Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Profil společnosti: Fondy Pioneer – kurz Amerika

  0:03aktualizováno  0:03
Společnost Pioneer česká investiční společnost bezpochyby patří mezi nejvíce agresivní hráče ve fondovém byznysu. Díky jejímu ojedinělému motivačnímu systému jsou fondy společnosti Pioneer nabízeny takřka všemi soukromými finančními poradci na trhu. Doby, kdy se spravovaný majetek každým týdnem rozrůstal o další desítky miliónů jsou ale pryč a fondy Pioneer musí dnes čelit poklesu kurzu podílových listů i jejich majetku.

Fondy Pioneer se ve své většině zaměřují na světové akcie s nemalým podílem tzv. růstových akcií z odvětví technologií, telekomunikací a farmacie.  Tato orientace sice fondům Pioneer umožnila takřka pohádkové výnosy v 90. letech, na druhou stranu ale přinesla jejich pád v posledních dvou letech. Mnoho českých investorů je tímto vývojem zaskočeno a postupně opouští fondy Pioneer i za cenu ztráty. Je však otázkou, zda je tato strategie v současné chvíli optimální – v odvětví technologií v současné chvíli určitě převažuje potenciál k růstu než k dalšímu poklesu.

 

Formálně je vhodné rozlišovat fondy Pioneer na jeden fond (Pioneer Trust) spravovaný společností Pioneer česká investiční společnost podle českých zákonů a na ostatní fondy Pioneer (Světový akciový fond Pioneer, Evropský akciový fond Pioneer, Americký růstový fond Pioneer, Pioneer America K-1928, Světový dluhopisový fond Pioneer a Euro Pioneer — fond peněžního trhu) spravované irskou společností Pioneer Management Ltd. podle irského práva. Dohromady fondy Pioneer spravují více než 100 miliard dolarů a další růst majetku si společnost Pioneer slibuje od sloučení s finanční skupinou UniCredito v roce 2000.

 

Podívejme se blíže na tři vybrané fondy Pioneer – fond Pioneer Trust, Světový akciový fond Pioneer a fond Pioneer America K-1928.

 

Výkonnost za poslední rok

Průměr v kategorii

Spravovaný majetek

Pioneer Trust

-21,8%

-6,0 %

3,6 mld. Kč

Světový akciový fond Pioneer

-16,3%

-14,5%

141,1 mil. EUR

Pioneer America K-1928

-5,8%

-14,5%

256,7 mil. EUR

 

Pioneer Trust

Smíšený fond založený v roce 1995. Fond investuje především do zahraničních akcií (55%) a českých dluhopisů (40%). Vzhledem k značnému podílu technologií v akciové části portfolia má ale fond vyšší riziko než mnohý akciový fond, proto ho lze doporučit pouze dlouhodobým investorům s investičním horizontem přesahujícím pět let.

 

Není tedy divu, že historický výnos fondu je ve srovnání s ostatními smíšenými fondy podprůměrný. Roční výkonnost fondu od založení je –0,8%. V našem scoringovém hodnocení tento fond obdržel dvě hvězdičky.  Minimální počáteční investice do fondu je 1 500 Kč, stejně vysoká je i další jednorázová investice. Fond si při prodeji účtuje velmi vysoký poplatek 5,5%, při nákupu podílových listů si neúčtuje žádné poplatky, poplatek za správu činí dvě procenta.

 

Světový akciový fond Pioneer

Akciový fond globálně investující do akcií, využívající sektorové i geografické diverzifikace rizika. Více než polovina (53%) portfolia je umístěna v USA, největší váhu má v portfoliu sektor finance (21%). Fond je vhodný pro dlouhodobé investory, kteří chtějí investovat na světových trzích a kteří  požadují vysoký výnos při rozumném riziku.

 

Výkonnost fondu je za poslední rok znovu podprůměrná, průměrná roční výkonnost od založení je 8,7%. Pro investici do tohoto fondu ale mluví podprůměrné riziko – volatilita je 19,1%. Sečteme-li výnos a riziko fondu, dostaneme scoringové hodnocení dvou hvězdiček. Poplatky za prodej jsou 5%, poplatek za odkup je znovu nulový. Poplatek za správu činí 1,25%. Minimální investice je o mnoho vyšší než u předchozího fondu – 30 000 Kč, další jednorázová investice je 10 000 Kč.

 

Pioneer Amerika K-1928

Nejstarší fond skupiny, založený již v roce 1928 samotným Philipem Carretem. Jedná se o akciový fond, investující výhradně do amerických akcií. Největší podíl portfolia je v technologiích (cca 20%). Vzhledem k růstovému zaměření fondu je doporučený minimální investiční horizont deset let. Fond je vhodný pro dlouhodobé investování mladých investorů, například za účelem zabezpečení v důchodu.

 

Vzhledem ke krátké historii kurzů fondu v EUR (od roku 1999) nemají statistiky fondu příliš velkou vypovídací schopnost. O kvalitě správy fondu však svědčí to, že v posledních pěti letech byl tento fond dvakrát vyhlášen nejlepším světovým fondem v péči o velmi dlouhé investice.

 

Zmiňované fondy Pioneer jsou vhodné především pro dlouhodobé a zkušené investory, kteří nezmatkují při dvouciferných poklesech trhů. Bohužel značná část podílníků, především pak fondu Pioneer Trust, nevzala při vidině vysokých výnosů dosahovaných v minulosti v potaz možná budoucí rizika. Potencionálním investorům do akciových fondů Pioneer lze doporučit investovat do těchto fondů jen část investice a  zbytek uložit do relativně bezpečných dluhopisových fondů či fondů peněžního trhu. Rozhodně nelze tyto fondy doporučit investorům, kteří si nejsou jisti tím, že své peníze nebudou v následujících pěti letech potřebovat.

 

Pro investování do fondů Pioneer hovoří i vstřícný postoj vůči klientů, který doslova odpovídá výši poplatků.  Na internetových stránkách jsou k dispozici odborné články, investiční kalkulačka, pomocí které si snadno spočtete současnou hodnotu vaší investice a její výnos, či pravidelné komentáře k vývoji trhu. Proti investování naopak hovoří vysoké vstupní poplatky, které snižují celkový výnos investice.

 

Jaké jsou Vaše zkušenosti s fondy Pioneer? Myslíte si, že tyto fondy čeká v letošním roce růst nebo bude pokračovat jejich pokles? Napište nám svůj názor!

Autor:


Jak si vybudovat finanční rezervu

měsíců % měsíců
Vypočítat
Měsíčně spořte
Zjistit přesnější výpočet


Hlavní zprávy

Další z rubriky

Michal Valentík, investiční ředitel společnosti Broker Trust
Zažijí akciové trhy pád? Trocha statistiky potvrzuje známá pravidla

Na akciových trzích se žádné výrazné veletoče nyní nekonají. Rozkolísanost trhu je na historickém minimu a především americké akciové indexy jsou na svých...  celý článek

Ilustrační snímek
Investice: Kde vám dobře vydělají dva tisíce a kam uložit velké částky

Kam s penězi, když na spořicích účtech se sazby pohybují pod jedním procentem? Je dnes vůbec možné zhodnotit finance alespoň tak, aby je „nesežrala“ inflace?...  celý článek

Ilustrační snímek
Penzijko, stavebko nebo fondy? Spočítali jsme výnosy oblíbených produktů

Nejprve se rozhodnete, že budete část svých prostředků ze mzdy dávat stranou. Pak si určíte, na co má rezerva sloužit, a v dalším kroku se rozhodnete, kam...  celý článek

Další nabídka

Kurzy.cz

21.10.2017 Výsledky voleb bychom mohli znát už dnes večer
21.10.2017 Výsledky voleb bychom mohli znát už dnes večer

21. října 2017 Výsledky voleb bychom mohli znát už dnes večer Ve 14 hodin se uzavřou volební místnosti a okrskové voleb... celý článek

Najdete na iDNES.cz



mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.