Profil produktu: kreditní karta VISA MAXIM Classic

  0:01aktualizováno  0:01
Protože nakupování na úvěr jakožto velká vymoženost moderní doby je stále rozšířenější, předhánějí se i různé instituce ve výhodnosti svých produktů. Jedním z nich je i kreditní karta od Bank Austria Creditanstalt.
Protože nakupování na úvěr jakožto velká vymoženost moderní doby je stále rozšířenější, předhánějí se i různé instituce ve výhodnosti svých produktů. Jedním z nich je i kreditní karta od Bank Austria Creditanstalt.

VISA MAXIM je mezinárodní kreditní karta, kterou vydává Bank Austria Creditanstalt ve dvou formách, jednak jako kartu standardní třídy VISA Classic a také jako kartu zlaté třídy VISA Gold. Ty se mezi sebou liší doplňkovými službami a poplatky. Kartu můžete použít samozřejmě k platbám v obchodech i k výběru hotovosti z bankomatů. Na základě revolvingového úvěru vám umožní čerpat prostředky až do stanoveného úvěrového rámce. Jeho výše je určena na základě vyhodnocení vaší žádosti a s přihlédnutím k vašemu požadavku na tento limit. Zajímavostí této karty je to, že u banky nemusíte mít veden žádný účet. Základní profil karty i hlavních konkurenčních produktů na trhu kreditních karet vystihuje následující tabulka.

BankaNázev kartyÚroková sazba v %Minimální splátkaBezúročné obdobíZajištění
měsíčníroční
Bank Austria CreditanstaltVISA MAXIM1,9523,4010% z čerp. úvěru14-45 dní*potvrzení příjmu
Česká spořitelnaVISA Classic kreditní1,0412,5010% z čerp. úvěruneúčet u ČS
Komerční bankaEC/MC Inter Card1,9022,8010% z úv. limitu14-45 dní*účet u KB
CitibankEC/MC Silver Card2,2026,405% z čerp. úvěru14-45 dní*potvrzení příjmu

Zdroj: Bank Austria Creditanstalt, data ke květnu 2001


* bezúročné období se vztahuje pouze na bezhotovostní platby kartou, nikoli na výběry hotovosti. Délka záleží na tom, jak dlouho před splatností byla transakce provedena.

Jak se MAXIM splácí?

Nespornou výhodou kreditních karet je systém vyúčtování transakcí. U karty MAXIM platí její vlastník do 14 dnů od data vystavení výpisu z úvěrového účtu. Reálně tak může platbu oddálit až o 45 dnů. Placení lze navíc rozložit jako u jiných kreditních karet (až na kreditní karty Diners Club) do pevných měsíčních splátek. Minimální splátka u MAXIMa činí 10% dlužné částky (včetně úroků a poplatků), minimálně však 300 Kč. Pokud je dlužná částka nižší, snižuje se samozřejmě i limit tří set korun. Nezanedbatelnou výhodou je také možnost bezúročného čerpání úvěru za předpokladu dodržení podmínek. Pokud splatíte celou dlužnou částku tak, aby vámi zaslaná úhrada byla na kartovém účtu připsána do termínu splatnosti uvedeného na výpisu, čerpáte půjčku vynaloženou na bezhotovostní platby bez jakýchkoli úroků. Bezúročně tedy můžete čerpat prostředky až 45 dnů. Splátku můžete provést převodem z běžného účtu, poštovní poukázkou nebo povolit bance inkasní příkaz.

Ke kartě MAXIM vede mnoho cest

Hlavními podmínkami pro získání karty jsou věk 18 let, občanství ČR a čistý měsíční příjem minimálně 9500 Kč. Žádost o kreditní kartu můžete předat bance dvěma způsoby:

  • osobně, kdy navštívíte jedno z mnoha kontaktních míst a předložíte podepsanou žádost spolu s originály požadovaných dokladů, nebo
  • poštou, kdy k podepsané žádosti o kartu přiložíte fotokopie požadovaných dokladů (jen potvrzení o výši příjmů musí být originál) a vše odešlete na adresu banky. Podpis na žádosti zde musí být ověřen notářem.

Po podání žádosti můžete již během několika dnů očekávat výsledek vyhodnocení vaší žádosti. Pokud je vydání karty schváleno, obdržíte doporučeně do pěti pracovních dnů ode dne předání žádosti zásilku obsahující vyžádanou kreditní kartu. V zásilce také naleznete povolenou výši úvěrového limitu. Ve zvláštní zásilce obdržíte osobní identifikační kód PIN. Pokud bude vaše žádost zamítnuta, obdržíte rovněž písemné vyrozumění. První karta je vydávána s platností jeden rok, další karta je již vydána automaticky s platností dvou let.

Kolik MAXIM stojí v porovnání s konkurencí?

I když obecně Bank Austria Creditanstalt nepatří k nejlevnějším bankám, svou kreditní kartou může konkurovat ostatním bankám i cenově. Při nulových poplatcích za vydání karty tak zůstávají jedinými poplatky 60 korun za vedení účtu a 7 korun za měsíční výpis z úvěrového účtu. Základní poplatky můžete v následující tabulce porovnat i s největšími konkurenty.

BankaNázev kartyPoplatky v Kč
za kartuvedení účtuVýběr z bankomatu v ČRVýběr z bankomatu  v zahr.výpis transakcí poštou
Bank Austria CreditanstaltVISA MAXIM060 měsíčně20 + 0,5% z objemu transakce100 + 0,5% z objemu transakce7
Česká spořitelnaVISA Classic kreditní600 ročně01% min. 501% min. 1009
Komerční bankaEC/MC Inter Card50 ročně50 měsíčně1% min. 501% min. 10011
CitibankEC/MC Silver Card1000 ročně03% min. 703% min. 0

Zdroj: Bank Austria Creditanstalt, data ke květnu 2001

Dobrý dojem kazí jen málo doplňkových služeb, za které musí klient platit

Pokud si pořizujete kreditní kartu jako komplexní produkt a ne jen kvůli určitým dílčím výhodám, budou pro vás velice důležité doplňkové služby, které jsou s kartou spojeny. Mezi nejběžnější doplňkové služby patří různé formy pojištění a členství v organizacích, které se snaží všemožně zpříjemnit často cestujícím osobám jejich čas strávený mimo domov.

Bohužel pro jejich držitele nezahrnují karty VISA MAXIM Classic v ceně poplatků žádné doplňkové služby. Bohužel některé doplňkové služby (např.členství v klubu IAPA) nenabízí banka k této kartě ani za příplatek. Za zvláštní příplatek potom může držitel karty získat tyto služby:

  • MAXIM Travel – jedná se o pojištění léčebných výloh a cestovní pojištění, které je poskytnuto za příplatek 300 Kč ročně,
  • MAXIM Credit – úvěrové a rizikové pojištění pro případ, že se dostanete do situace, kdy nebudete schopni splácet své závazky vůči bance. Toto pojištění stojí 0,9% ročně z vašeho úvěrového limitu,
  • MAXIM Plus – jedná se o pojištění zakoupeného zboží, pokud dojde k jeho poškození během přepravy z místa pořízení do místa určení. Tato jistota vás přijde na 200 Kč ročně.

Bohatší nabídku poskytuje zlatá kreditní karta, která nabízí v ceně pojištění MAXIM Travel, členství v klubu IAPA a také Priority Pass. Za ostatní služby si musí zájemce rovněž připlatit.

Uvažujete o tom, že si pořídíte kreditní kartu? Nebo už nějakou vlastníte? Jaké s ní máte zkušenosti?

Autor:

Nejčtenější

Dovolená se bude počítat jinak, říká expertka na pracovní právo

Petra Sochorová, expertka na pracovní právo

Ministerstvo práce a sociálních věcí připravuje změny v čerpání dovolené. Nová úprava dovolených má platit od půlky...

Je králem vlašáku, letos počítá s tržbami kolem 30 milionů korun

Miroslav Volařík se letos stal už potřetí Vinařem roku.

Titul Vinař roku získal před nedávnem Miroslav Volařík z Mikulova. Soutěž vyhrál už potřetí. Přestože letos počítá s...

Roste nám obrat, brzdí nás však nedostatek lidí, říká personalistka

Monika Rousová, personální ředitelka společnosti 2N Telekomunikace

Trh práce kolabuje, nejsou na něm téměř žádní volní uchazeči o zaměstnání. Nezaměstnanost v Česku je přitom na novém...

Úroky na spořicích účtech rostou, zatím pomalu. Sonda v 15 bankách

Ilustrační snímek

Rostou úroky. Zatím to sice není o procenta ročně, ale jistý vzestup se pozorovat dá. A očekávání jsou mírně...

Co dělají úspěšní zakladatelé firem jinak. Devět kroků na výsluní

Ilustrační snímek

Založit firmu a dovést ji k úspěšnému rozvoji je často náročnější než řídit zavedený podnikový kolos. V čem se jednání...

Další z rubriky

Co řeší profesionální sportovec: jak se pojistí a finančně zajistí

Ilustrační snímek

Profesionální sport nejsou jen slavná vítězství, ale i hořké prohry a mnoho zdravotních rizik. Kariéra profesionálního...

Nejabsurdnější výluka z pojištění: lidem nejvíce vadí zanedbání povinnosti

Ilustrační snímek

Zanedbání povinnosti pojištěného se stalo historicky první nejabsurdnější výlukou z pojištění. O vítězství této výluky...

Pravda o příspěvku na životní pojištění jako benefitu zaměstnavatele

Ilustrační snímek

Zaměstnavatelé v poslední době výrazně rozšířili nabídku benefitů pro své zaměstnance. Mezi ty oblíbené a často...

Burzy padají kvůli Applu, který však sází na "plán B". Ten je varováním i pro če...

Burzy padají kvůli Applu, který však sází na "plán B". Ten je varováním i pro če...

Kurzy.cz Americké burzy zažily včera další hořký den. Na jejich propad dnes navázal pokles asijských trhů. Klíčovým viníkem amer...

Najdete na iDNES.cz