Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Proč nezískáte nejnižší pojistné?

Možná se vám také stalo, že jste za stejné pojištění zaplatili více nebo méně než vaši známí. Jak je to možné? Není to nic neobvyklého? Faktorů, ovlivňujících cenu pojištění, je celá řada. V pojištění majetku nejsou rozdíly tak razantní, a proto si zkusme přiblížit některé podmínky zejména u životního pojištění.

Základní model je stejný

Pohlaví, vstupní věk, pojistná doba a pojistná částka jsou základními údaji určujícími výši pojistného. Muži mají dražší pojistné než ženy, což je dáno statistickými výpočty dožití, úmrtnosti apod. Dále platí, že čím vyšší jsou ostatní parametry (např. věk, delší pojistná doba či vyšší pojistná částka), tím vyšší je i pojistné. Princip výpočtu je u všech pojišťoven podobný.

(Ne)omylná statistika

Většina pojišťoven pracuje s údaji získanými od státního statistického úřadu. Kromě toho některé pojišťovny do výpočtu zahrnují i svou interní statistiku (objem hlášených událostí k objemu počtu klientů) nebo statistiky Policie ČR (resp. MVČR). V každém případě každá pojišťovna s výslednými daty pracuje jinak, má jinou metodiku výpočtu, jinak přistupuje k míře rizika apod. Tudíž výsledné pojistné se proto u jednotlivých pojistitelů liší.

NENECHTE SI UJÍT
broker
Fondy: další úspěchy a množství novinek
Dění na akciových trzích se v průběhu týdne vyznačovalo růstem, avšak páteční nepříznivé výsledky nakonec znamenaly mírné zklamání. Jak to?
Business, manažer (c)profimedia.cz/corbis
Blbci, které denně potkáváte
Tomu, kdo dnes řídí a šéfuje, se říká manažer... Modernizuje starého „vedoucího“, podobně jako management představuje čerstvý vítr v řízení. Věříte tomu?
kemp
I kempování může být pohodlné
Vybrat si to správné turistické vybavení není jednoduché. Nabídka zboží v obchodech je veliká, jak se v ní nejlépe orientovat?

Ze statistik vyplývá, že dnes muži umírají dříve, jsou náchylnější k úrazům, k závažným onemocněním apod.. V budoucnosti to ale může být jinak. S pojištěním totiž významně souvisí celá řada faktorů, např. stále kvalitnější lékařská péče a lepší léky, životní prostředí a jeho dopad na zdraví populace, prosazování bezpečnostních prvků v sériové výrobě automobilů atd.. Podíváme-li se na to zjednodušeně, všechny tyto aspekty mohou způsobit těžko předvídatelné změny ve statistických výpočtech a mohou se tak promítnout i do sazeb pojistného.

Zdravotní stav

Kromě základního modelu výpočtu pojistného a zmíněných statistik, je u potencionálního klienta nejdůležitější položkou zdravotní stav, který totiž zásadně ovlivňuje sazbu pojistného. Pojistiteli samozřejmě záleží na „rizikovosti“, proto zájemce o pojištění pečlivě zkoumá. Součástí každého návrhu smlouvy je tzv. „malý“ zdravotní dotazník, kde klient vyplňuje základní informace o tom, jestli kouří (případně počet cigaret), pije alkohol (množství), nemoci, alergie apod..

Do určitého vstupního věku a výše pojistné částky pojišťovna nevyžaduje zkoumání zdravotního stavu (resp. stačí vyplnění zmíněného „malého“ dotazníku). Po překročení určitých věkových limitů či pojistných částek, nebo když se údaje uvedené v dotazníku zdají být nedostatečné nebo skrývají určité „riziko“ pro pojišťovnu, vyžádá si vyplnění tzv. „velkého“ zdravotního dotazníku. Ani ten však pojišťovně v určitých případech nemusí stačit a v takovém případě má právo nahlédnout do lékařského spisu či požádat o výpis z lékařské karty u obvodního lékaře. Tato služba je zpoplatněna a poplatek hradí v drtivé většině pojišťovny. Poslední možností je prohlídka klienta smluvním lékařem pojišťovny. V uvedených postupech se mohou jednotlivé pojišťovny lišit. Věkové limity a pojistné částky pro (ne)zkoumání zdravotního stavu jsou různé adekvátně jednotlivým produktům a pojistitelům.

Všechny údaje týkající se zdravotního stavu klienta mají vliv na výši pojistného. Pojistné významně ovlivňují především dispozice k vážným chorobám (dřívější výskyt v rodině), logicky pak také nadměrné pití alkoholu či nadměrné kouření, alergie, dětské nemoci a jiné skutečnosti. Při nesprávném uvedení těchto údajů se klient vystavuje riziku, že v případě pojistné události pojistitel odmítne vyplatit plnění. Shledá-li pojišťovna, že zájemce s sebou přináší určitá rizika, přijme jej do pojištění za vyšší než obvyklé pojistné nebo v extrémním případě jej nepojistí vůbec.

Další vlivy na pojistné

Zkontrolujte si pojistku! Víte, jak máte pojištěnou domácnost?
Více ZDE.

Zaměstnání má také svůj vliv na výpočet pojistného. Jiné pojistné bude platit např. administrativní pracovník a jiné hasič nebo pyrotechnik. Pro správné stanovení je třeba i tento údaj vyplnit správně a srozumitelně pro pojišťovnu. Změníte-li v průběhu trvání pojištění své zaměstnání (z pohledu rizikovosti), pak je vhodné tuto skutečnost oznámit pojišťovně, která v souvislosti s mírou rizika upraví pojistné.

Provozování sportů také může ovlivnit výši pojistného. Úrazy způsobené při „běžných“ sportech (míčové hry, cyklistika) vám pojišťovna zaplatí, zatímco úrazy způsobené adrenalinovými sporty (horolezectví, parašutismus, potápění) jsou často ve výlukách. Pojišťovnu může zajímat, jestli se některým sportům věnujete, jak často, jak dlouho apod. Opět ani zde se „nevyplatí“ informace zatajovat, byť to může znamenat vyšší pojistné.

Ideální stav

Ideálním uchazečem o pojištění by byl mladý člověk, solventní, který netrpí žádnou civilizační nemocí (alergie, chronická rýma), v jehož rodině se u rodičů a prarodičů nevyskytla žádná vážná choroba (tuberkulóza, cukrovka, infarkt..), jež nekouří a nepije a nejlépe ani nesportuje (vůbec nebo jen málo). Zaměstnán je na „bezpečném“ místě, do práce necestuje (pracuje doma) apod. Pro pojišťovnu by bylo dobré, kdyby nepožadoval vysokou pojistnou ochranu na dlouhou dobu. Nicméně ideál neexistuje (alespoň ne v širokém měřítku), a tak se musíte připravit také na to, že se vám jen stěží podaří získat minimální pojistnou sazbu.

Pojištění domu a

domácnosti.
Jak na to?
Speciální sekce ZDE.

V každém případě vždy uvádějte všechno podle skutečnosti, pravdivě a každou významnou událost ovlivňující pojištění neprodleně sdělte pojišťovně. Tím omezíte riziko, že v případě pojistné události pojistitel omezí pojistné plnění a vaše zaplacené pojistné vyjde vniveč.
 
Dobré je také vědět, že pojistné lze platit nejen měsíčně, čtvrtletně, pololetně, ročně, ale i jednorázově a srovnávat jednorázovou platbu s měsíčním pojistným není možné, protože při jednorázovém pojistném často pojišťovna poskytuje klientovi „slevu“.

Jaké máte zkušenosti se zkoumáním zdravotního stavu pojišťovnami? Stalo se vám někdy, že po přezkoumání Vašeho zdravotního stavu vám pojišťovna navýšila pojistné? Odmítla vás někdy pojišťovna přijmout do pojištění?

 

Autor:
  • Nejčtenější

Jak nepřijít o peníze. Na co myslet, než ukončíte penzijko

18. dubna 2024

Od července nebudou vypláceny státní příspěvky k penzijnímu připojištění lidem, kterým byl přiznán...

Mně se nic nestane, pojišťovna mi nic nedá. Pět mýtů o životním pojištění

12. dubna 2024

Životní pojištění má podle statistik uzavřené každý druhý Čech. Vyplývá to z dat České asociace...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

K výrobě krmiv pro psy a kočky ho přivedla náhoda. Dnes vyváží i do Asie

13. dubna 2024

Vyrábět granule a konzervy pro psy a kočky původně neměl vůbec v plánu. Napadlo ho to až v...

Kdy lidé odmítají fakta a proč pravda často prohrává, vysvětluje psycholog

15. dubna 2024

Schopnost hledat či nacházet pravdu stojí v uvažování lidí většinou až na druhém místě. Proč lidé...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KVÍZ: Děti ve finančně-vědomostní soutěži uspěly. Jak byste ji zvládli vy?

14. dubna 2024

Česká bankovní asociace spolu s Evropskou bankovní federací uspořádala letos již osmé národní kolo...

Sonda: Stavebko stojí za úvahu, akční nabídky zhodnotí vklady i o 5 %

19. dubna 2024

Stát srazil příspěvek na stavební spoření na polovinu. Od letošního roku přidá střadatelům nejvýš...

Méně peněz na sport, více volna. Jak firmy upravují nabídku benefitů

19. dubna 2024

Schválení vládního konsolidačního balíčku způsobilo na sklonku loňského roku paniku i v oblasti...

Jak nepřijít o peníze. Na co myslet, než ukončíte penzijko

18. dubna 2024

Od července nebudou vypláceny státní příspěvky k penzijnímu připojištění lidem, kterým byl přiznán...

Analýza: Autopojištění zdražuje. Kde a kteří řidiči zaplatí nejvíce?

18. dubna 2024

Oproti roku 2022 se průměrná cena povinného ručení v roce 2023 zvedla o 2,4 procenta na celkových 3...

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...