrném tunelu...

Zrušíme hotovost, sílí hlasy. Co by to přineslo, rozebírá ekonomka

Ilustrační snímek

Objem bezhotovostních plateb výrazně narůstá. Co se stane, když peníze budou jen virtuální a skutečné peníze přestanou...Další z rubriky

Sonda: proč vám bezkontaktní karta odmítne při placení poslušnost

Bezkontaktní karta odmítla třikrát poslušnost. Transakce proběhla až po vložení...

Bezkontaktní karty už prakticky převálcovaly ty klasické. Používá je v Česku přes 84 procent lidí. Placení je s nimi...

Chybějící „s“ v protokolu na internetu vás může připravit o peníze

Ilustrační snímek

Internetové bankovnictví je užitečná vymoženost. Nemusíme chodit na pobočky bank a své peníze máme kdykoliv pod...

Banky mají nového konkurenta. Hello bank láká na úročení peněz na účtu

Značka Hello bank! již působí ve Francii, Itálii, Belgii, Rakousku a dalších...

V Česku začala fungovat nová banka. Má obchodní název „Hello bank! by Cetelem“ a svou nabídkou chce konkurovat ostatním...

Další nabídka

Kurzy.cz

Mediální expertka: Prodej TV Nova otřese televizním trhem. Důležitá bude strateg...
Mediální expertka: Prodej TV Nova otřese televizním trhem. Důležitá bude strateg...

Prodej skupiny kolem TV Nova může zásadně ovlivnit celý český televizní trh. Především bude záležet na tom, zda bude No... celý článekNajdete na iDNES.cz