Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Proč nestíháte? Kvůli chaosu

  10:00aktualizováno  10:00
Toho, co vás ZDRŽUJE V PRÁCI, je dost. Telefonáty, únavné porady, nedochvilní kolegové. Pak děláte přesčas do noci - abyste se dověděli, že to mohlo počkat.
Průměrný Čech stráví v práci dva tisíce hodin ročně. Vzhledem k tomu, co vyprodukuje, to je podle ekonomických analýz příliš dlouhá doba. Co tedy děláme? Lopotíme se kvůli zmatkům.

Kdybych tak odpracoval osm a půl a mohl jít domů, říkávají lidé, kteří o svém čase v zaměstnání rozhodují sami. Tedy částečně sami. A v tom je ten zádrhel. Nikdo nehlídá, zda se ráno pustí do řeči s kolegy u kafe, nebo hned začnou pilně pracovat. Chybí-li jim disciplína, sotva ukončí pokec s kolegy po pěti minutách. „Pak se pokračuje plněním nedůležitých úkolů, protože jsou víceméně příjemné, a den plyne...,“ upozorňuje psycholog práce Vladimír Täubner. Tvrdí, že takové příjemné zbytečnosti zaberou 40 i 50 procent pracovního času. Nejdůležitější věci se pak řeší ve stresu a na poslední chvíli.

Jak nebýt obětí zpoždění jiných

Platební karta (c) profimedia.cz/corbis

Kariéra přes postel? Někdy vyjde... Více ZDE.

Vaše činnost závisí i na tom, co udělají druzí? Pokud jste v tomto řetězci jediní dochvilní, čas stejně neušetříte. Možná jste se naučili trávit prostoje čtením novin, učením cizího jazyka, jindy běháte po úřadech nebo navštívíte fitcentrum. Jestli však necháte svým loudavým kolegům příliš volnou ruku, budou oni pány vašeho času. Nelíbí se vám to? Zkuste je trochu ukáznit.

„Vysvětlete kolegovi, proč je termín dokončení úkolu důležitý. Seznamte ho s důsledky jeho pozdního splnění,“ radí konzultantka v oboru time management Magdaléna Roflíková.

Jde-li o dlouhodobější činnost, pojistěte si domluvu tím, že oznámíte průběžné termíny, kdy se poinformujete o jejím stavu. „Necháteli plnění úkolu bez kontroly, dozvíte se v den, kdy měl být hotov, že se tak nestalo. Možnosti stihnout konečný termín pak budou minimální,“ varuje Roflíková. Při plánování si nechte rezervu na neočekávané události, kterým nezabráníte.

Je možné, že budete označeni za pedanta a prudiče. Ovšem sami musíte zvážit, jak hodně je pro vás důležitý volný čas.

Ať je šéf konkrétní

O drahocenné minuty i hodiny okrádají zaměstnance i někteří šéfové. Na zadání úkolu mají stále dost času. Přemýšlejí až poté, co nechali práci udělat. Pak jde vykonaná práce do stoupy nebo jsou rozdělané úkoly překládány na jiný termín. Šéfové často neumějí určit priority. „Nebo je stanovují, ale ne konkrétně. Takže ve firmě se ví, co je třeba dělat. Ale co konkrétně úkoly obnášejí a kdo je provede a zkontroluje, se již neurčí,“ popisuje zkušenost z praxe lektorka manažerských dovedností Halka Baláčková.

„Nechtějte se zavděčit šéfovi tím, že ho neobtěžujete dotazy a necháte se odbýt, aniž vás zajímají konkrétní podrobnosti,“ podotýká Magdaléna Roflíková. Chtějte vědět, co přesně vedoucí očekává. Taková specifikace může být i pro šéfa velmi obtížná. Bavte se proto o úkolu. Možná přijdete společně na to, že jej už někdo částečně řešil nebo že je úkol nesmyslný. Diskuse však předpokládá otevřenou pracovní atmosféru.

Pokud bude šéf reagovat na vaše otázky podrážděně, zkuste mu vysvětlit, proč se na to ptáte a proč je to pro vás a splnění vašeho úkolu důležité.

Co vás zbytečně zdržuje od práce?

  • Její špatná organizace - 60 %
  • Zbytečná administrativa - 27 %
  • Spousta telefonátů - 6 %
  • Dlouhé a časté porady - 4 %
  • Množství e-mailů, které je potřeba vyřídit - 3 %

Hlasovalo 1005 lidí, Zdroj: prace.cz

Jaký výnos můžete čekat od jednotlivých typů investic? Jak vyděláte milion za pět, deset, či patnáct let? Poradíme vám v našem aktuálním tématu.


Autor:


Nejčtenější

Rodiny začínají počítat jinak. Podívejte se, na co Čechům schází peníze

Ilustrační snímek

Finanční situace českých domácností se vylepšuje. Jako dobrou ji vnímají čtyři pětiny rodin. Přesto osmdesát procent...

Pořídit si malou cukrárnu odradí i ty nejotrlejší, říkají podnikatelé

Ilustrační snímek

Dvacet stanovisek a ohlášení před zahájením činnosti a až třicet kontrol v rámci běžného provozu. Na to se musí...KOMENTÁŘ: Zveřejňovat v inzerátech povinně výši mzdy je absurdní

Tomáš Surka z personálně-poradenské společnosti Devire

Mají firmy v pracovním inzerátu uvádět výši mzdy, nebo je lépe příjem neuvádět? Na Slovensku nemají na výběr, u našich...

KVÍZ: Víte, jaká je životní úroveň v Česku a kdo je chudý?

Ilustrační snímek

Podle statistik snědli Češi loni v průměru přes 80 kilo masa a 84 kilo ovoce. Průměrnému Čechovi se také zvýšila mzda,...

Na splátku hypotéky padne průměrně 42 procent příjmů. A bude hůř

Ilustrační snímek

Pořídit si vlastní bydlení na hypotéku bude od 1. října výrazně složitější. Pro 13 procent Čechů jsou změny motivací...

Další z rubriky

Pět tipů, jak během veder nenaštvat kolegy v práci

Ilustrační snímek

Parné léto nekončí, s vysokými teplotami stoupá i nervozita na pracovištích. Předmětem sporů může být klimatizace i...

Má se v práci mluvit o nemoci, nebo ne? Co na to odborníci

Ilustrační snímek

Je to otázka téměř hamletovská. Má zaměstnanec oznámit nadřízenému a kolegům, když vážně onemocní, nebo nemá? Z...

Propustit zaměstnance je v Česku dost obtížné a drahé, říká studie

Ilustrační snímek

V České republice jsou pravidla pro propuštění zaměstnance jedna z nejpřísnějších v Evropě. Je nemožné se rozloučit se...

Na Evropu opět dorážejí nájezdníci z Východu. Řešením je vydat se do světa

Na Evropu opět dorážejí nájezdníci z Východu. Řešením je vydat se do světa

Kurzy.cz Podle bývalého portugalského ministra pro Evropu Bruna Maçaese na brány Evropy opět útočí nájezdníci z Východu a přes c...

Najdete na iDNES.cz