peníze, mince

peníze, mince

Proč poskytují teorie investování falešný pocit bezpečí

  • 1
Teorie financí a investic prošla za posledních několik desítek let velkým rozvojem. Někteří z jejich tvůrců se stali i nositeli Nobelovy ceny. Lze ale vůbec teoreticky popsat něco tak nepopsatelného jako je chování miliónů lidí?

Teorie financí a investic prošla za posledních několik desítek let velkým rozvojem. Přednáší se na všech ekonomických univerzitách a její teoretické zvládnutí vyžaduje solidní inteligenci a dost úsilí. Někteří z jejich tvůrců se stali i nositeli Nobelovy ceny. Trochu paradoxní však je, že hlavní myšlenky, postupy a přístupy na akciových trzích už nepřicházejí z hlav slavných a úspěšných investorů, jak tomu bývalo v minulosti, nýbrž z pracoven a laboratoří univerzit. V tom může být i část problému.

Snaha popsat lidské chování soustavami matematických vzorců a na jejich základě pak řídit investice a tedy zase zpětně ovlivňovat chování lidí, může vést k chybným závěrům. Investiční teorie se tak dostává k onomu klasickému rozporu mezi přesnými závěry a vratkými předpoklady.

Kam asi mohou vést komplikované a náročné modely vypočítávající z historických cen koeficienty beta jednotlivých akcií, jejich standardní odchylky a kovariace a sestavující optimální portfolia podle jejich výnosových a rizikových charakteristik, když základní předpoklady celé teorie jsou založeny na akademické půdě vzniklých a velmi sporných předpokladech týkajících se efektivity trhu a na velmi svérázném pojetí rizika jako volatility cen?

Pohyby cen na trzích jsou výsledkem chování a smýšlení miliónů lidí jednajících s nejrůznějšími motivy, pracujících s daty různé kvality, pohlížejících na to vše milióny různých subjektivních pohledů a často propadajících davovým hysteriím.

Celé toto úsilí teoreticky popsat něco tak nepopsatelného jako je chování miliónů lidí vedlo k tomu, že Moderní teorie portfolia se pohroužila sama do sebe ve snaze urputně bránit svou vlastní existenci. A vůbec to nebrání tomu, aby se dál přednášela na univerzitách jako hlavní proud mezi investičními teoriemi a aby byla dál následována v praxi a aplikována drtivou většinou profesionálních investorů.

popisekKUPTE SI POZEMEK NA MĚSÍCI
Skutečně se dá Měsíc vlastnit?

Běžný individuální investor má dvě základní možnosti. Buď se přikloní na stranu tradiční teorie reprezentovanou Teorií efektivního trhu a Moderní teorií portfolia nebo se přikloní k opačnému názorovému pólu, jehož součástí je i významem rostoucí Behavioral finance theory. Rozdíl mezi MPT a BFT je možno také chápat jako rozdílný pohled na časový horizont, během něhož dochází ke srovnání cen a vnitřních hodnot akcií. Zatímco MPT předpokládá, že k tomuto srovnávání dochází velmi rychle, podle BFT může velký rozdíl mezi cenou a vnitřní hodnotou akcie existovat i několik let.

Příklonem k tradičním teoriím se investor s největší pravděpodobností sám odsoudí k průměrnosti. Jeho portfolio bude široce diverzifikováno a jeho výnosy budou v nejlepším případě kopírovat trh aniž by on sám věděl proč. V opačném případě, tedy v případě, že se investor nebude řídit tradičními teoriemi, ale bude chápat riziko jako Margin of safety a pravděpodobnost ztráty vložené investice a nebude mít přehnaně diverzifi kované portfolio, pak má velkou šanci na vyšší výnos s nižším rizikem. Snaha o příliš sofi stikovaný přístup k investování s využitím spousty dat a za pomoci výkonných počítačů vede investory často k tomu, že jsou ve svých investicích odtrženi od reality.

Matematické modely bývají nejrozšířenější právě v těch oblastech, kde jsou nejméně spolehlivé. Při měření rizika a konstrukci portfolia vycházejí výpočty z historického pohybu cen a na jejich základě se snaží předpovídat budoucí pohyb cen, i když je evidentní, že mezi minulostí a budoucností neexistuje přímý vztah.

Při stanovování vnitřní hodnoty akcie je její podstatná část závislá na budoucím vývoji zisku společnosti. Nikdo však budoucnost nezná, o budoucnosti je možno jen spekulovat. Čistě subjektivní, spekulativní předpoklady jsou pak dosazovány do matematicky přesných modelů. Modely jsou objektivní, ale jejich vstupy z velké části subjektivní.

Propracované modely a výkonné počítače vytvářejí investorům falešný pocit bezpečí a kontroly nad situací. K moudrým a úspěšným investicím stačí běžná aritmetika. Všechny výpočty byste měli být schopni dělat z hlavy. O matematice se ví, že přináší přesné a spolehlivé výsledky.

Avšak používá-li se matematika k investování do akcií, potom čím komplikovanější a hůře pochopitelný postup, tím více nejisté a spekulativní závěry přináší. Náročnost matematických modelů bývá často signálem, že jejich strůjce (a koneckonců i jejich uživatel) se snaží nedostatek vlastních zkušeností nahradit teoriemi. Snažte se vyvarovat příliš sofi stikovaných přístupů k investování. Investování není věda, je to řemeslo.

Ukázky z knihy
Daniela Gladiše: Naučte se investovat

1. díl: Investování do trhů místo do akcií

2. díl: Dobrá společnost není totéž co dobrá investice

3. díl: Při pořízení akcie si kupujete podíl na podnikání

REKLAMA


Úryvek je z knihy
"Naučte se investovat"
vydané nakladatelstvím Grada Publishing,
více informací naleznete na
www.grada.cz