Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

GLOSA čtenáře: Proč vstoupím do druhého pilíře

aktualizováno 
S penzí se jen na stát spolehnout nelze. Tedy pokud nechci v budoucnu spoléhat jen na nízké sociální minimum. Důchody se totiž budou v budoucnu snižovat.
Peníze, které odvedete do druhého pilíře, zůstanou v systému zamknuty až do důchodu a pak budou postupně vypláceny. Ilustrační snímek

Peníze, které odvedete do druhého pilíře, zůstanou v systému zamknuty až do důchodu a pak budou postupně vypláceny. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Pokud dnes "živí" jednoho důchodce 1,8 pracujícího, za necelých 40 let to bude už jen 1,2 pracujícího. Náhradový poměr (vztah mezi platem a důchodem) se bude razantně snižovat. Nestraším, konstatuji.

Přečtěte si také

Nutnost spořit není potřeba nijak obhajovat. Ale proč je výhodné spořit si ve druhém pilíři? Ten, kdo se rozhodne spoléhat plně na státní důchod, bude i nadále odvádět na daních spolu se svým zaměstnavatelem 28 procent ze mzdy a v budoucnu dostane velmi nízký státní důchod. Já budu odvádět na daních jen 25 procent, budoucí nízký státní důchod budu mít o pár stokorun nižší, ale kompenzace z druhého pilíře mi celkový příjem navýší o tisíce.

O čem se nemluví

Všechny ty výpočty a komentáře na téma "pro koho se druhý pilíř vyplatí" srovnávají budoucí výnosy druhého pilíře s dnešními důchody. Pravda je však jiná. Státní důchody zkrátka budou v budoucnu o desítky procent nižší v porovnání s dneškem. Za oněch 40 let bude pravděpodobně průměrný důchod na úrovni dnešních cca sedmi tisíc korun. To je neoddiskutovatelný fakt. Úspory ve druhém pilíři však zůstávají konstantní. Díky tomuto jedinému jednoduchému argumentu mohu zodpovědně prohlásit, že se druhý pilíř vyplatí.

Významný bonus

Platit odvody na státní penzi zůstane i nadále povinné. Někdo 28, jiný 25 procent. Co se stane s těmito penězi, když mě v 50 letech srazí auto, nebo když v 70 letech (po čtyřech letech v důchodu) poklidně zemřu? Nic.

Ty peníze totiž dávno neexistují. Byly již před lety vyplaceny na penze těch, kteří měli to štěstí a dostávali vyšší důchody. Peníze na mém soukromém druhopilířovém účtu jsou ovšem mé a plně podléhají dědictví. Co si našetřím a nestihnu vybrat, zůstane mým blízkým. Hovoříme tady o stovkách tisíc korun. Kdo se nezapojí do druhého pilíře, tak neokrádá jen sebe, ale i svou rodinu.

Příjemná povinnost

Jsem prostě normální. Ve spoustě situací se chovám jako většina lidí kolem mě. Spořím si taky na důchod. Ale taky cestuju, občas si koupím auto nebo nějakou hračku pro velké kluky. Vydržím si dobrovolně spořit na důchod a koukat léta na velkou hromádku peněz? Možná ano, ale v případě důchodového spoření určitě ano. Mé úspory (tři procenta odvodů plus dodatečná dvě procenta) zůstanou v systému zamknuty až do mého důchodu a pak mi budou postupně vypláceny. Jsem za to rád. Mám jistotu, že budu spořit pravidelně, žádné: "letos vynechám a koupím si motorku". Něco mi říká, že tento přístup v budoucnu ocením.

O co se vlastně hraje?

Zůstat plně závislý na státu neznamená žádnou pohromu. Nějaká penze asi vždycky bude. To, že odvedu na sociálním pojištění třikrát více než v důchodu dostanu, je sice nepříjemné zjištění, ale on ten stát musí z něčeho žít, že.

Nechci se v budoucnu dívat na kamarády, kteří uměli počítat a nepodlehli levicové rovnostářské demagogii. Nechci se spoléhat na systém, který mě v důchodu spolehlivě vyčlení na ekonomický okraj společnosti. Zapojuji tedy zdravý selský rozum a druhému pilíři říkám ano.

Autor:Nejčtenější

Otčím jí v závěti odkázal půlku družstevního bytu, nedostala nic. Proč?

V případě družstevního bytu se nedědí byt, ale jen družstevní podíl, s nímž je...

Jestliže vlastníme nějaký majetek, po naší smrti přechází na dědice. Svůj majetek můžeme odkázat i v závěti, ovšem v...

Stavební spoření se vylepšuje, začíná se zvedat i zhodnocení úspor

Ilustrační snímek

Stavební spoření je opět v kurzu, od počátku roku se o něj zvedá zájem. Roste i aktivita stavebních spořitelen, které...Natírání plotů z vás odpovědné firmy nedělá, vzkazuje odborník

Tomáš Poucha

Společenská odpovědnost firem (CSR) je zajímavé téma. Polyká miliony a proměňuje je v „dobro“. Tu někde zaměstnanci...

Složenky na daň z nemovitých věcí už míří do schránek, zaplaťte včas

Ilustrační snímek

Kdo vlastní pozemky či nemovitosti, musí každoročně hradit státu daň. Rozesílku více než tří milionů obálek se...

Češi umí smlouvat. Průzkum ukázal, na jakých položkách ušetří nejvíce

Ilustrační snímek

Většina Čechů při určitých nákupech smlouvá. A dokáže si vyjednat v průměru 17% slevu. Vyplynulo to z mezinárodního...

Další z rubriky

Sirotčí penzi zamítáme, dozvídaly se stovky dětí. Pravidla se teď mění

Ilustrační snímek

Přijít o jednoho z rodičů je pro každé dítě těžké životní trauma. Stovky dětí však byly vystaveny i dalšímu šoku....

Předčasný důchod má už 618 tisíc lidí. Téměř třetina bere pod 10 tisíc

Ilustrační snímek

Loni odešlo do předčasného důchodu 15 341 Čechů. Nenávratně krácený důchod tak má v Česku už 618 842 lidí a další si...

Miliony důchodců dostanou přidáno, od ledna se zvýší všechny penze

Ilustrační snímek

Čeští důchodci si v příštím roce polepší. Od lednové splátky roku 2018 se základní výměra důchodu zvýší o 150 korun,...

Pozor. Šmejdi mají novou taktiku. Za pár minut vás připraví o tisíce

Pozor. Šmejdi mají novou taktiku. Za pár minut vás připraví o tisíce

Kurzy.cz Šmejdi v posledních měsících přišli s novou taktikou, jak připravit lidi o peníze. Jedná se o energetické aukce či smlo...

Advantage Consulting, s.r.o.
PŘÍLEŽITOST PRO ELEKTROTECHNIKY

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 23 000 - 27 000 Kč

Najdete na iDNES.cz