Investice

Investice | foto: Profimedia.cz

Proč se Češi bojí investovat

  • 18
Také se snažíte všemožně ušetřit, dáváte peníze stranou a schováváte je? Pravděpodobně odpovíte, že pokud to situace alespoň trochu dovolí, pak ano. Zamýšleli jste se však, jaké jsou hlavní pohnutky, které vás k takovému chování vedou? Kam volné finance uložit, aby přinesly co nejlepší efekt?

Společnost GfK se nedávno otázkami tzv. investičního chování obyvatelstva ČR zabývala ve svém průzkumu. Zjišťovala totiž, proč Češi spoří, co je prioritou v rozhodování při nakládání s volnými prostředky, jaké mají investiční zvyklosti a v neposlední řadě, jaké mají povědomí o investičních fondech.

Myslíme na zadní kolečka

Důvodů, proč člověk ukládá volné finanční prostředky a snaží se je nějakým způsobem nejen uchovat, ale ještě navíc rozmnožit, je celá řada. Nejčastěji myslíme na tzv. zadní kolečka, a to když ukládáme peníze pro případ nouze a šetříme na pozdější větší vydání. Snažíme se rovněž  finančně zajistit svou rodinu, v budoucnu své děti a nezapomínáme ani na sebe v důchodovém věku.

Spořit? Jenže kde

Své finance se vzhledem k potřebám v budoucnosti snažíme všemožně zabezpečit. Není proto divu, že dostatečná průhlednost investic, v nichž máme uloženy vlastní rezervy, hraje pro více než 60 % obyvatel ČR velkou roli.

Moderním a hojně využívaným způsobem zhodnocení volných finančních prostředků jsou investice do investičních fondů, převážně v domácí měně. Bohužel však o nich mnoho nevíme. Pouze jeden člověk ze sta se cítí být o problematice investičních fondů velmi dobře informován, zatímco téměř tři čtvrtiny Čechů tvrdí, že jsou o fondech informováni špatně, či dokonce o fondech nic nevědí.

Ti, co investují nebo alespoň uvažují o investicích do investičních fondů, vidí jejich klady zejména ve vyšší míře bezpečnosti finančních prostředků, zejména pak ve srovnání s investicemi do mnohem rizikovějších akcií. Investiční fondy jsou považovány také za modernější způsob ukládání peněz než je vkladní knížka a lze u nich navíc očekávat i vyšší výnos než nabízí zmíněné vkladní knížky, příp. termínované vklady.

Kam pro radu? Na pobočky

Kam však směřují naše kroky v okamžiku, kdy řešíme otázku financí, tedy spoření, investice nebo úvěr? Do pobočky banky. Většinou se rozhodneme buď do banky zavolat, případně navštívíme pobočku banky osobně. Informace však získáváme i z jiných zdrojů – významným informačním zdrojem a studnicí zkušeností je pro nás okruh našich nejbližších, tj. rodinní příslušníci, případně přátelé a známí. V menší míře se pak spoléháme na prospekty, případně informace vyhledáváme na internetu. Pokud tedy potřebujeme získat určité informace, preferujeme osobní jednání před anonymitou moderních a vždy dostupných informačních zdrojů.

Jak zkušenými investory jsou Češi

V porovnání s Maďarskem, Polskem, Slovenskem a Rakouskem se Češi nijak výrazně ve svém vztahu k riziku v investování nevymykají. Pouze v Rakousku jsou obecně investiční fondy známější, ale obdobný vývoj můžeme během několika příštích let očekávat i u nás. Podle určitých charakteristik, např. vztahu k riziku, zkušenosti, příjmové hladiny či příslušnosti k určitému pohlaví, jsou investoři v jednotlivých zemích členěni do skupin. V ČR je vyčleněno takových skupin pět, a to tzv. začátečníci, odvážlivci, zastánci jistoty, lhostejní a rozumní investoři. Zajímá vás, do které skupiny patříte vy? Odpověď naleznete ZDE.