Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Proč se vyplatí pojistit vlastní chyby

aktualizováno 
Pojištění vlastního majetku je v dnešní době takřka nutností a většina z nás ho ve větší či menší míře pojištěný má. Co ale takhle pojištění vlastní odpovědnosti za škodu způsobenou třetí osobě? Na to už mnozí z nás nepamatují. A právě způsobená škoda někomu jinému vám může stejně nepříjemně nabourat rodinný rozpočet, tak jako vlastní škoda.

Bohatství, peníze, luxus - Bohatství, peníze, luxus | foto: Profimedia.cz

Pokud vytopíte souseda bydlícího pod vámi, v obchodě převrátíte regál se značkovým alkoholem, srazíte na sjezdovce jiného lyžaře a způsobíte mu zranění nebo váš pes zaviní dopravní nehodu, nesete za takovou škodu samozřejmě odpovědnost. Náhrada hmotné škody, bolestné či další formy odškodnění pak mohou dosáhnout bez problému stotisícových částek.

Ti z vás, kteří nemají chuť příliš riskovat, že se mohou dostat do takovéto svízelné situace a nechtějí do konce svého života platit někomu náhradu za způsobenou škodu, se mohou jednoduše pojistit. U pojištění občanů v zásadě rozeznáváme dva hlavní a pojišťovnami nejčastěji nabízené typy pojištění odpovědnosti za škodu. Jsou to:

Pojištění za škodu v běžném občanském životě - pojištění se sjednává pro případ právním předpisem stanovené odpovědnosti pojištěného za škodu vzniklou jinému v souvislosti s činností nebo vztahem pojištěného v běžném občanském životě. Zejména pak provozem domácnosti a jejího zařízení, při rekreaci a zábavě, při rekreačních sportech, škody způsobené vlastníkem či opatrovníkem zvířete, apod.

Pojištění za škodu z vlastnictví a držby nemovitosti – pojištění se sjednává pro případ právním předpisem stanovené odpovědnosti pojištěného nebo jím pověřené osoby za škodu vzniklou jinému v souvislosti s vlastnictvím nebo držbou nemovitosti a pozemku k ní příslušného.

Nabídka pojišťoven v oblasti pojištění odpovědnosti za škodu v občanském životě a za škodu z vlastnictví a držby nemovitosti je velice široká a podobná. Je nabízena zpravidla v rámci pojištění domácnosti, pojištění nemovitosti nebo jako samostatný produkt.

Kapitálové životní pojištění? Rozhodně ne! Čtěte ZDE.

Při sjednání pojištění odpovědnosti v rámci pojištění domácnosti jsou tímto pojištěním kryti všichni členové domácnosti včetně dětí. Protože jsou pojistná rizika poměrně rozmanitá, je důležité před sjednáním smlouvy vědět, na co se vlastně dané pojištění vztahuje. Okruhy pojištěné odpovědnosti, tak jak je vymezují jednotlivé pojišťovny, jsou si navzájem velmi podobné, ale rozdíly samozřejmě existují. Stejně tak je podstatné vědět, na jakou výši škod se pojištění vztahuje, neboť i zde není nabídka pojišťoven jednotná. Obecně vám pojišťovny při volbě pojistné částky nabídnou více možností a podle toho je samozřejmě odstupňováno i pojistné.

Pojďme se nyní podívat na tabulku se stručnou nabídku jednotlivých pojišťoven v oblasti pojištění odpovědnosti v občanském životě. Do přehledu jsou zařazeny pojišťovny, u nichž lze sjednat pojištění odpovědnosti bez nutnosti sjednání dalšího pojištění.

 

Pojišťovna Limit plnění (tis.Kč) Roční cena (Kč) 
na zdraví na majetku jiná (finanční)

Allianz

500

300

20

600

2 000

500

30

1 200

5 000

1 000

40

1 800

ČPP

2 000

1 000

500

400

4 000

2 000

750

780

6 000

3 000

1 000

1 100

ČP

2 000

1 000

500

372

Generali

2 500

1 500

50

780

Zdroj: informační linky pojišťoven

Stejně jako u jiných produktů, je i zde dobré se informovat o možných a velmi pravděpodobných výlukách z pojistného plnění. To, co vám zaplatí u jedné pojišťovny, vám u pojišťovny jiné prostě mohou odmítnou zaplatit.

Obecně se pojištění odpovědnosti (stejně jako u ostatních druhů pojištění) nevztahuje na úmyslně způsobené škody a škody vzniklé hrubou nedbalostí. Dále pak na škody způsobené v souvislosti s činností, při kterých právní předpis ukládá povinnost uzavřít pojištění odpovědnosti za škodu, škody na vypůjčených věcech a nelze odškodnit ani pojistné události způsobené svému manželu, sourozenci nebo příbuzným v řadě přímé nebo osobám žijící s pojištěným ve společné domácnosti. Hrazení věcných škod se týká pouze zničení nebo poškození věci, nikoli pak její ztrátu nebo pohřešování.

Při způsobené škodě třetí osobě je pojistné plnění poukázáno přímo poškozenému.

Nenechte svou peněženku otevřenou nehodám

Rovněž tak jako pojištění majetku, je i pojištění odpovědnosti za škody v běžném občanském životě důležitá věc. Buďte si jisti, že v dnešní době, kdy si je většina občanů vědoma svých práv, bude svá práva i uplatňovat. Nechcete snad doživotně poškozenému platit? Buďte rozumní a pojistěte se, vyplatí se vám to!

Rozhodně je na každém zájemci o toto pojištění, aby se zamyslel, jaké nehody mu v jeho konkrétním okolí hrozí. Měl by přihlédnout ke všem podmínkám, ve kterých se pohybuje, stejně jako aktivitám, kterým se běžně věnuje (sport apod.) a v rámci nichž může škodu způsobit. Teprve poté by se měl rozhodnout, jak velké pojistné plnění má v rámci pojistné smlouvy požadovat, což se pochopitelně odrazí ve výši ceny pojistky.

Koncem roku lidé řeší spíš Vánoce než daňová přiznání.
Čtěte, jak na daních ušetřit i několik tisíc ZDE.

Nemáte chuť příliš riskovat, a proto si sjednáte pojištění odpovědnosti, nebo si myslíte, že podobný produkt je pro vás zbytečný? Napište nám, těšíme se na vaše názory a zkušenosti.

reklama


KB Penzijní Fond

Uzavřete si ZDE smlouvu o penzijním připojištění
s nejefektivněji hospodařícím penzijním fondem na trhu.
.... více na www.pfkb.cz


 

Autor:


Hlavní zprávy

Další z rubriky

Ilustrační snímek
Češi jsou podpojištění. Co to znamená a jak to napravit?

Češi vydávají výrazně méně peněz za pojištění majetku, zdraví i života než lidé ve vyspělých evropských státech. Podle finančních poradců je jedním z důvodu...  celý článek

Ilustrační snímek
Srna je v pojistce, kuna a kráva ne. Kolik stojí srážka se zvěří

Střetů se zvěří na českých silnicích přibývá. Kritickým obdobím je především podzim. Potvrzují to pojišťovny a uvádějí, že běžná škoda, kterou způsobí srážka...  celý článek

Ilustrační snímek
Rádce: Pojistěte si auto jen na dovolenou. Jak na to a za kolik

Přijde vám havarijní pojištění zbytečně drahé? Možná je. Ale chystáte-li se na cestu do zahraničí, může se hodit. Navíc vůz si můžete pojistit třeba jen na pár...  celý článek

Další nabídka

Kurzy.cz

21.10.2017 Výsledky voleb bychom mohli znát už dnes večer
21.10.2017 Výsledky voleb bychom mohli znát už dnes večer

21. října 2017 Výsledky voleb bychom mohli znát už dnes večer Ve 14 hodin se uzavřou volební místnosti a okrskové voleb... celý článek

Advantage Consulting, s.r.o.
PODPORA HELPDESKOVÉHO SYSTÉMU

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 30 000 - 40 000 Kč

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.