Prodloužení termínu pro otevření IF je skoro jisté

  • 5
Pokud IF nemůže splnit určité povinnost, přestože valná hromada IF rozhodla o jeho přeměně na OPF a KCP schválila jeho projekt přeměny, může představenstvo IF požádat KCP o prodloužení termínu přeměny. Na základě této žádosti může KCP s přihlédnutím k ochraně zájmů akcionářů IF prodloužit termín přeměny nejdéle do konce roku 2003.

27.3.2001 byly Poslaneckou Sněmovnou (dále jen „PS“) v rámci Vládního návrhu zák. o Komisi pro cenné papíry (dále jen „KCP“) schváleny i související změny dalších zákonů, mj. změna zákona o IF a IS. V § 351 odst. 2 se na konec vkládá věta, která zní : „Pokud IF nemůže splnit povinnost podle odstavce 1, přestože valná hromada IF rozhodla o jeho přeměně na OPF a KCP schválila jeho projekt přeměny, může představenstvo IF ve lhůtě podle odstavce 1 požádat KCP o prodloužení termínu přeměny. Na základě této žádosti může KCP s přihlédnutím k ochraně zájmů akcionářů IF prodloužit termín přeměny nejdéle do konce roku 2003.“ Zákon byl v těchto dnech projednáván ve dvou výborech Senátu, není však zatím zcela jasné, zda bude Senátem schválen či vrácen do PS. Jisté je však to, že tento bod není předmětem případných úprav, a tak pokud nebude schválen tento zákon do voleb, bude zřejmě schválen na podzim tohoto roku.

Tento krok lze komentovat rčením – „ani ryba, ani rak“. Nádor byl ponechán v těle pacienta, nutnost operace byla odložena o jeden rok (operací je bohužel míněna jen likvidace IF, opravit zákon č.248/1992 Sb. o IF a IS tak, aby pominul důvod žalob, je zřejmě z právního hlediska velmi obtížné, možná dokonce nemožné) a doufá se, že intenzivní ozařování (soudní jednání) a čas vše vyléčí. Zda je toto rozhodnutí správné či nikoli pomohou rozhodnout svými výroky pouze naše nezávislé soudy.

Je skutečně otázkou, zda usnesení Nejvyššího soudu ČR ve věci Rentiérského IF je posunem a nadějí do budoucna či nikoli (toto usnesení zrušilo usnesení Vrchního soudu v Praze a vrátilo věc tomuto soudu k dalšímu řízení). Může se zdát, že se tak skutečně děje, neboť od mého posledního článku došlo k dalšímu podstatnému úspěchu – rejstříkový soud povolil výmaz 1.IF Živnobanka, a tak již nic nestojí v cestě transformaci tohoto fondu na OPF Živnobanka – obligační fond. Další vývoj

Nejste spokojeni s výnosy bankovních vkladů? Zajímají vás investice do podílových fondů? Navštivte speciální přílohu na adrese fondy.idnes.cz

zbývajících kauz však není reálné odhadnout a je možné, že na podzim roku 2003 budou zákonodárci před problémem, zda zbývající fondy poslat do likvidace či opět termín prodloužit.

 V 17 zbývajících IF, které ještě nebyly transformovány a nejsou v likvidaci, zbývá ještě 9 miliard Kč. Jedná se nejvíce o fondy 1.IN (4 fondy, celkem 5,8 miliardy Kč), fondy OB Invest (2 fondy, celkem 2,5 miliardy Kč) a fondy J&T Asset Management (2 fondy, celkem 168 milionů Kč). Zajímavým počinem v této souvislosti byla diskuse u kulatého stolu, kterou uspořádala J&T Asset Management 25.4.2002 s účastí zástupců KCP, MF a UNIS ČR. Kromě bohaté diskuse zde zaznělo :

  • bylo otevřeno již 44 UPF (s majetkem cca 10 miliard) a 29 IF (s majetkem cca 60 miliard)
  • žaloby minoritního akcionáře jsou podány na 23 IF, které jsou ve správě 9 IS
  • 13x byl povolen výmaz z rejstříku, 10x zatím ještě povolen nebyl

Jakým způsobem tedy s informací o pravděpodobném prodloužení termínu pracovat (uvažuji existující diskonty mezi kurzem a ČOJ cca 10-17%, což znamená potencionální výnos cca 11-20%)? :

DIKové:

Vzhledem k současnému výnosu ostatních investičních instrumentů doporučuji obrnit se trpělivostí a čekat, zejména u výše uvedených větších fondů a renomovaných IS, které skutečně usilují o přeměnu na OPF. Pokud se vše podaří, získáte v dnešní době nadstandardní výnos (záleží pochopitelně na velikosti akciové složky a dalším vývoji cen akcií a na struktuře odkupních srážek). Pokud IF skončí v roce 2004 likvidací, budete muset zaplatit 15% daň z likvidačního zůstatku + dojde k poklesu ČOJ IF o cca 3-8%. Oproti současnému kurzu si tak můžete za cca 2-2,5 roku pohoršit o celkem cca 5-10%.

Potencionální investoři:

Na trhu jsou stále 4 UPF, které se otevřou do konce roku 2002 (PPF Český, PPF Moravskoslezský – nyní ve správě ČP Invest, Zlatý UPF a Junior UPF – ve správě IS MAPIS). O přesném datu otevření a výši odkupních srážek však zatím není nic známo (zřejmě však KCP povolí maximálně 6% počáteční srážku).

Při nákupu akcií IF jde o investici, kdy nelze odhadnout investiční horizont. Je možné, že se Váš IF otevře za 3 měsíce, ale možná je i likvidace v roce 2004 nebo další prodloužení termínu. Daň ve výši 15% se v případě likvidace platí pouze z rozdílu mezi vyplaceným zůstatkem a Vašimi pořizovacími náklady tj. z Vašeho případného zisku.

Pokud však uvažujete o investici do OPF, investujte raději do těchto UPF či IF ! Místo vstupního poplatku naopak obdržíte bonus za vstup v podobě rozdílu mezi ČOJ a aktuálním kurzem akcií ! Rizikem je pouze hrozba likvidace.

Není možné cokoli predikovat, ale pokusím si tipnout další fondy, které mají šanci se co nejdříve otevřít – Kvanto IPF (již se neobchoduje) a Rentiérský IF.

Bohužel akcionáři IF se v minulých dvou letech nepotýkají jen se zpožděním procesu transformace, ale i s razantním poklesem akciových trhů a zmenšením výnosů instrumentů peněžního trhu i dluhopisů, takže téměř všechny IF ztratily ze svého ČOJ nemalá procenta. Zřejmě je zbytečné si pokládat otázku, jak by situace vypadala, kdyby žaloby nebyly podány. Drobní akcionáři by se dostali ke svému majetku dříve a za podstatně příznivější konstelace akciových trhů.

29.4.2002 zamítl Vrchní soud v Praze žalobu lékaře Jana Vokrouhleckého proti otevření Rentiérského IF - lékařův advokát však zřejmě podá dovolání k Nejvyššímu soudu.

Jak s pravděpodobným prodloužením termínu pro transformaci IF na OPF naložíte Vy? Podělte se s námi o vaše své názory.