Proč mají fondy nad akciemi navrch?

  • 2
Na zahraničních trzích s cennými papíry se ke slovu opět dostává ropa, která sice zpočátku akciím spíše pomáhala, ale nakonec byla hlavním důvodem jejich poklesu. U nás ovlivňoval ceny akcií spíše nepříznivý politický vývoj a až na výjimky (Unipetrol a Český Telecom) se investoři akcií spíše zbavovali. Opačná situace ale byla ve fondech, do kterých po nepovedeném minulém týdnu opět přitékaly peníze.

Zámořské akciové trhy nezačaly týden vůbec špatně a za pomoci sílícího dolaru a klesající ceny ropy rostly. Do konce seance však tento trend neudržely a v úterý se pokles ještě mírně prohloubil, zejména kvůli propadům některých silných titulů, jako Pfitzer, Caterpillar apod., mírně rostla také ropa.

Dobrá zpráva o podpoře produkce ropy ve středu pomohla trhům k silnému posílení, dařilo se zejména technologiím. Ropa úřadovala také ve čtvrtek, to už ale její cena rostoucí na 55 dolarů stáhla trhy do mínusu. V pátek se k ní přidaly také nepříznivé zprávy z trhu práce a tak si americké trhy připsaly opět jeden nepovedený týden (DJIA -0,4 %, Nasdaq -0,3 %, S&P 500 +0,2 %).

Na rozdíl od amerických akcií byl domácí trh v průběhu týdne negativně ovlivňován zejména nestabilní politickou situací, která se projevovala od začátku týdne.

Nemovitostní fondy - investice do jistoty?
Více ZDE.

Poklesům na trhu nahrává i celkově nepříznivá situace ve středoevropském regionu, což jen výsledky z uplynulého týdne podtrhují. Většina titulů zakončila týden v mínusu. Nejhůř na tom byly Komerční banka (-2,8 %) a ČEZ (-3,3 %), po dobrém začátku týdne se propadl i tabákový koncern Philip Morris (-2,2 %).

Naopak, přes nepříliš povedený začátek týdne si nejvýraznější růst připsal Český Telecom (+5,2 %). Tomu velmi pomohlo středeční zveřejnění privatizačních nabídek, zejména pak 82,6 mld. nabízených španělskou společností Telefonica. I přes čtvrteční posílení téměř všech titulů po oznámení snížení úrokových sazeb ČNB však oba hlavní indexy skončily v záporném teritoriu (PX-D -0,7 %, PX 50 -0,5 %).

Fondy si přilepšily

Na rozdíl od domácích akcií si fondy ve statistice Unie investičních společností (UNIS) polepšily, a to nejen výkonnostně, ale také v čistých prodejích.  Největší výkonnostní vzestup se podařil smíšenému fondu J&T OPPORTUNITY CZK. Ač skončil předešlý týden jednoznačně na posledním místě ze všech fondů, v tom uplynulém s přehledem ukázal všem svým konkurentům záda a byl nejlepší (+1,13 %).

S mírným odstupem za ním skončil nejlepší akciový fond ISČS Sporotrend (+1,02 %), z akciových fondů se dařilo ještě fondu ČPI Ropného a energetického průmyslu (+0,87 %). Na opačné straně výkonnostního spektra se octl minule nejlepší, tentokrát pro změnu nejhorší ze všech, fond ČPI Farmacie a biotechnologie (-0,94 %).

Porovnejte výnosy fondů s ostatními produkty na trhu v našem interaktivním průvodci ZDE

 Chcete vědět, jaké jsou vaše investiční dovednosti?Otestujte své znalosti ZDE

Velmi si přilepšily také fondy dluhopisové, které až na jednu výjimku, AIG stredoeurópsky (-0,16 %, předešlý týden byl pro změnu z dluhopisových nejlepší) zaznamenaly kladnou výkonnost. Nejvíce se dařilo fondu ISČS Trendbond (+0,41 %) s odstupem před fondy ISČS Sporobond (+0,36 %) a IKS Plus bondový (+0,35 %).

Výrazné zlepšení statistik zaznamenaly fondy také v čistých prodejích. Po ztrátě 74,5 mil Kč v předešlém týdnu si fondy v tom uplynulém připsaly čisté prodeje v úhrnné výši 367,4 mil. Kč. Statistiky jednoznačně ovládly fondy peněžního trhu, konkrétně fond IKS Peněžní trh (+162 mil. Kč).

Dařilo se také fondům dluhopisovým (+60,1 mil. Kč), zejména díky fondu ISČS Sporobond (+34,2 mil. Kč). Zahanbit se nedaly ani fondy smíšené, kterým vévodil IKS Balancovaný (+43,6 mil. Kč).

Obchodování podle UNISu 

Druh fondu Nejlepší Nejhorší
Název fondu Výsledek Název fondu Výsledek
Akciové ISČS-SPOROTREND 1,02% ČPI Farm. a biotech. -0,94%
ČPI rop. a energet. 0,87% ISČS-EUROTREND -0,75%
ČPI Globálních značek 0,40% IKS Světových indexů -0,26%
Dluhopisové ISČS-TRENDBOND 0,41% AIG stredoeurópsky -0,16%
ISČS-SPOROBOND 0,36% ČPI Korp. dluhopisů 0,13%
IKS Plus bondový 0,35% ČPI Státních dluhopisů 0,14%
Fondy fondů ISČS-GLOBALTREND -0,13%     
IKS Fond fondů -0,25%    
Peněžního trhu ČPI Peněžního trhu 0,07% IKS Peněžní trh 0,04%
ISČS SPOROINVEST 0,06% ČSOB Výnosový 0,04%
Pioneer Sporokonto 0,04%     
Smíšené J&T Opportunity CZK 1,13% AKRO mezinár. flexibilní -0,17%
IKS - MAX 2 0,97% ČPI Smíšený -0,16%
ČSOB Kvanto kombin. 0,79% Pioneer-Dynamický -0,09%
Čisté prodeje mil. Kč IKS Peněžní trh 162,0 Pioneer-Sporokonto -75,2
ISČS SPOROINVEST 59,6 ČPI rop. a energet. -61,6
ČSOB středoevropský 42,8 Pioneer-Dynamický -50,0

Zdroj: UNIS

Novinka od ČSOB/KBC

V čistých prodejích se dařilo také fondům ČSOB/KBC, do kterých za týden přiteklo dohromady 255,1 mil. Kč. Největší podíl na tom má zajištěný fond ČSOB Světový Strom CZK 1 s čistými prodeji 102,7 mil. Kč.

Společnost ČSOB/KBC také přichází na trh s novým zajištěným fondem denominovaným v euru, ČSOB Světový Click EUR 3. Upisovací období trvá od 1.4. do 31.5. Minimální investice je 1 000 EUR a klienti zaplatí vstupní poplatek 2 % (po upisovacím období to budou 3 %). Výnos fondu je odvozen od vývoje hodnoty koše akciových indexů (50 % DJ EuroStoxx a 50 % S&P 500). Minimální garantovaný výnos je 6 %, maximální výnos při splatnosti je 18 %. Výnosy se zaklikávají podobně, jako tomu bylo i u předchozích fondů Click, interval v každém období se pohybuje mezi -3 % až 4,5 %. Doba trvání fondu je 4 roky a 5 měsíců.

Máte nějakou negativní zkušenost s investováním do fondů, nebo akcií, o kterou byste se chtěli podělit s našimi čtenáři? Těšíme se na vaše příspěvky!