Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Prodáme váš majetek. Zn.: Bez vašeho souhlasu

aktualizováno 
Investice nejsou pro chudáky. Tedy pro chudáky, kteří mají pro investování méně než jeden milion korun. To je alespoň přístup některých obchodníků s cennými papíry. Poslední případ, kdy obchodník vypověděl smlouvu s klienty, kteří investují méně než milion, je toho jasnou ukázkou. Navíc postup zmíněného obchodníka při výpovědi smlouvy je přinejmenším zarážející.

Investovat do cenných papírů (akcií, podílových listů,…) můžete několika způsoby. Sami, nebo prostřednictvím obchodníka s cennými papíry. Rovněž vztah s obchodníkem může mít několik podob. Můžete obchodníkovi svěřit své cenné papíry a peněžní prostředky a nechat ho, ať podle své vlastí úvahy „obhospodařuje“ vaše portfolio, nebo můžete obchodníkovi pouze zadávat pokyny k prodeji a nákupu investičních instrumentů. Nakoupené cenné papíry pak většinou zůstávají v úschově u obchodníka.

 

Právě případ nákupu a prodeje podílových listů na základě komisionářské smlouvy (tedy podle pokynů klienta) a  její vypovězení připravily těžké chvilky stovkám klientů obchodníka s cennými papíry J&T Securities (J&T). Po akvizici obchodníka BBG Finance v listopadu 2002 totiž J&T převzala množství drobných klientů. J&T se však rozhodla zaměřit na „poskytování kvalitních služeb vybraným klientům“. Kritériem je objem finančních prostředků svěřených klientem společnosti alespoň na úrovni 1 000 000 Kč. Rozhodnutí zaměřit se na VIP klienty je obchodním rozhodnutím, které je čistě v působnosti každé firmy, je samozřejmě naprosto v pořádku.

 

Pokud hledáte informace o podílových fondech domácích nebo zahraničních správců, navštivte TUTO specializovanou sekci

Rovněž vypovězení komisionářské smlouvy je v pořádku, jak klient (komitent), tak obchodník (komisionář) může vypovědět smlouvu, bez udání důvodu. Navíc J&T důvod vypovězení klientům sdělil v průvodním dopise ke smlouvě: musíte mít u nás alespoň milion korun. Proto také navrhuje klientům následující možnosti: navýšení prostředků nad stanovený limit, nebo investice prostředků klienta do fondu ze skupiny J&T – do fondu J&T Perspektiva. Třetí možností je zachovat se podle současného stavu a výpovědi.

Obchodníci s cennými papíry

Z takřka 500 obchodníků s cennými papíry v době po kupónové privatizaci má dnes povolení od KCP pouze 55 nebankovních subjektů. Jejich hlavní činností jsou právě obchody na účet klientů podle jejich pokynů.

K 31. 3. 2003 činil celkový počet zákazníků obchodníků 210 tis., z toho aktivních bylo cca 25 tis.

Zdroj: Komise pro cenné papíry 

 

Výpověď upozorňuje klienty na to, že musejí sdělit obchodníkovi, jak naložit s jejich cennými papíry. Pokud tak neudělají, naloží s cennými papíry J&T způsobem uvedeným ve výpovědi. V případě českých cenných papírů provede jejich deblokaci ve Středisku cenných papírů, čímž s nimi bude moci klient bez omezení sám nakládat. Ani tady nedochází k žádným nesrovnalostem. Nesrovnalosti však nalezneme u další části výpovědi, která hovoří o zahraničních cenných papírech. Tady J&T upozorňuje, že pokud nepodají klienti instrukce k prodeji nebo převodu, budou nuceni [J&T] prodat cenné papíry sami.

 

A to je právě oním „kamenem úrazu“. Ačkoli se v  J&T „domnívají“, že v „případě, kdy došlo k výpovědi a nejsou tedy v žádném vztahu ke klientům, mohou cenné papíry sami prodat“ a peníze z prodeje poslat na účty bývalých klientů, opak je pravdou. Ani za trvání komisionářské smlouvy, tím méně po její výpovědi, nemůže obchodník jednat bez pokynů klienta. V žádném případě nemůže sám prodat akcie a podílové listy bez souhlasu klientů, ani s nimi nemůže jinak nakládat.

 

Proč problém vůbec vznikl a jak z něj ven? Cenné papíry klientů nejsou většinou vedeny na jejich účtech, nýbrž na účtech 

Stanovisko Komise pro cenné papíry:

„Komisionářská smlouva je platná i během výpovědní lhůty, tzn. obchodník s cennými papíry není oprávněn během výpovědní lhůty prodat cenné papíry bez pokynu klienta.

 

Ohledně otázky porušení povinností obchodníka s cennými papíry bychom neradi zaujímali stanovisko před tím, než blíže prověříme tento případ.“
obchodníka. Obchodník má svůj účet např. v nějakém vypořádacím centru (Clearstream,…) a pouze u obchodníka jsou na podúčtech klientů evidovány cenné papíry, které klienti nakoupili. V realitě je systém mnohem více strukturovanější a má daleko více úrovní – J&T může mít účet u dalšího obchodníka, ten zase u dalšího,… Až subjekt na samém začátku několikačlenné řady má opravdu připsány cenné papíry v evidenci fondu, centrálního depozitáře, Clearstreamu,…

 

Protože se (v případě klientů J&T) většinou jedná o podílové listy akciových fondů, jejich prodejem – dobrovolným či nuceným – by mohli klienti realizovat značnou ztrátu (vzhledem k několikaletému propadu akciových trhů; doporučovaný investiční horizont je u akciových fondů od pěti let výše, což se neslučuje s prodejem po roce nebo dvou od nákupu, jako v případě klientů J&T). Klientům tak zbývá jediné řešení: uzavřít smlouvu s jiným obchodníkem, na jehož účet budou podílové listy převedeny, a který tak pro ně bude funkci tzv. custodiana vykonávat. J&T nestála o klienty, protože šlo o málo aktivní klienty, s jejichž evidencí či malým objemem obchodů měla příliš vysoké transakční náklady. Klientů se rádi ujmou jiní obchodníci, kteří se zaměřují i na investory s objemy od 100 tis. Kč. Výsledek je tedy takový, že v žádném případě není třeba cenné papíry prodávat.

 

   Průvodní dopis klientům J&T    

Výpověď komisionářské smlouvy

 

Pro klienty J&T tak platí následující doporučení: nenechat se „zastrašit“ nepřesně napsanou výpovědí. Najít si nového obchodníka a rozhodnout se, zda prodat či ne. Je naprosto nepřípustné, aby obchodník nakládal s majetkem klientů bez jejich souhlasu. Dopustil by se tak jednání, pro které nenajdeme oporu v zákoně. Pokud by k takovému kroku obchodník přesto přistoupil, nezbývá než obrátit se na Komisi pro cenné papíry, která definitivně řekne, zda na to měl obchodník právo. Pro případnou náhradu za způsobenou škodu, či újmu by poté muselo dojít k vyřešení soudní cestou.

 

Jak byste reagovali na výpověď od obchodníka vy? Myslíte si, že může tento krok poškodit klienty J&T? Těšíme se na vaše názory a zkušenosti.

 

Autor:


Jak si vybudovat finanční rezervu

měsíců % měsíců
Vypočítat
Měsíčně spořte
Zjistit přesnější výpočet


Hlavní zprávy

Další z rubriky

Ilustrační snímek
Tři investice, u kterých se nafukuje spekulativní bublina

Státní dluhopisy, akcie, nemovitosti, půjčky. U těchto všech nástrojů se vytváří gigantická bublina. K takovému závěru dojdete, když se začtete do finančních...  celý článek

Ilustrační snímek
Zisk dvacet tisíc denně? Nevěřte všemu, může jít o trik v překladu

Kdo chce začít investovat, jde na internet. Tam je informací nejvíc. Jenomže ne vše, co se píše, je pravda. Stejně jako nemusí být úplně pravdomluvný člověk,...  celý článek

Václav Pech, investiční analytik společnosti Broker Trust
Investovat, nebo obchodovat? Analytik radí, co je větší jistota

Být investorem, nebo traderem čili obchodníkem? Takovou otázku si klade většina těch, kteří se rozhodli zhodnotit své prostředky na finančních trzích. Co je...  celý článek

Další nabídka

Kurzy.cz

Volební preference STEM: ANO posiluje, podpora ČSSD spadla pod 10 %
Volební preference STEM: ANO posiluje, podpora ČSSD spadla pod 10 %

Necelý týden před volbami dál posilují preference hnutí ANO. Raketový nárůst zaznamenala SPD. Rostou také Piráti. Naopa... celý článek

Grafton Recruitment Praha
TALENT ACQUISITION SUPPORT

Grafton Recruitment Praha
Praha
nabízený plat: 35 000 - 40 000 Kč

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.