Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Chyby zaměstnavatelů: nechválí, nemotivují a nedodržují dohody

aktualizováno 
Stejně jako by si zaměstnanec měl včas uvědomit, kdy už ho práce nenaplňuje, nebaví a je čas na změnu, tak by měl nadřízený včas poznat, kde udělal chybu. Jaké jsou nejčastější důvody odchodu zaměstnanců?

Chybou, kterou někteří manažeři stále dělají, je, že nechválí své podřízené. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Už ve zkušební době mohou zaměstnanci poznat, do jaké firmy nastoupili. Jestli do té, která se o své pracovníky stará a myslí na ně, nebo do té, která se řídí jen myšlenkou, že kárat je správné.

Varovným signálem může být pro nového zaměstnance nedodržení slibů. Při pohovoru domluvená školení, komunikace spojená se zpětnou vazbou o prvních krocích v nové pozici, nabídnutý plat, bonusy nebo využití cizích jazyků se už po pár týdnech mohou ukázat jako plané sliby.

Buď si člověk zvykne na nové požadavky, nebo je nezvládne. Ve druhém případě je lepší sáhnout po změně, zvláště pokud je ještě ve zkušební době.

Může se hodit

Najděte si práci, která Vás bude bavit na jobDNES.cz.

Zaujměte potenciálního zaměstnavatele. Vygenerujte si zdarma životopis na jobDNES.cz

Chybou, kterou stále řada manažerů v dnešní době dělá, je absence pochvaly za dobře odvedenou práci a pravidelná zpětná vazba. Na to by si měli dát nadřízení pozor. Setkáváme se s tím, že řada pracovníků přistupuje k podřízeným tak, že chválit je zbytečné, důležitější je kárat. Ale to je špatně.

Nadřízení by také měli vědět, že každé snižovaní benefitů a odměn, snižování stavů a následný tlak na zvýšení pracovního výkonu ostatních zaměstnanců a s tím spojený stres vedou k tomu, že pracovník může začít přemýšlet o jiné práci. A může jim tak odejít specialista, kterého budou jen těžko nahrazovat.

Dbejte na to, aby zaměstnanci mohli ve firmě růst

Někdy vysílá špatné signály také vysoká fluktuace ve společnosti, případně odchod dobrých kamarádů do jiné firmy. V takových případech je vysoká pravděpodobnost, že si manažer vezme svůj tým s sebou na nové působiště. Neblahý vliv na pracovní nasazení mívá také stereotyp, ztráta motivace, omezená možnost růstu a absence dalšího vzdělávání.

Samozřejmým signálem pro změnu z obou stran může být změna náplně práce a pracovního prostředí v souvislosti se změnami na trhu. Nebo nástup nového nadřízeného či změna vlastníka společnosti.

Přitom stačí, když firma nespokojeného pracovníka osloví a ten dostane chuť na změnu. Svou roli sehrávají i důvody, které nadřízení ovlivnit nemohou. Patří sem založení rodiny a zvýšený zájem trávit s ní čas. To se týká zejména pozic spojených s cestováním.

Autor:


Nejčtenější

Přehledně: Za kolik natankujete benzin a naftu ve 28 zemích Evropy

Ilustrační snímek

Ceny Naturalu 95 se v Evropě pohybují aktuálně v přepočtu na koruny v rozpětí od 29,08 do 42,73 koruny. Nafta je mírně...

ANALÝZA: Bydlení je v Česku drahé. Proč tomu tak je, glosují experti

Ilustrační snímek

Pryč je socialistická doba, kdy získat nájemní či vlastní bydlení byla svízel. Státní a podnikové byty nebyly pro...Musíme kolem sebe postavit plot, říká šéf české IT firmy

Jan Zinek, Anect

Jan Zinek je šéfem firmy Anect, která se věnuje především kybernetické bezpečnosti. Chrání data firem před hackery, a...

Kvíz: I jako vlastník bytu máte povinnosti. Víte jaké?

Ilustrační snímek

Jako vlastník bytu máte rozsáhlá práva. Můžete byt užívat, jakkoli s ním nakládat, rekonstruovat jej podle svého...

Šest důvodů, proč si Češi nespoří na penzi, ale rozhodně by měli

Ilustrační snímek

Řada lidí se o svou finanční budoucnost nezajímá. I když tuší, že se stát o jejich penzi v dostatečné míře nepostará....

Další z rubriky

Musíme kolem sebe postavit plot, říká šéf české IT firmy

Jan Zinek, Anect

Jan Zinek je šéfem firmy Anect, která se věnuje především kybernetické bezpečnosti. Chrání data firem před hackery, a...

Deset praktických rad, na co si dát pozor, než změníte práci

Ilustrační snímek

Dnes se firmy o kvalitní zaměstnance doslova přetahují. A zatímco volných pracovních míst a příležitostí je na trhu...

Jak nacisté a komunisté zlikvidovali zakladatele úspěšné Sigmy

Bratři František (vlevo) a Jan Sigmundovi

Známý podnik Sigma s Neptunovým trojzubcem ve znaku založila v 19. století rodina Sigmundů. Postupně vybudovali...

Bershidsky: Trump má jednu velkou pravdu

Bershidsky: Trump má jednu velkou pravdu

Kurzy.cz Když americký prezident Donald Trump nečekaně navrhl zrušení všech obchodních bariér, nesetkal se s velkou podporou zás...

Najdete na iDNES.cz