S penzí se jen na stát spolehnout nelze. Ilustrační snímek

S penzí se jen na stát spolehnout nelze. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

GLOSA: Proč nevstoupím do druhého pilíře

  • 207
První pilíř, jenž byl dřív jen důchod, druhý, který je nový, a třetí, který byl původně druhý? Zní to pěkně zmateně a vůbec se lidem nedivím, že se v tom nevyznají. Já ano. Informací mám dost.

A právě proto říkám druhému pilíři: Děkuji, nechci.

Protože však nemám ve zvyku odmítat bez udání důvodu, udělala jsem si malou soukromou analýzu, jestli by se přece jen pro mě nějaké to plus na 2. pilíři nenašlo.

Nepřehlédněte

Analýza 1.
Státu odvedu méně, část peněz půjde na spoření a k tomu musím přidat kus ze svého. Z toho však plyne i nižší důchod od státu – to pro mě lákavé není. Proč bych si měla dobrovolně osekávat důchod od státu a k tomu povinně spořit? To si radši nechám plnou penzi a šetřit budu částku, jakou uznám za vhodnou sama.

Analýza 2.
Když tam vstoupím, nebudu moct ven. To mi na tom všem snad vadí nejvíc. O takovou jistotu nestojím.

Analýza 3.
Jako většina Čechů, i já jsem konzerva. Nerada riskuji, tím spíš, když jde o mé peníze. Z nabízených strategií bych stejně volila tu nejjistější a nejméně výnosnou. Takže když stejné peníze budu ukládat na spořicí účet, budu mít stejně (možná i víc), a navíc větší svobodu.

Analýza 4.
Odborníci (a ne jedni) spočítali, že je druhý pilíř výhodný pro mladé lidi s příjmy nad 40 tisíc měsíčně a spíš pro muže. Ani tady plus nenacházím, nepatřím totiž ani do jedné kategorie.

Analýza 5.
Pátý bod se netýká jen reformy, ale také důvěry v politiky. Jak mám věřit, že nyní schválené změny přežijí desítky let? Opozice už prohlašuje, že nejpozději za dva roky vše změní. A i když se to nestane, vydělávat budou jen fondy a já mohu ostrouhat. To pro mě není.

Pětkrát minus potvrdilo mé první odmítnutí. Stačilo jen zapojit zdravý selský rozum. Jediné, s čím souhlasím, je to, že se na stát spolehnout nemůžu. Budu tedy ve spoření pokračovat tak jako dosud. Ponechám si staré penzijko, nemusím ani měnit částku, protože pro maximální podporu od státu mi stačí, budu pokračovat v pravidelném ukládání do podílových fondů a zbytek úspor nechám na spořicím účtu.

Co znamená, když se řekne

1. pilíř

důchod vyplácený státem, jak ho nyní znají všichni penzisté

2. pilíř

nové důchodové spoření, které plánuje vláda

  • vstup je dobrovolný, ale vystoupit z důchodového spoření nelze
  • spoří se 5 % z hrubé mzdy (3 % důchodového pojištění + 2 % z vlastní kapsy)

3. pilíř
dobrovolné doplňkové penzijní spoření, dosavadní penzijní připojištění, které již funguje a kde si mohou lidé spořit na důchod.

Plánujete vstoupit do druhého pilíře?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 pátek 14. prosince 2012. Anketa je uzavřena.

NE
NE 9246
ANO
ANO 523