Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Proč investovat do podílových fondů

aktualizováno 
Vlastnictví podílových listů začíná být samozřejmostí. Staly se vedle stavebního spoření a dalších finančních instrumentů důležitou součástí individuálního i podnikového majetku. Pro svou flexibilitu a jednoduchost jejich význam ve finančním plánování domácností nadále poroste. V čem je tedy kouzlo podílových fondů?

Stále více lidí i institucí raději nakupuje podíly fondů než aby své prostředky nechali napospas inflaci nebo nízkým úrokům na termínových vkladech. Kromě základní přednosti v podobě vyšších dlouhodobých výnosů v porovnání s bankami se fondy vyznačují řadou výhod, z nichž nejvýznamnější jsou:

1.Přístup k trhům.

Investování prostřednictvím fondů je zejména pro drobné investory jediným způsobem, jak využít plné škály hlavních instrumentů na celém světě. Díky jim se může kdokoli stát zprostředkovaným akcionářem nejlepších světových firem, podílet na ziscích z růstu mobilní telefonie v Číně, nebo spekulovat na úspěch společností v revoluční oblasti biotechnologií aniž má k dispozici dostatečné informační a kapitálové zázemí pro přímé operace na těchto trzích.

2.Profesionální správa.

Manažeři fondů jsou zkušení odborníci v oblasti kapitálových trhů a pro svá rozhodnutí mají k dispozici analytický potenciál vlastní společnosti a makléřů, přes které obchodují. Vzhledem k objemu spravovaných prostředků si tak mohou dovolit nést náklady zástupů odborníků stojících za jednotlivými investičními doporučeními.

3.Likvidita.

Otevřené podílové fondy jsou povinny na požádání odkoupit a ve stanoveném

Investiční kluby - past na důvěřivé? Čtěte ZDE

termínu (dnes již většinou do několika dnů) proplatit své podílové listy. Cena přitom odpovídá aktuální hodnotě majetku fondu připadající na jeden podílový list. (Může být však snížena o odkupní srážku). Investor se tak zbavuje rizika, že pro prodávané cenné papíry na trhu nenajde kupce.

4.Diversifikace.

Profesionálně spravované portfolio se skládá z desítek a stovek různých, nejlépe na sobě nezávislých investičních instrumentů, čímž se rozkládají a omezují rizika spojená s investicemi do jednotlivých titulů. Ztráta na akciích nebo dluhopisech jednoho problémového podniku se rozmělní ve výnosech ostatních investic.

5.Snížení transakčních nákladů.

Fondy díky velikosti svých příkazů k nákupu či prodeji dosahují výrazně nižších poplatků účtovaných zprostředkovateli. Zatímco individuální investor za každý obchod platí makléři a dalším institucím většinou více než jedno procento, náklady fondů se pohybují v desetinách procent.

6.Zjednodušení správy prostředků.

Zejména podniky oceňují radikální zjednodušení administrativy spojené se správou prostředků. Nákup a prodej podílů fondu pro ně představují pouze dvě účetní

Nemovitostní fondy - investice do jistoty? Více ZDE

operace narozdíl od několikastránkových výpisů od správce portfolia.

7.Daňové výhody.

V mnoha zemích je z daňových důvodů výhodnější investovat do některých cenných papírů prostřednictvím fondů než přímo. Investoři tak využívají např. výhod daňových rájů, absence srážkových daní, nebo pouhých rozdílů v sazbách daní z příjmů a daní z dividend.

I když mají podílové fondy spoustu zmíněných výhod, neznamená to, že jsou ideálním prostředkem pro každého investora. Někomu může vadit nemožnost kontroly, do kterých konkrétních aktiv fond investuje jeho peníze. Jiným zase mohou vadit nižší výnosy, než ty, které jsou dosažitelné na burze. Určitě není vhodné, abyste všechny svoje úspory vložili do fondů a čekali, jaký zisk vám po několika letech vynesou. I přes tyto výhrady by však každý rozumný investor v rámci diverzifikace měl uvažovat o rozšíření svého portfolia o tento investiční instrument.

Přečtěte si i další naše články na téma podílové fondy

Jaký investiční styl má váš fond?

Chcete investovat do fondů? Víme jak vydělat.

Považujete investici do podílových fondů za výhodnou formu zhodnocení peněžních prostředků? Nebo raději riskujete na burze? Napište nám, budeme se těšit.

Autor:


Nejčtenější

Rodiny začínají počítat jinak. Podívejte se, na co Čechům schází peníze

Ilustrační snímek

Finanční situace českých domácností se vylepšuje. Jako dobrou ji vnímají čtyři pětiny rodin. Přesto osmdesát procent...

Pořídit si malou cukrárnu odradí i ty nejotrlejší, říkají podnikatelé

Ilustrační snímek

Dvacet stanovisek a ohlášení před zahájením činnosti a až třicet kontrol v rámci běžného provozu. Na to se musí...KOMENTÁŘ: Zveřejňovat v inzerátech povinně výši mzdy je absurdní

Tomáš Surka z personálně-poradenské společnosti Devire

Mají firmy v pracovním inzerátu uvádět výši mzdy, nebo je lépe příjem neuvádět? Na Slovensku nemají na výběr, u našich...

KVÍZ: Víte, jaká je životní úroveň v Česku a kdo je chudý?

Ilustrační snímek

Podle statistik snědli Češi loni v průměru přes 80 kilo masa a 84 kilo ovoce. Průměrnému Čechovi se také zvýšila mzda,...

Na splátku hypotéky padne průměrně 42 procent příjmů. A bude hůř

Ilustrační snímek

Pořídit si vlastní bydlení na hypotéku bude od 1. října výrazně složitější. Pro 13 procent Čechů jsou změny motivací...

Další z rubriky

Ekonom: Investiční grály mají nejistou budoucnost. A co Facebook?

Martin Mašát

V posledních letech se staly mediálně vděčnými a opěvovanými aktiva, která si to vůbec nezaslouží. Jejich společným...

Spočítejte si, kolik budete inkasovat při pravidelných vkladech do fondů

Ilustrační snímek

Podílové fondy jsou vhodnou variantou, jak dětem vytvořit do budoucna finanční rezervu. Podle expertů jsou lepší než v...

Vyplatí se dát peníze do zlata? Ano, ovšem jen za určitých podmínek

Ilustrační snímek

Cena vždy vyletí nahoru, jakmile dojde k další krizi. Vyplatí se dávat peníze do zlata? Odpověď není zdaleka tak...

Na Evropu opět dorážejí nájezdníci z Východu. Řešením je vydat se do světa

Na Evropu opět dorážejí nájezdníci z Východu. Řešením je vydat se do světa

Kurzy.cz Podle bývalého portugalského ministra pro Evropu Bruna Maçaese na brány Evropy opět útočí nájezdníci z Východu a přes c...

Najdete na iDNES.cz