Profesní průšvihy neutajíte

  • 8
Lidé, kteří hledají práci, si občas upravují fakta o své praxi. V životopise i u pohovoru. Právě proto firmy uchazeče prověřují.

Účetní stíhaný pro zpronevěru. Pojišťovací agent, jenž vydělal na podvodech. I tací hledají práci. Kvůli nim zaměstnavatelé prověřují každého nováčka. Volají jeho kolegům, bývalým šéfům, podrobí ho psychologickým testům.

K čemu jsou reference?

Uchazeči o zaměstnání v životopise často popisují dřívější pracovní náplň tak, aby lépe odpovídala požadavkům nové pozice. Klidně „vystudují“ i jinou školu a připíšou si léta zkušeností v oboru, k němuž sotva přičichli. Personalisté se pak nestačí divit: člověk, jehož životopis četli, je úplně jiný, než ten, co přišel na pohovor. Dokonce se stává, že v agenturách koluje více verzí životopisu jednoho uchazeče. A protože je český pracovní trh malý, mohou varianty skončit v těch samých rukou.

„Pokud si toho personalista všimne, hodnotí to jako neseriózní chování. Rázem tím ztrácíte body v soutěži s ostatními kandidáty a získáváte leda tak pošramocenou pověst,“ varuje Dagmar Šimonová z péče o zaměstnance společnosti LMC.

Poučení z podvodníků

„Jednou se stalo, že uchazeč zamlčel pravomocné odsouzení za trestný čin,“ přiznává Marek Vích, mluvčí pojišťovny Kooperativa. Proto od každého nováčka vyžadují potvrzení o trestní bezúhonnosti. Vpřípadě, že kandiduje na vedoucí pozici, jsou prověřovány i jeho reference - posudky od bývalých šéfů.

Na podvodníka narazili i v Českém Telecomu. „Při posuzování porušování pracovní kázně jednoho zaměstnance jsme zjistili, že nám vědomě poskytl nepravdivé údaje o svých předchozích zaměstnáních,“ říká Rostya Gordon-Smithová, manažerka pro lidské zdroje Českého Telecomu. „Uvedl renomovaného zaměstnavatele, u něhož, jak jsme pak zjistili, nikdy nepracoval. Byl to jeden z dalších důvodů, pro které jsme s tímto člověkem okamžitě zrušili pracovní poměr,“ dodává. Také v Telecomu nyní důsledněji ověřují reference, kandidáti procházejí psychologickými testy, musí předložit výpis z rejstříku trestů.

Toho chlapíka nám proklepněte

Čím odpovědnější pozici má uchazeč zastávat, tím víc roste tlak zaměstnavatele na to, aby neměl v minulosti žádný škraloup. Buď se firma spoléhá na vlastní prověření, nebo si najme agenturu, která tuto službu nabízí. „Nejčastěji toho využívají banky, pojišťovny, telekomunikační operátoři, softwarové společnosti i výrobní podniky,“ říká Michal Šejnoha, šéf personální agentury Deckard & Penfield. Znalosti kandidátů se ověřují testem, při pohovoru a referencemi od předchozích zaměstnavatelů.

Podle Šejnohy jejich nevýhodou může být, že uchazeč předloží ty kladné a nevýhodné zamlčí. Navíc písemné hodnocení vede k formalismu. Bývá subjektivní, a nemusí proto vůbec vypovídat o schopnostech uchazeče. „Proto je důležité mít maximální počet hodnocení s tím, že eliminujeme riziko příliš dobré či špatné reference, dané přátelskými či nepřátelskými vztahy mezi lidmi,“ podotýká Zdeněk Kaufmann, šéf společnosti Dr. Kaufmann & Partner.

Informace o lidech lze samozřejmě získat i méně oficiální cestou, na základě osobních kontaktů mezi personalisty či zaměstnavateli. Ovšem v takovém případě by měl podle zákona o ochraně osobních údajů uchazeč o tomto způsobu prověření vědět a souhlasit s ním. Jeho nesouhlas solidní firma obvykle respektuje, ale začne uvažovat, proč se tak děje.

Pomluvy jsou jako jed, otravují dobré vztahy. Jak se bránit pomluvám? Čtěte ZDE.