Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Prodej staršího vozu bez převodu se může brzy vymstít

  10:08aktualizováno  10:08
- Do nečekaných problémů se mohou dostat tisíce řidičů, kteří koupili ojetá vozidla, aniž se o změně držitele dozvěděl dopravní inspektorát. Při první silniční kontrole se může stát, že jim policisté oznámí nepříjemnou zprávu: Vaše auto nemá na silnici co dělat, protože bylo trvale vyřazeno z evidence! "To může mít na svědomí původní držitel, který neměl ponětí, kdo vozidlo v současnosti vlastní a zda je vůbec ještě pojízdné. Vyřadí ho z registru z obavy, aby se vyhnul tvrdým sankcím za nezaplacení povinného ručení na rok 2000. Tyto případy určitě nebudou ojedinělé a zřejmě skončí u soudu," obává se šéf dopravních policistů Zdeněk Bambas.

Překvapenému řidiči nebude nic platné, že bude mít veškeré potřebné doklady od původního majitele, že vozidlo zdárně absolvovalo technickou prohlídku a je za ně zaplaceno povinné ručení.

Za to, že vjel na silnici s autem, které někdo bez jeho vědomí vyškrtl z registru, mu policisté seberou technické osvědčení a může přijít i o řidičský průkaz.

Policie eviduje více než půl milionu automobilů, které jsou starší dvaceti let. Mnohé z nich skončily na vrakovišti, ale není málo těch, které šly z ruky do ruky bez záznamu v registru a stále jsou v provozu.
Odborníci soudí, že tyto případy se budou týkat především starších aut a motocyklů, které se prodávaly lacino u piva v hospodě, kde se obchod stvrdil jen plácnutím ruky.

"Lidé si případné nesnáze zavinili sami, když při prodeji vozidla nenahlásili změnu," říká Bambas. Připomíná, že je v silách posledního majitele, aby se domluvil s osobou, která je zapsána v dokladech a v registru jako držitel, a společně uvedli záznamy na pravou míru.

Je vůbec možné, aby člověk, který prodal auto, je mohl vyřadit trvale z evidence? "Jako držitel zapsaný v registru na to má právo. Pokud nemá doklady ani státní poznávací značky, sepíše čestné prohlášení, v němž může uvést, že je ztratil.

Naším úkolem není prověřovat, zda je to pravda, jestli jen nemaskuje, že vozidlo prodal a neví nic o jeho dalším osudu," vysvětlil šéf plzeňského dopravního inspektorátu Luboš Berka.

Pokud se ovšem časem ukáže, že čestné prohlášení je nepravdivé a způsobilo novému majiteli potíže, může původnímu držiteli hrozit i trestní stíhání.

"Prokáže-li se, že uvedl v omyl správní orgán a v důsledku rozhodnutí o trvalém vyřazení vozidla vznikla újma současnému majiteli vozidla, může být původní držitel stíhán pro poškozování cizích práv," upozornil plzeňský advokát Jaroslav Svejkovský.

Doplnil, že postižený motorista může vymáhat od původního držitele vozidla i náhradu škody v občanskoprávním sporu.

"Poslední vlastník bude mít navíc velké problémy znovu přihlásit do registru například dvacet let staré auto. Dnes jsou podmínky mnohem přísnější než v minulosti a většina dříve vyrobených automobilů by je nesplnila," upozorňuje Berka.

Autor:Nejčtenější

V Česku byl odhalen rozsáhlý a neobvyklý pojistný podvod za 50 milionů

Ilustrační snímek

Pryč jsou nejspíš časy, kdy se podvodníci snaží přijít k penězům hlavně v podvádění s auty a lidským zdravím. Gang,...

Vzal si úvěr bez souhlasu manželky, je povinna jeho dluhy platit?

V případě, že by manžel svůj dluh nesplácel a banka by jej vymáhala, pak podle...

Podle zákona do společného jmění manželů patří nejen majetek získaný během manželství, ale i dluhy. Jenže co dělat v...KOMENTÁŘ: Investiční nemovitost je nová past na důvěřivce

Martin Mašát

Z většiny článků o nemovitostech vyplývá, že kdo nyní nekoupí byt či dům jako investici, okrádá rodinu. Ale ceny bytů...

Tugendhatové byli úspěšní průmyslníci, které proslavila jen drahá vila

Fritz a Greta Tugendhatovi

Brněnský rod průmyslníků ve světě proslavila unikátní vila. Ve městě však Tugendhatové, kteří vlastnili textilní firmy,...

Mám život v tašce, ale skončit nemůžu, říká horský vůdce

Josef Šimůnek

Josef Šimůnek má zajímavé povolání. Je horským vůdcem. V České republice má toto mezinárodní osvědčení jen třicet lidí....

Další z rubriky

Kolik přispějí zdravotní pojišťovny na odvykání kouření a kila dolů

Ilustrační snímek

Skoncovat s kouřením není pro nikoho snadné. A stejně tak shodit pár kilogramů a zkusit vést zdravý životní styl. Velmi...

Spočítáno: investiční životní pojištění je na ústupu, ale smysl dává

Ilustrační snímek

Trendem na trhu s životním pojištěním je návrat k rizikovému životnímu pojištění a odklon od investování, respektive od...

V Česku narůstají podvody s auty, vymýšlejí se i nové finty

Ilustrační snímek

Pojistné podvody s auty v Česku opět kralují. Po roční pauze se znovu dostaly na první příčku před podvody s lidským...

Čína spustila „tektonický posun“ ve světové energetice

Čína spustila „tektonický posun“ ve světové energetice

Kurzy.cz Čína už vydala asi 160 miliard dolarů na zahraniční akvizice, úvěry a investice, z nichž část by měla zajistit bezpečno...

Najdete na iDNES.cz