Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Prodej staršího vozu bez převodu se může brzy vymstít

  10:08aktualizováno  10:08
- Do nečekaných problémů se mohou dostat tisíce řidičů, kteří koupili ojetá vozidla, aniž se o změně držitele dozvěděl dopravní inspektorát. Při první silniční kontrole se může stát, že jim policisté oznámí nepříjemnou zprávu: Vaše auto nemá na silnici co dělat, protože bylo trvale vyřazeno z evidence! "To může mít na svědomí původní držitel, který neměl ponětí, kdo vozidlo v současnosti vlastní a zda je vůbec ještě pojízdné. Vyřadí ho z registru z obavy, aby se vyhnul tvrdým sankcím za nezaplacení povinného ručení na rok 2000. Tyto případy určitě nebudou ojedinělé a zřejmě skončí u soudu," obává se šéf dopravních policistů Zdeněk Bambas.

Překvapenému řidiči nebude nic platné, že bude mít veškeré potřebné doklady od původního majitele, že vozidlo zdárně absolvovalo technickou prohlídku a je za ně zaplaceno povinné ručení.

Za to, že vjel na silnici s autem, které někdo bez jeho vědomí vyškrtl z registru, mu policisté seberou technické osvědčení a může přijít i o řidičský průkaz.

Policie eviduje více než půl milionu automobilů, které jsou starší dvaceti let. Mnohé z nich skončily na vrakovišti, ale není málo těch, které šly z ruky do ruky bez záznamu v registru a stále jsou v provozu.
Odborníci soudí, že tyto případy se budou týkat především starších aut a motocyklů, které se prodávaly lacino u piva v hospodě, kde se obchod stvrdil jen plácnutím ruky.

"Lidé si případné nesnáze zavinili sami, když při prodeji vozidla nenahlásili změnu," říká Bambas. Připomíná, že je v silách posledního majitele, aby se domluvil s osobou, která je zapsána v dokladech a v registru jako držitel, a společně uvedli záznamy na pravou míru.

Je vůbec možné, aby člověk, který prodal auto, je mohl vyřadit trvale z evidence? "Jako držitel zapsaný v registru na to má právo. Pokud nemá doklady ani státní poznávací značky, sepíše čestné prohlášení, v němž může uvést, že je ztratil.

Naším úkolem není prověřovat, zda je to pravda, jestli jen nemaskuje, že vozidlo prodal a neví nic o jeho dalším osudu," vysvětlil šéf plzeňského dopravního inspektorátu Luboš Berka.

Pokud se ovšem časem ukáže, že čestné prohlášení je nepravdivé a způsobilo novému majiteli potíže, může původnímu držiteli hrozit i trestní stíhání.

"Prokáže-li se, že uvedl v omyl správní orgán a v důsledku rozhodnutí o trvalém vyřazení vozidla vznikla újma současnému majiteli vozidla, může být původní držitel stíhán pro poškozování cizích práv," upozornil plzeňský advokát Jaroslav Svejkovský.

Doplnil, že postižený motorista může vymáhat od původního držitele vozidla i náhradu škody v občanskoprávním sporu.

"Poslední vlastník bude mít navíc velké problémy znovu přihlásit do registru například dvacet let staré auto. Dnes jsou podmínky mnohem přísnější než v minulosti a většina dříve vyrobených automobilů by je nesplnila," upozorňuje Berka.

Autor:


Nejčtenější

Rodiny začínají počítat jinak. Podívejte se, na co Čechům schází peníze

Ilustrační snímek

Finanční situace českých domácností se vylepšuje. Jako dobrou ji vnímají čtyři pětiny rodin. Přesto osmdesát procent...

Jak poznat, komu se nedá věřit. Šest signálů snížené důvěryhodnosti

Ilustrační snímek

Nejspíš se vám už někdy stalo, že jste někomu věřili, ale pak se ukázalo, že jde o člověka, který myslí jen na sebe....První obchodní počin byl fiaskem, dnes jeho firma funguje už 26 let

Mít vlastní obchod byl vždycky jeho sen.

Jeho otec byl vášnivý zahradník. Zdeněk Adam mu musel od malička pomáhat a nenáviděl to. Přesto se dnes zahradničením...

Propustit zaměstnance je v Česku dost obtížné a drahé, říká studie

Ilustrační snímek

V České republice jsou pravidla pro propuštění zaměstnance jedna z nejpřísnějších v Evropě. Je nemožné se rozloučit se...

Pět tipů, jak během veder nenaštvat kolegy v práci

Ilustrační snímek

Parné léto nekončí, s vysokými teplotami stoupá i nervozita na pracovištích. Předmětem sporů může být klimatizace i...

Další z rubriky

Pravda o příspěvku na životní pojištění jako benefitu zaměstnavatele

Ilustrační snímek

Zaměstnavatelé v poslední době výrazně rozšířili nabídku benefitů pro své zaměstnance. Mezi ty oblíbené a často...

Nejabsurdnější výluka z pojištění: lidem nejvíce vadí zanedbání povinnosti

Ilustrační snímek

Zanedbání povinnosti pojištěného se stalo historicky první nejabsurdnější výlukou z pojištění. O vítězství této výluky...

Jak se pojistit proti vážné nemoci, abyste nepřišli o peníze

Ilustrační snímek

Aby vám životní pojištění pomohlo, musí být dobře nastavené. Pak pomůže i s výpadkem příjmu ve chvíli, kdy ze...

Musk dále upřesňuje. Poradci pro privatizaci Tesly budou Goldmani a Silver Lake....

Musk dále upřesňuje. Poradci pro privatizaci Tesly budou Goldmani a Silver Lake....

Kurzy.cz Zakladatel a šéf automobilky Tesla Elon Musk dnes upřesnil otázky kolem financování jeho avizovaného plánu na převzetí ...

Najdete na iDNES.cz