Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Proč Češi milují růstové fondy?

aktualizováno 
Stále širší paleta otevřených podílových fondů ze strany tuzemských investičních společností asi potěší každého investora. Skutečně přestává být problém najít fond vystihující nejrozmanitější chutě investorů. Při pohledu na množící se fondy nabízené našim investorům ovšem nemůže ujít pozornosti drtivá převaha růstových fondů nad fondy dividendovými. Proč růstové fondy v našich podmínkách válcují fondy dividendové?

Dilema růstových a výnosových fondů

 

Nabídka růstových fondů skutečně výrazně převyšuje nabídku výnosových neboli dividendových fondů. Může za to (jak už to většinou v tržní ekonomice bývá) vyšší poptávka právě po tomto typu otevřených podílových fondů. Pojďme ovšem krok po kroku, což nás dovede k vysvětlení důvodu. Růstové fondy svým podílníkům nevyplácí výnosy v žádných intervalech. Podílník realizuje výnos (popřípadě ztrátu) v okamžiku jejich prodeje. Konečným ziskem je tedy rozdíl mezi prodejním a nákupním kurzem. V období mezi nákupem a prodejem jím držených podílových listů v podstatě pouze sleduje vývoj kurzu, avšak k výnosu se dostane až v okamžiku prodeje. Realizované zisky jsou u růstových fondů okamžitě reinvestovány. Doba držení podílových listů je plně v režii podílníka a v případě zájmu prodat podílové listy je investiční společnost  povinna je od podílníka odkoupit zpět.

 

U výnosových fondů je situace poněkud odlišná. V jejich případě podílník obdrží zisk v pravidelných intervalech, kterými bývají zpravidla kalendářní roky. Takové fondy mají svoje kouzlo především v pravidelné výplatě výnosů, avšak mají v porovnání s těmi růstovými jednu velkou nevýhodu. Nutno podotknout, že za ni nijak nemohou.

Pro kompletní informace o podílových fondech navštivte naši specializovanou sekci ZDE 

 

Růstové fondy profitují z výhodnějšího zdanění

 

Zákon o daních z příjmů klasifikuje podílové listy do skupiny ostatních cenných papírů. V jejich případě je kapitálový výnos z prodeje osvobozen u fyzických osob v případě, že doba mezi nabytím a prodejem překročí časový test šesti měsíců. Existuje zde nutná podmínka pro uplatnění tohoto časového testu, kterou je nezahrnutí těchto PL do obchodního majetku. Pokud tedy někdo nakoupí podílové listy růstového fondu a prodá je za více než půl roku, pak je dosažený výnos zároveň čistým výnosem. V případě, že investor nedodrží zmiňovaný časový test, pak by měl podat daňové přiznání typu B a vyčíslit dosažený výnos ovlivňující základ daně.

 

U výnosových fondů je situace z pohledu zákona o daních z příjmů odlišná. Pravidelně vyplácený výnos je totiž upraven odlišným daňovým režimem a podléhá zdanění u zdroje prostřednictvím patnáctiprocentní sazby. Pro drobného investora z toho sice neplyne žádná daňová povinnost v podobě podávání daňového přiznání, avšak jeho peněženka je o 15 procent z výnosu lehčí. Sestavme si jednoduchý srovnávací příklad, jakou újmu přináší drobnému investorovi výnos plynoucí z výnosového fondu.

 

Růstový OPF

Výnosový OPF

Nákup 10 000 PL v kurzu 1,00 Kč Nákup jednoho PL v kurzu 10 000 Kč
Investice 10 000 Kč Investice 10 000 Kč
Doba držení 1 rok Doba držení jeden rok
Kurz po roce 1,08 Kurz po roce 1,08
Realizace zisku 800 Kč = čistý výnos Výplata kupónu 800 Kč
  Srážková daň 15% = 120 Kč
  Čistý výnos 680 Kč

 

Vysvětlivky k tabulce: Přesně po roce držení se podílník rozhodne prodat PL. V případě růstového fondu došlo k překročení nutného časového testu a podílník realizuje čistý výnos. U dividendového fondu mu investiční společnost (činí tak zpravidla na jaře) vyplatí pravidelný výnos, avšak očištěný o patnáctiprocentní sraženou daň u zdroje.

 

Je tedy jasné, že rozdílná úprava zdanění dividendových výnosů plynoucích z držby cenných papírů a výnosů z prodeje odrazuje drobné investory od výnosových fondů. Pikantní na tom je, že právnické osoby mají na oba druhy fondů odlišný pohled. Představme si kupříkladu společnost nakupující podílové listy obou typů fondů. Pokud právnická osoba vykazuje zisk, pak o výnos realizovaný z prodeje podílových listů růstového fondu zvyšuje základ daně z příjmů právnických osob. Vzhledem k aktuální sazbě ve výši 31 procent odvede téměř třetinu z dosaženého výnosu finančnímu úřadu. Naopak pokud drží PL dividendového fondu a inkasuje dividendový výnos, pak zaplatí pouze srážkovou daň 15 procent a nezvyšuje si daňový základ. Pro upřesnění přidávám tabulku vymezující atraktivitu obou typů z pohledu vymezení investora.

 

Fyzické osoby

Právnické osoby

Růstové PF

Výnosové PF

Růstové PF

Výnosové PF

Kapitálový výnos

Dividendový výnos

Kapitálový výnos

Dividendový výnos

Do 6 měsíců zdanit jako kap. příjem Zdaněno u zdroje (srážková daň 15%) Výnos zvyšuje základ daně (zdaněno sazbou 31 %) Zdaněno u zdroje (srážková daň 15%)
Držba déle než 6 měsíců - osvobozeno      

 

Z tabulky tedy vyplývá řekněme zrcadlový pohled na daňovou optimalizaci z pohledu fyzické a právnické osoby. Samozřejmě toto platí za předpokladu, že právnická osoba vykazuje zisk.

 

Preferujete růstové fondy oproti výnosovým? Mají výnosové fondy v podmínkách naší daňové legislativy vůbec budoucnost? Těšíme se na vaše názory.

Autor:


Nejčtenější

Rodiny začínají počítat jinak. Podívejte se, na co Čechům schází peníze

Ilustrační snímek

Finanční situace českých domácností se vylepšuje. Jako dobrou ji vnímají čtyři pětiny rodin. Přesto osmdesát procent...

Pořídit si malou cukrárnu odradí i ty nejotrlejší, říkají podnikatelé

Ilustrační snímek

Dvacet stanovisek a ohlášení před zahájením činnosti a až třicet kontrol v rámci běžného provozu. Na to se musí...První obchodní počin byl fiaskem, dnes jeho firma funguje už 26 let

Mít vlastní obchod byl vždycky jeho sen.

Jeho otec byl vášnivý zahradník. Zdeněk Adam mu musel od malička pomáhat a nenáviděl to. Přesto se dnes zahradničením...

Na splátku hypotéky padne průměrně 42 procent příjmů. A bude hůř

Ilustrační snímek

Pořídit si vlastní bydlení na hypotéku bude od 1. října výrazně složitější. Pro 13 procent Čechů jsou změny motivací...

Porovnali jsme osm možností, kdy a jak spořit pro své potomky

Ilustrační snímek

Pokud to dovolí finanční situace, spořit pro děti se snaží nejen rodiče, ale často i prarodiče. Způsobů a produktů,...

Další z rubriky

Dluhopisy, nebo akcie? Jak si investor vybírá mezi fondy

Ilustrační snímek

Nejdůležitější pro každého začínajícího investora do podílových fondů je pochopení, že pokud mu peníze leží na účtu,...

Rady odborníka, jak se vyhnout investiční bublině a ztrátě peněz

Václav Pech, investiční analytik společnosti Broker Trust

Stále víc Čechů se zajímá o to, jak a kam investovat, aby své peníze lépe zhodnotili. „Burza umí nadělovat krásné zisky...

Ekonom: Investiční grály mají nejistou budoucnost. A co Facebook?

Martin Mašát

V posledních letech se staly mediálně vděčnými a opěvovanými aktiva, která si to vůbec nezaslouží. Jejich společným...

ČNB: Ať je koruna klidně slabší

ČNB: Ať je koruna klidně slabší

Kurzy.cz ČNB v srpnu podruhé v řadě zvýšila sazby, čímž je dostala nejvýše za skoro deset let a za stejnou dobu to bylo poprvé, ...

Najdete na iDNES.cz