Proč hledat práci na internetu

  • 18
S nabídkou pracovních míst se na internetu roztrhl pytel a kdo hledá jinde, není dostatečně „in“. Řada firem na osobní či telefonické poptání odkazuje na webové stránky či email a klasická cesta získávání se dostává na druhou kolej. Proč hledat práci zrovna na internetu?

Než se dostaneme k otázce proč, je dobré vědět kde. Kde získat informace o tom, že existuje nabídka pracovního místa, pro kterou já jsem vhodným uchazečem? Nabídka pracovních míst každého okresu je zveřejněna na příslušných stránkách pracovního úřadu. Nabídka však nebývá kompletní – ne každý zaměstnavatel dodržuje oznamovací povinnost a údaje jsou často neúplné.

Další možností je navštívit přímo stránky dané společnosti, která vás jako zaměstnavatel láká a podívat se, zda mají otevřené pracovní místo adekvátní vašeho zájmu, zkušenostem a dovednostem. Narážíte však na 2 rizika. Prvním je nedostatečná aktualizace z řady některých firem, druhým pak neexistence nabídky volných pracovních míst na stránkách. Nejlepší variantou nalezení kvalitní pracovní nabídky je personální server, který agreguje volná pracovní místa od široké masy zaměstnavatelů.

Internet jako bohatý informační zdroj

Nástup do práce: ostražitost je na místě. Zaměstnavatel nového pracovníka tlačí do nevýhodné pozice.

Nikde jinde nelze nalézt tolik informací za tak krátkou dobu jako na internetu. Každý kdo hledá práci má možnost během několika málo minut projít 3-4 nejvýznamnější personální servery a vyhledávacím formulářem prohlédnout, která vhodná pracovní místa jsou pro něj k dispozici. Personální servery jsou dobře informačně udržované a tak 99 % zobrazovaných pracovních nabídek je aktuálních.

U vybraných pracovních nabídek máme možnost rychle pomocí webové adresy společnosti, firemního profilu nebo výpisu z obchodního rejstříku zjistit, s jakým zaměstnavatelem máme tu čest a ušetřit si čas komunikací se společnostmi z MLM (multi-level-marketing) nabízející „20 000 měsíčně za 2 hodiny vašeho času denně“ a „stejná šance pro lidi s jakýmkoliv vzděláním a zkušenostmi“. Za vším však jsou většinou prázdná slova, počáteční investice a velké zklamání za pár týdnů.

Internet jako rychlý komunikační prostředek

Doménou internetu je bezesporu možnost rychlé odezvy. Již vytvořený životopis přiložíme do emailu během několika málo sekund a můžeme jej rozesílat zaměstnavatelům. Nesmíme však opomenout, poznamenat si, kam a kdy jsme svoji nabídku odeslali. Pokud používáme seriózní personální server, dělá tuto práci za nás. Dnes již plno firem odešle alespoň automatickou zprávu, že email byl doručen a jaký je postup ve výběrovém řízení. Někdy se toho však nedočkáme a je třeba se připomenout.

Internet jako přehledná kniha

Řekněte si v práci o maximum. Čtěte ZDE.

Další silnou stránkou poptávání práce přes internet je přehlednost. Ať už v emailu nebo na personálním serveru přesně víme, kolik poptávek jsme odeslali, jak jsme atraktivní (tedy kolik a jakých společností prohlédlo náš životopis). Přehledně také můžeme procházet obdržené nabídky společností a kdykoliv se podíváme, víme na čem jsme. Vyhledávací agenti prochází nabídky za nás a posílají pravidelné zprávy, neunikne nám ani myš. Jednoduše řečeno, pokud jsme postupovali správně a vhodně zvolili personální server a taktiku, všechny dostupné zdroje máme pevně pod kontrolou.

Internet jako luxusní pomocník

Ty tam jsou doby, kdy musel být každý životopis napsán na psacím stroji, vložen do obálky, okolkován a odnesen do schránky či na poštu. Pohybujeme se oproti pár letům zpět v luxusní době, jen ji umět využít. Dnes je možné celý proces získání zaměstnání ovládat z jednoho místa, které nám shromažďuje a pomáhá třídit informace. Pomůže nám vytvořit životopis, nabídne pracovní příležitosti a zprostředkuje kontakt. Zkrátka pomáhá nám vykrýt neproduktivní kroky a o to víc se musíme soustředit na osobní nebo telefonický kontakt. Kde to jde nám stoj pomůže, ale na osobní pohovor počítač nepošleme, tam si už musíme pomoci sami.

Martin Kouřil (www.cvmarket.cz)