Profil společnosti: AKRO - zaostřeno na zahraničí

  14:36aktualizováno  14:36
AKRO investiční společnost vznikla v roce 1993 původně jako Raiffeisen Alfa investiční společnost. Současný název nese od roku 1996...
AKRO investiční společnost vznikla v roce 1993 původně jako Raiffeisen Alfa investiční společnost. Současný název nese od roku 1996. AKRO investiční společnost je zakládajícím členem UNISu ČR, spravuje celkem 12 otevřených podílových fondů s celkovým čistým obchodním jměním ve výši 700 mil. Kč.

Společnost spravuje pět nekupónových fondů (AKRO Svět, AKRO Eurotech, AKRO mezinárodní akciový fond, AKRO mezinárodní balancovaný a AKRO Obligace), dva vlastní kupónové fondy (AKRO fond výnosový a AKRO fond růstový), tři bývalé C.S. fondy (AKRO Energetiky, AKRO Kapitálových výnosů a AKRO Pravidelných dividend) a dva bývalé Plzeňské fondy (AKRO OPF ISFE První a AKRO OPF ISFE Druhý). Zatímco u převzatých fondů je nucená správa omezena podmínkami KCP, stanovených při převzetí fondů, portfolio ostatních fondů je aktivně spravováno ve spolupráci s americkým bankovním holdingem Wells Fargo & Co a je zaměřeno především na zahraniční akcie.

Nejrizikovějším fondem v rodině AKRO fondů je bezesporu fond AKRO Eurotech, který investuje výhradně do evropských akcií v oblasti informačních technologií a telekomunikací. Načasování založení tohoto fondu byla ale velmi neštastné – fond byl založen v červenci 2000 těsně před prasknutím technologické bubliny. Této skutečnosti odpovídá vysoce záporná výkonnost fondu – pokud investor nakoupil podílové listy při založení fondu, a pokud by je dnes prodal, realizoval by ztrátu 57%. Jediné, co tohoto investora může potěšit, je fakt, že investiční společnost si účtuje poplatek za správu z dosaženého zisku, a že tudíž jeho peníze byly spravovány zdarma. Vysoká volatilita ČOJ/PL byla očekávána již při jeho založení, zdá se ale, že tvrdá realita předčila nejčernější očekávání portfolio manažerů. Z vývoje posledních dnů to vypadá, že fond má již nejhorší za sebou – v dubnu se technologické tituly odrazily ode dna a fond od této doby snižuje utržené ztráty.

Odlišnou strategii nabízí fond AKRO mezinárodní akciový, který investuje do zahraničních blue-chips. Tento fond tak neutrpěl tak výrazné ztráty jako Eurotech, ale i tak je jeho výkonnost za poslední rok –15%. Jeho potencionální zisky s růstu akciových trhů těchto dnů je ale snížen tím, že v současné době značná část portfolia (39%) leží na termínovaných vkladech v bance. Za pozitivum fondu lze uvést nízký poplatek za správu (1,75%), naopak poplatek za vstup (3,0%) je v kategorii akciových fondů nadprůměrný.

výkonnost za poslední:

ČOJ celkem

měsíc

6 měsíců

rok

(mil. Kč)

AKRO Eurotech

2.1%

-42.9%

N/A

8.37

AKRO mezinárodní akciový

1.8%

-12.2%

-15.1%

19.91

AKRO SVĚT

1.7%

-12.5%

-16.9%

37.40

AKRO mezinárodní balancovaný

1.2%

-12.9%

-20.5%

77.55

AKRO OBLIGACE

0.0%

0.6%

-0.2%

16.15

Podobnou míru rizika spojenou s poněkud méně aktivní správou portfolia přináší fond AKRO Svět. Tento fond je označován jako indexový, avšak ke skutečně pasivní správě portfolio má hodně daleko – nemá přesně definovaný benchmark (resp. index) a oblast investování je definována velmi obecně (40% Amerika, 30% Evrop, 20% Asie a Austrálie, 10% ostatní). Výkonnost fondu je tak do značné míry v rukách managementu fondu a jeho volbě cenných papírů v portfoliu. V podobné situaci je ale i největší konkurent tohoto fondu – IKS Světových indexů a proto těm, kteří chtějí investovat do opravdu indexového fondu, nezbývá než nakoupit zahraniční fondy.

Kompromis mezi rizikem a výnosem představuje fond AKRO mezinárodní balancovaný. Tento fond investuje převážně do zahraničních akcií a českých dluhopisů. Přesto, že tento fond snižuje riziko zhruba 30% podílem pevně úročených instrumentů, dosahuje v současné době vyššího poklesu ČOJ/PL než čistě akciové fondy AKRO mezinárodní akciový a AKRO Svět. Důvod je zřejmý při pohledu na portfolio fondu, které je složeno převážně z informačních a telekomunikačních titulů. Investiční horizont tohoto fondu by tak měl být dlouhý přinejmenším pět let.

Posledním a zároveň nejméně rizikovým nekupónovým fondem v rodině AKRO je fond AKRO Obligace. Ačkoli by se z názvu fondu mohlo zdát, že se jedná o dluhopisový fond, podle klasifikace UNISu spadá tento fond do kategorie peněžního trhu – fond investuje převážně do vkladů v cizí měně. AKRO doslova uvádí: „Investiční strategie fondu vychází vstříc investorům, kteří mají obavy z postupného znehodnocování české koruny vůči zahraničním měnám a kteří chtějí část svých úspor ochránit před rizikem vysoké inflace, která by mohla v budoucnosti ohrozit hodnotu úspor v českých korunách.“ Nutno říci, že obavy těchto investorů se v dosavadním průběhu života fondu nepotvrdily – koruna vůči euru posiluje a inflace se drží při zemi. Nelze se tak divit, že tento fond trpí nejnižší výkonností ve své kategorii (průměrná roční výkonnost od založení –1,6%). Výkonnost nezvyšuje ani vysoký poplatek za správu ve výši 2%. Ze současného vývoje české ekonomiky se zdá, že strategie fondu nebude optimální ani v nejbližší budoucnosti – nízká inflace zapustila v ČR kořeny a koruna má v důsledku srovnávání relativní cenové hladiny ČR se zahraničím dlouhodobou tendenci posilovat.

Fondy AKRO jsou vhodné pro investory, kteří chtějí dlouhodobě investovat v zahraničí a přitom mít investici denominovanou v korunách, a jsou ochotni přijmout s tím související měnové riziko. Náklady na konverzi korun do zahraniční měny pokrývá společnost vyššími vstupními poplatky, které se pohybují mezi 2-3%. Chvályhodná je snaha o profilaci fondů, která je výrazná především v případě fondu AKRO Eurotech a AKRO Svět. Také prezentace fondů na internetu je kvalitně zpracována a obsahuje mimo jiné investičního rádce, investiční test, slovník pojmů a možnost nákupu podílových listů. Vytknout lze pouze velice stručné a přitom neaktuální informace o portfoliu fondu. Tento stav by se ale podle vyjádření společnosti měl brzy zlepšit.

Jaké jsou Vaše zkušenosti s fondy AKRO? Myslíte si, že úzce specializované fondy mají v Čechách šanci? Věříte v růst technologií, investoval byste do Eurotechu? Napište nám své názory.

Autor:

Nejčtenější

Dovolená se bude počítat jinak, říká expertka na pracovní právo

Petra Sochorová, expertka na pracovní právo

Ministerstvo práce a sociálních věcí připravuje změny v čerpání dovolené. Nová úprava dovolených má platit od půlky...

Je králem vlašáku, letos počítá s tržbami kolem 30 milionů korun

Miroslav Volařík se letos stal už potřetí Vinařem roku.

Titul Vinař roku získal před nedávnem Miroslav Volařík z Mikulova. Soutěž vyhrál už potřetí. Přestože letos počítá s...

Roste nám obrat, brzdí nás však nedostatek lidí, říká personalistka

Monika Rousová, personální ředitelka společnosti 2N Telekomunikace

Trh práce kolabuje, nejsou na něm téměř žádní volní uchazeči o zaměstnání. Nezaměstnanost v Česku je přitom na novém...

Úroky na spořicích účtech rostou, zatím pomalu. Sonda v 15 bankách

Ilustrační snímek

Rostou úroky. Zatím to sice není o procenta ročně, ale jistý vzestup se pozorovat dá. A očekávání jsou mírně...

Co dělají úspěšní zakladatelé firem jinak. Devět kroků na výsluní

Ilustrační snímek

Založit firmu a dovést ji k úspěšnému rozvoji je často náročnější než řídit zavedený podnikový kolos. V čem se jednání...

Další z rubriky

Zmapovali jsme pět spořicích účtů, které aktuálně vynášejí nejvíc

Ilustrační snímek

Česká národní banka letos již několikrát zvýšila úrokové sazby, naposledy v srpnu 2018. Některé finanční domy na to...

O stavební spoření dál roste zájem, vylepšují se i akční nabídky

Ilustrační snímek

Stavební spoření patří k vyhledávaným spořicím produktům, počty uzavřených smluv narůstají. Díky státní podpoře je...

Česká spořitelna rozesílá SMS: Do George se přesuňte do tří týdnů

"Každý klient dostane na to, aby si George odzkoušel a přešel do něj, minimálně...

V Česku probíhá největší přesun v historii novodobého internetového bankovnictví, týká se 1,5 milionu lidí. Servis 24...

MONETA MB: Akvírovaná aktiva Air Bank a Home Credit jsou drahou hračkou - (Koupi...

MONETA MB: Akvírovaná aktiva Air Bank a Home Credit jsou drahou hračkou - (Koupi...

Kurzy.cz Moneta Money Bank (MMB) ke konci října zveřejnila podrobnější informace k zamýšlené akvizici Air Bank, českého a sloven...

Najdete na iDNES.cz