Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Proč se vyplatí pojistit vlastní chyby

aktualizováno 
Pojištění vlastního majetku je v dnešní době takřka nutností a většina z nás ho ve větší či menší míře pojištěný má. Co ale takhle pojištění vlastní odpovědnosti za škodu způsobenou třetí osobě? Na to už mnozí z nás nepamatují. A právě způsobená škoda někomu jinému vám může stejně nepříjemně nabourat rodinný rozpočet, tak jako vlastní škoda.

Bohatství, peníze, luxus - Bohatství, peníze, luxus | foto: Profimedia.cz

Pokud vytopíte souseda bydlícího pod vámi, v obchodě převrátíte regál se značkovým alkoholem, srazíte na sjezdovce jiného lyžaře a způsobíte mu zranění nebo váš pes zaviní dopravní nehodu, nesete za takovou škodu samozřejmě odpovědnost. Náhrada hmotné škody, bolestné či další formy odškodnění pak mohou dosáhnout bez problému stotisícových částek.

Ti z vás, kteří nemají chuť příliš riskovat, že se mohou dostat do takovéto svízelné situace a nechtějí do konce svého života platit někomu náhradu za způsobenou škodu, se mohou jednoduše pojistit. U pojištění občanů v zásadě rozeznáváme dva hlavní a pojišťovnami nejčastěji nabízené typy pojištění odpovědnosti za škodu. Jsou to:

Pojištění za škodu v běžném občanském životě - pojištění se sjednává pro případ právním předpisem stanovené odpovědnosti pojištěného za škodu vzniklou jinému v souvislosti s činností nebo vztahem pojištěného v běžném občanském životě. Zejména pak provozem domácnosti a jejího zařízení, při rekreaci a zábavě, při rekreačních sportech, škody způsobené vlastníkem či opatrovníkem zvířete, apod.

Pojištění za škodu z vlastnictví a držby nemovitosti – pojištění se sjednává pro případ právním předpisem stanovené odpovědnosti pojištěného nebo jím pověřené osoby za škodu vzniklou jinému v souvislosti s vlastnictvím nebo držbou nemovitosti a pozemku k ní příslušného.

Nabídka pojišťoven v oblasti pojištění odpovědnosti za škodu v občanském životě a za škodu z vlastnictví a držby nemovitosti je velice široká a podobná. Je nabízena zpravidla v rámci pojištění domácnosti, pojištění nemovitosti nebo jako samostatný produkt.

Kapitálové životní pojištění? Rozhodně ne! Čtěte ZDE.

Při sjednání pojištění odpovědnosti v rámci pojištění domácnosti jsou tímto pojištěním kryti všichni členové domácnosti včetně dětí. Protože jsou pojistná rizika poměrně rozmanitá, je důležité před sjednáním smlouvy vědět, na co se vlastně dané pojištění vztahuje. Okruhy pojištěné odpovědnosti, tak jak je vymezují jednotlivé pojišťovny, jsou si navzájem velmi podobné, ale rozdíly samozřejmě existují. Stejně tak je podstatné vědět, na jakou výši škod se pojištění vztahuje, neboť i zde není nabídka pojišťoven jednotná. Obecně vám pojišťovny při volbě pojistné částky nabídnou více možností a podle toho je samozřejmě odstupňováno i pojistné.

Pojďme se nyní podívat na tabulku se stručnou nabídku jednotlivých pojišťoven v oblasti pojištění odpovědnosti v občanském životě. Do přehledu jsou zařazeny pojišťovny, u nichž lze sjednat pojištění odpovědnosti bez nutnosti sjednání dalšího pojištění.

 

Pojišťovna Limit plnění (tis.Kč) Roční cena (Kč) 
na zdraví na majetku jiná (finanční)

Allianz

500

300

20

600

2 000

500

30

1 200

5 000

1 000

40

1 800

ČPP

2 000

1 000

500

400

4 000

2 000

750

780

6 000

3 000

1 000

1 100

ČP

2 000

1 000

500

372

Generali

2 500

1 500

50

780

Zdroj: informační linky pojišťoven

Stejně jako u jiných produktů, je i zde dobré se informovat o možných a velmi pravděpodobných výlukách z pojistného plnění. To, co vám zaplatí u jedné pojišťovny, vám u pojišťovny jiné prostě mohou odmítnou zaplatit.

Obecně se pojištění odpovědnosti (stejně jako u ostatních druhů pojištění) nevztahuje na úmyslně způsobené škody a škody vzniklé hrubou nedbalostí. Dále pak na škody způsobené v souvislosti s činností, při kterých právní předpis ukládá povinnost uzavřít pojištění odpovědnosti za škodu, škody na vypůjčených věcech a nelze odškodnit ani pojistné události způsobené svému manželu, sourozenci nebo příbuzným v řadě přímé nebo osobám žijící s pojištěným ve společné domácnosti. Hrazení věcných škod se týká pouze zničení nebo poškození věci, nikoli pak její ztrátu nebo pohřešování.

Při způsobené škodě třetí osobě je pojistné plnění poukázáno přímo poškozenému.

Nenechte svou peněženku otevřenou nehodám

Rovněž tak jako pojištění majetku, je i pojištění odpovědnosti za škody v běžném občanském životě důležitá věc. Buďte si jisti, že v dnešní době, kdy si je většina občanů vědoma svých práv, bude svá práva i uplatňovat. Nechcete snad doživotně poškozenému platit? Buďte rozumní a pojistěte se, vyplatí se vám to!

Rozhodně je na každém zájemci o toto pojištění, aby se zamyslel, jaké nehody mu v jeho konkrétním okolí hrozí. Měl by přihlédnout ke všem podmínkám, ve kterých se pohybuje, stejně jako aktivitám, kterým se běžně věnuje (sport apod.) a v rámci nichž může škodu způsobit. Teprve poté by se měl rozhodnout, jak velké pojistné plnění má v rámci pojistné smlouvy požadovat, což se pochopitelně odrazí ve výši ceny pojistky.

Koncem roku lidé řeší spíš Vánoce než daňová přiznání.
Čtěte, jak na daních ušetřit i několik tisíc ZDE.

Nemáte chuť příliš riskovat, a proto si sjednáte pojištění odpovědnosti, nebo si myslíte, že podobný produkt je pro vás zbytečný? Napište nám, těšíme se na vaše názory a zkušenosti.

reklama


KB Penzijní Fond

Uzavřete si ZDE smlouvu o penzijním připojištění
s nejefektivněji hospodařícím penzijním fondem na trhu.
.... více na www.pfkb.cz


 

Autor:Nejčtenější

V Česku byl odhalen rozsáhlý a neobvyklý pojistný podvod za 50 milionů

Ilustrační snímek

Pryč jsou nejspíš časy, kdy se podvodníci snaží přijít k penězům hlavně v podvádění s auty a lidským zdravím. Gang,...

Vzal si úvěr bez souhlasu manželky, je povinna jeho dluhy platit?

V případě, že by manžel svůj dluh nesplácel a banka by jej vymáhala, pak podle...

Podle zákona do společného jmění manželů patří nejen majetek získaný během manželství, ale i dluhy. Jenže co dělat v...KOMENTÁŘ: Investiční nemovitost je nová past na důvěřivce

Martin Mašát

Z většiny článků o nemovitostech vyplývá, že kdo nyní nekoupí byt či dům jako investici, okrádá rodinu. Ale ceny bytů...

Tugendhatové byli úspěšní průmyslníci, které proslavila jen drahá vila

Fritz a Greta Tugendhatovi

Brněnský rod průmyslníků ve světě proslavila unikátní vila. Ve městě však Tugendhatové, kteří vlastnili textilní firmy,...

Mám život v tašce, ale skončit nemůžu, říká horský vůdce

Josef Šimůnek

Josef Šimůnek má zajímavé povolání. Je horským vůdcem. V České republice má toto mezinárodní osvědčení jen třicet lidí....

Další z rubriky

Hlídáte si zdraví? Můžete ušetřit až třetinu z pojistného

Ilustrační snímek

Nejste obézní, nekouříte, sportujete nebo chodíte na pravidelné preventivní prohlídky k lékaři? Za zdravý životní styl...

V Česku byl odhalen rozsáhlý a neobvyklý pojistný podvod za 50 milionů

Ilustrační snímek

Pryč jsou nejspíš časy, kdy se podvodníci snaží přijít k penězům hlavně v podvádění s auty a lidským zdravím. Gang,...

Viníci nehod hradí až miliony ze svého. Povinné ručení ne vždy ochrání

Ilustrační snímek

Řada řidičů se domnívá, že když zaviní nehodu, nebudou muset díky povinnému ručení nic platit. Omyl. V Česku se...

Čína spustila „tektonický posun“ ve světové energetice

Čína spustila „tektonický posun“ ve světové energetice

Kurzy.cz Čína už vydala asi 160 miliard dolarů na zahraniční akvizice, úvěry a investice, z nichž část by měla zajistit bezpečno...

Najdete na iDNES.cz