Proč nejsou v praxi stabilní hasicí zařízení?

Stabilní hasicí zařízení (SHZ) jsou v současné době vyhrazená zařízení požární ochrany dle prováděcí vyhlášky zákona o požární ochraně. Tato důležitá skutečnost je v požární ochraně zcela nová, ačkoliv v oblasti bezpečnosti provozů u vyhrazených technický

Stabilní hasicí zařízení (SHZ) jsou v současné době vyhrazená zařízení požární ochrany dle prováděcí vyhlášky zákona o požární ochraně. Tato důležitá skutečnost je v požární ochraně zcela nová, ačkoliv v oblasti bezpečnosti provozů u vyhrazených technických zařízeních se jedná už o dlouholetou praxi. „Vyhrazenost“ zařízení spočívá v právním ošetření bezpečnosti daného druhu techniky. Jsou tak kladeny přesné technické požadavky, zejména na pravidelné kontroly a revize. I když „vyhrazenost“ zařízení podstatně zvyšuje náklady na provoz zařízení, tento právní rámec povýšilo běžnou provozní techniku na plně bezpečnostní zařízení. Znamená to, že je velice spolehlivé, funkční a účinné.

Obecně lze říci, dle dlouholeté pojišťovací praxe v zemích tržního hospodářství, že SHZ jsou nejúčinnější protipožární zařízení. Při automatickém hašení vzniklého požáru obvykle dochází k úplnému uhašení nebo dlouhodobé lokalizaci místa požáru až do doby příjezdu hasičů.

Nejrozšířenějším typem SHZ jsou vodní „sprinklery“, které hasí základním hasivem – vodou. Jedná se o automatický rozstřik vody ze „sprinklerových hlavic“ nad místem vzniklého požáru. Cena komplexního funkčního sprinklerového zařízení je však dosti vysoká a velmi hrubým odhadem představuje náklad cca 700,-Kč na metr čtvereční podlahové plochy. Jako příklad uvedu halu o rozměru 50 x 100 metrů (podlahová plocha 5000 m2 a hodnota haly 60,- mil.Kč), což by představovalo náklad na sprinklery 3,5 mil.Kč.

Jak lze získat vynaložené finanční prostředky zpátky ? Začneme od pojistného, kde v podstatě každá pojišťovna sníží základní sazbu pojistného minimálně o 50 % ( příklad: objekt za 60,- mil.Kč při základní sazbě pojistného 1 %o by byl pojištěn za 60.000,-Kč pojistného za rok a při 50 % slevy za polovinu – částka 30.000,-Kč pak „amortizuje“ vynaložené náklady na sprinklery – návratnost 117 let !!!). Z toho zcela jednoduchého příkladu, ale plně vypovídajícího je patrno, že rychlá návratnost sprinklerů „ přes nízké pojistné „ není možná, anebo při cca 60ti leté životnosti objektů je zhruba poloviční.

Druhou polovinu návratnosti vynaložených nákladů na nadstandardní vybavení objektů sprinklery musíme hledat v eliminaci nepojistitelných rizik (např. ztráta trhů při delším výpadku činnosti po požáru a ztráta image firmy po škodě). U prestižních firem, kde je značná konkurence, lze tuto druhou polovinu návratnosti plně akceptovat. Dále pak u objektů, kde se shromažďuje větší počet osob (obchodní a kulturní domy, restaurace), anebo sloužících k ubytování (hotely), hledáme návratnost sprinklerů v maximální ochraně lidí před požárem, a tím získání vysokého bezpečnostního standardu objektů (celosvětově jsou tyto objekty více navštěvovány a vyhledávány).

Důležitým praktickým poznatkem na základě zkušeností ze světa je, že objekty zabezpečené dokonale stabilním hasicím zařízením jakéhokoliv účinného typu, eliminují možnost rozšíření požáru na minimum a stávají se tak plně bezpečnými. A o to by nám mělo v případě lidských životů jít prvořadě a samozřejmě na druhém místě je ochrana majetku a vyloučení nepojistitelných rizik.

Jako rizikový specialista pojišťovny předkládám managerům úspěšných firem toto krátké zamyšlení nad nejúčinnějším způsobem ochrany svého majetku a jsem jim odborně k dispozici.