Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Proč se vyplatí pojistit vlastní chyby

aktualizováno 
Pojištění vlastního majetku je v dnešní době takřka nutností a většina z nás ho ve větší či menší míře pojištěný má. Co ale takhle pojištění vlastní odpovědnosti za škodu způsobenou třetí osobě? Na to už mnozí z nás nepamatují. A právě způsobená škoda někomu jinému vám může stejně nepříjemně nabourat rodinný rozpočet, tak jako vlastní škoda.

Bohatství, peníze, luxus - Bohatství, peníze, luxus | foto: Profimedia.cz

Pokud vytopíte souseda bydlícího pod vámi, v obchodě převrátíte regál se značkovým alkoholem, srazíte na sjezdovce jiného lyžaře a způsobíte mu zranění nebo váš pes zaviní dopravní nehodu, nesete za takovou škodu samozřejmě odpovědnost. Náhrada hmotné škody, bolestné či další formy odškodnění pak mohou dosáhnout bez problému stotisícových částek.

Ti z vás, kteří nemají chuť příliš riskovat, že se mohou dostat do takovéto svízelné situace a nechtějí do konce svého života platit někomu náhradu za způsobenou škodu, se mohou jednoduše pojistit. U pojištění občanů v zásadě rozeznáváme dva hlavní a pojišťovnami nejčastěji nabízené typy pojištění odpovědnosti za škodu. Jsou to:

Pojištění za škodu v běžném občanském životě - pojištění se sjednává pro případ právním předpisem stanovené odpovědnosti pojištěného za škodu vzniklou jinému v souvislosti s činností nebo vztahem pojištěného v běžném občanském životě. Zejména pak provozem domácnosti a jejího zařízení, při rekreaci a zábavě, při rekreačních sportech, škody způsobené vlastníkem či opatrovníkem zvířete, apod.

Pojištění za škodu z vlastnictví a držby nemovitosti – pojištění se sjednává pro případ právním předpisem stanovené odpovědnosti pojištěného nebo jím pověřené osoby za škodu vzniklou jinému v souvislosti s vlastnictvím nebo držbou nemovitosti a pozemku k ní příslušného.

Nabídka pojišťoven v oblasti pojištění odpovědnosti za škodu v občanském životě a za škodu z vlastnictví a držby nemovitosti je velice široká a podobná. Je nabízena zpravidla v rámci pojištění domácnosti, pojištění nemovitosti nebo jako samostatný produkt.

Kapitálové životní pojištění? Rozhodně ne! Čtěte ZDE.

Při sjednání pojištění odpovědnosti v rámci pojištění domácnosti jsou tímto pojištěním kryti všichni členové domácnosti včetně dětí. Protože jsou pojistná rizika poměrně rozmanitá, je důležité před sjednáním smlouvy vědět, na co se vlastně dané pojištění vztahuje. Okruhy pojištěné odpovědnosti, tak jak je vymezují jednotlivé pojišťovny, jsou si navzájem velmi podobné, ale rozdíly samozřejmě existují. Stejně tak je podstatné vědět, na jakou výši škod se pojištění vztahuje, neboť i zde není nabídka pojišťoven jednotná. Obecně vám pojišťovny při volbě pojistné částky nabídnou více možností a podle toho je samozřejmě odstupňováno i pojistné.

Pojďme se nyní podívat na tabulku se stručnou nabídku jednotlivých pojišťoven v oblasti pojištění odpovědnosti v občanském životě. Do přehledu jsou zařazeny pojišťovny, u nichž lze sjednat pojištění odpovědnosti bez nutnosti sjednání dalšího pojištění.

 

Pojišťovna Limit plnění (tis.Kč) Roční cena (Kč) 
na zdraví na majetku jiná (finanční)

Allianz

500

300

20

600

2 000

500

30

1 200

5 000

1 000

40

1 800

ČPP

2 000

1 000

500

400

4 000

2 000

750

780

6 000

3 000

1 000

1 100

ČP

2 000

1 000

500

372

Generali

2 500

1 500

50

780

Zdroj: informační linky pojišťoven

Stejně jako u jiných produktů, je i zde dobré se informovat o možných a velmi pravděpodobných výlukách z pojistného plnění. To, co vám zaplatí u jedné pojišťovny, vám u pojišťovny jiné prostě mohou odmítnou zaplatit.

Obecně se pojištění odpovědnosti (stejně jako u ostatních druhů pojištění) nevztahuje na úmyslně způsobené škody a škody vzniklé hrubou nedbalostí. Dále pak na škody způsobené v souvislosti s činností, při kterých právní předpis ukládá povinnost uzavřít pojištění odpovědnosti za škodu, škody na vypůjčených věcech a nelze odškodnit ani pojistné události způsobené svému manželu, sourozenci nebo příbuzným v řadě přímé nebo osobám žijící s pojištěným ve společné domácnosti. Hrazení věcných škod se týká pouze zničení nebo poškození věci, nikoli pak její ztrátu nebo pohřešování.

Při způsobené škodě třetí osobě je pojistné plnění poukázáno přímo poškozenému.

Nenechte svou peněženku otevřenou nehodám

Rovněž tak jako pojištění majetku, je i pojištění odpovědnosti za škody v běžném občanském životě důležitá věc. Buďte si jisti, že v dnešní době, kdy si je většina občanů vědoma svých práv, bude svá práva i uplatňovat. Nechcete snad doživotně poškozenému platit? Buďte rozumní a pojistěte se, vyplatí se vám to!

Rozhodně je na každém zájemci o toto pojištění, aby se zamyslel, jaké nehody mu v jeho konkrétním okolí hrozí. Měl by přihlédnout ke všem podmínkám, ve kterých se pohybuje, stejně jako aktivitám, kterým se běžně věnuje (sport apod.) a v rámci nichž může škodu způsobit. Teprve poté by se měl rozhodnout, jak velké pojistné plnění má v rámci pojistné smlouvy požadovat, což se pochopitelně odrazí ve výši ceny pojistky.

Koncem roku lidé řeší spíš Vánoce než daňová přiznání.
Čtěte, jak na daních ušetřit i několik tisíc ZDE.

Nemáte chuť příliš riskovat, a proto si sjednáte pojištění odpovědnosti, nebo si myslíte, že podobný produkt je pro vás zbytečný? Napište nám, těšíme se na vaše názory a zkušenosti.

reklama


KB Penzijní Fond

Uzavřete si ZDE smlouvu o penzijním připojištění
s nejefektivněji hospodařícím penzijním fondem na trhu.
.... více na www.pfkb.cz


 

Autor:


Nejčtenější

Rodiny začínají počítat jinak. Podívejte se, na co Čechům schází peníze

Ilustrační snímek

Finanční situace českých domácností se vylepšuje. Jako dobrou ji vnímají čtyři pětiny rodin. Přesto osmdesát procent...

Pořídit si malou cukrárnu odradí i ty nejotrlejší, říkají podnikatelé

Ilustrační snímek

Dvacet stanovisek a ohlášení před zahájením činnosti a až třicet kontrol v rámci běžného provozu. Na to se musí...První obchodní počin byl fiaskem, dnes jeho firma funguje už 26 let

Mít vlastní obchod byl vždycky jeho sen.

Jeho otec byl vášnivý zahradník. Zdeněk Adam mu musel od malička pomáhat a nenáviděl to. Přesto se dnes zahradničením...

Propustit zaměstnance je v Česku dost obtížné a drahé, říká studie

Ilustrační snímek

V České republice jsou pravidla pro propuštění zaměstnance jedna z nejpřísnějších v Evropě. Je nemožné se rozloučit se...

Neúčelová hypotéka na cokoli je levnější než běžný spotřebitelský úvěr

Ilustrační snímek

Začátkem října vstoupí v platnost další opatření ČNB, které mnoha domácnostem zabrání sjednat si hypotéku kvůli...

Další z rubriky

PŘEHLEDNĚ: Jaké slevy a výhody můžete získat k životnímu pojištění

Ilustrační snímek

Zatímco pojistku domácnosti nebo auta považují Češi za samozřejmost, životní pojištění řada z nich odmítá. Nové klienty...

Nejabsurdnější výluka z pojištění: lidem nejvíce vadí zanedbání povinnosti

Ilustrační snímek

Zanedbání povinnosti pojištěného se stalo historicky první nejabsurdnější výlukou z pojištění. O vítězství této výluky...

Cestovní pojištění: kličky, kvůli nimž nemusí pojišťovna platit

Ilustrační snímek

Pojistka je zaplacená, a tak hurá na cesty. Jenže pozor. Pojištění je užitečné, jen je potřeba, abyste dodržovali...

Tesla a nejlepší investiční tah historie

Tesla a nejlepší investiční tah historie

Kurzy.cz Ze společnosti Tesla už se stala pevná součást finančně-mediální zábavy. Její poslední epizoda se točí kolem úvah a plá...

Provident Financial s.r.o.
Specialista péče o zákazníky v terénu

Provident Financial s.r.o.
Praha, Jihočeský kraj, Jihomoravský kraj, Karlovarský kraj, Královéhradecký kraj, Liberecký kraj, Moravskoslezský kraj, Olomoucký kraj, Pardubický kraj, Plzeňský kraj, Středočeský kraj, Ústecký kraj, Kraj Vysočina, Zlínský kraj

Najdete na iDNES.cz