Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Profil společnosti: Fondy Pioneer – kurz Amerika

  0:03aktualizováno  0:03
Společnost Pioneer česká investiční společnost bezpochyby patří mezi nejvíce agresivní hráče ve fondovém byznysu. Díky jejímu ojedinělému motivačnímu systému jsou fondy společnosti Pioneer nabízeny takřka všemi soukromými finančními poradci na trhu. Doby, kdy se spravovaný majetek každým týdnem rozrůstal o další desítky miliónů jsou ale pryč a fondy Pioneer musí dnes čelit poklesu kurzu podílových listů i jejich majetku.

Fondy Pioneer se ve své většině zaměřují na světové akcie s nemalým podílem tzv. růstových akcií z odvětví technologií, telekomunikací a farmacie.  Tato orientace sice fondům Pioneer umožnila takřka pohádkové výnosy v 90. letech, na druhou stranu ale přinesla jejich pád v posledních dvou letech. Mnoho českých investorů je tímto vývojem zaskočeno a postupně opouští fondy Pioneer i za cenu ztráty. Je však otázkou, zda je tato strategie v současné chvíli optimální – v odvětví technologií v současné chvíli určitě převažuje potenciál k růstu než k dalšímu poklesu.

 

Formálně je vhodné rozlišovat fondy Pioneer na jeden fond (Pioneer Trust) spravovaný společností Pioneer česká investiční společnost podle českých zákonů a na ostatní fondy Pioneer (Světový akciový fond Pioneer, Evropský akciový fond Pioneer, Americký růstový fond Pioneer, Pioneer America K-1928, Světový dluhopisový fond Pioneer a Euro Pioneer — fond peněžního trhu) spravované irskou společností Pioneer Management Ltd. podle irského práva. Dohromady fondy Pioneer spravují více než 100 miliard dolarů a další růst majetku si společnost Pioneer slibuje od sloučení s finanční skupinou UniCredito v roce 2000.

 

Podívejme se blíže na tři vybrané fondy Pioneer – fond Pioneer Trust, Světový akciový fond Pioneer a fond Pioneer America K-1928.

 

Výkonnost za poslední rok

Průměr v kategorii

Spravovaný majetek

Pioneer Trust

-21,8%

-6,0 %

3,6 mld. Kč

Světový akciový fond Pioneer

-16,3%

-14,5%

141,1 mil. EUR

Pioneer America K-1928

-5,8%

-14,5%

256,7 mil. EUR

 

Pioneer Trust

Smíšený fond založený v roce 1995. Fond investuje především do zahraničních akcií (55%) a českých dluhopisů (40%). Vzhledem k značnému podílu technologií v akciové části portfolia má ale fond vyšší riziko než mnohý akciový fond, proto ho lze doporučit pouze dlouhodobým investorům s investičním horizontem přesahujícím pět let.

 

Není tedy divu, že historický výnos fondu je ve srovnání s ostatními smíšenými fondy podprůměrný. Roční výkonnost fondu od založení je –0,8%. V našem scoringovém hodnocení tento fond obdržel dvě hvězdičky.  Minimální počáteční investice do fondu je 1 500 Kč, stejně vysoká je i další jednorázová investice. Fond si při prodeji účtuje velmi vysoký poplatek 5,5%, při nákupu podílových listů si neúčtuje žádné poplatky, poplatek za správu činí dvě procenta.

 

Světový akciový fond Pioneer

Akciový fond globálně investující do akcií, využívající sektorové i geografické diverzifikace rizika. Více než polovina (53%) portfolia je umístěna v USA, největší váhu má v portfoliu sektor finance (21%). Fond je vhodný pro dlouhodobé investory, kteří chtějí investovat na světových trzích a kteří  požadují vysoký výnos při rozumném riziku.

 

Výkonnost fondu je za poslední rok znovu podprůměrná, průměrná roční výkonnost od založení je 8,7%. Pro investici do tohoto fondu ale mluví podprůměrné riziko – volatilita je 19,1%. Sečteme-li výnos a riziko fondu, dostaneme scoringové hodnocení dvou hvězdiček. Poplatky za prodej jsou 5%, poplatek za odkup je znovu nulový. Poplatek za správu činí 1,25%. Minimální investice je o mnoho vyšší než u předchozího fondu – 30 000 Kč, další jednorázová investice je 10 000 Kč.

 

Pioneer Amerika K-1928

Nejstarší fond skupiny, založený již v roce 1928 samotným Philipem Carretem. Jedná se o akciový fond, investující výhradně do amerických akcií. Největší podíl portfolia je v technologiích (cca 20%). Vzhledem k růstovému zaměření fondu je doporučený minimální investiční horizont deset let. Fond je vhodný pro dlouhodobé investování mladých investorů, například za účelem zabezpečení v důchodu.

 

Vzhledem ke krátké historii kurzů fondu v EUR (od roku 1999) nemají statistiky fondu příliš velkou vypovídací schopnost. O kvalitě správy fondu však svědčí to, že v posledních pěti letech byl tento fond dvakrát vyhlášen nejlepším světovým fondem v péči o velmi dlouhé investice.

 

Zmiňované fondy Pioneer jsou vhodné především pro dlouhodobé a zkušené investory, kteří nezmatkují při dvouciferných poklesech trhů. Bohužel značná část podílníků, především pak fondu Pioneer Trust, nevzala při vidině vysokých výnosů dosahovaných v minulosti v potaz možná budoucí rizika. Potencionálním investorům do akciových fondů Pioneer lze doporučit investovat do těchto fondů jen část investice a  zbytek uložit do relativně bezpečných dluhopisových fondů či fondů peněžního trhu. Rozhodně nelze tyto fondy doporučit investorům, kteří si nejsou jisti tím, že své peníze nebudou v následujících pěti letech potřebovat.

 

Pro investování do fondů Pioneer hovoří i vstřícný postoj vůči klientů, který doslova odpovídá výši poplatků.  Na internetových stránkách jsou k dispozici odborné články, investiční kalkulačka, pomocí které si snadno spočtete současnou hodnotu vaší investice a její výnos, či pravidelné komentáře k vývoji trhu. Proti investování naopak hovoří vysoké vstupní poplatky, které snižují celkový výnos investice.

 

Jaké jsou Vaše zkušenosti s fondy Pioneer? Myslíte si, že tyto fondy čeká v letošním roce růst nebo bude pokračovat jejich pokles? Napište nám svůj názor!

Autor:Nejčtenější

V Česku byl odhalen rozsáhlý a neobvyklý pojistný podvod za 50 milionů

Ilustrační snímek

Pryč jsou nejspíš časy, kdy se podvodníci snaží přijít k penězům hlavně v podvádění s auty a lidským zdravím. Gang,...

Ovládali Karvinsko stovky let. Po válce jim doly znárodnili, bojovali marně

Jan Larisch-Mönnich (1872-1962) vystudoval práva na univerzitě ve Vídni.

Larisch-Mönnichové patřili k těm, kteří stáli za rozmachem těžby černého uhlí v ostravsko-karvinském revíru. Po slavném...Vzal si úvěr bez souhlasu manželky, je povinna jeho dluhy platit?

V případě, že by manžel svůj dluh nesplácel a banka by jej vymáhala, pak podle...

Podle zákona do společného jmění manželů patří nejen majetek získaný během manželství, ale i dluhy. Jenže co dělat v...

KOMENTÁŘ: Investiční nemovitost je nová past na důvěřivce

Martin Mašát

Z většiny článků o nemovitostech vyplývá, že kdo nyní nekoupí byt či dům jako investici, okrádá rodinu. Ale ceny bytů...

Tugendhatové byli úspěšní průmyslníci, které proslavila jen drahá vila

Fritz a Greta Tugendhatovi

Brněnský rod průmyslníků ve světě proslavila unikátní vila. Ve městě však Tugendhatové, kteří vlastnili textilní firmy,...

Další z rubriky

Chcete investovat bezpečně a neprodělat? Dodržujte pět základních rad

Ilustrační snímek

Česká ekonomika zažívá zlaté časy a mzdy rostou. Spolu s tím roste i zájem Čechů o investování. Logicky, spořicí...

Co je dobré znát, když místo spoření volíte investici a podílové fondy

Ilustrační snímek

Existují dva typy přístupu k investování. Tím prvním jsou podílové fondy, tím druhým pak přímý nákup aktiv na...

Analýza: Stříbro je investice budoucnosti, jeho cena výrazně poroste

Stříbro je i po letošním růstu téměř 70krát levnější než zlato.

Ke stříbru se poslední dobou upírá pozornost mnoha investorů i zájemců o nové formy spoření. A to dokonce i těch, kteří...

Fed, ECB, ČNB. Kdy (ne)budou zvyšovat sazby?

Fed, ECB, ČNB. Kdy (ne)budou zvyšovat sazby?

Kurzy.cz Dolar za poslední měsíc vůči euru zpevnil o více než půl procenta. Byť má americká měna za sebou několik negativních fu...

Najdete na iDNES.cz