Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Profil společnosti: Fondy Pioneer – kurz Amerika

  0:03aktualizováno  0:03
Společnost Pioneer česká investiční společnost bezpochyby patří mezi nejvíce agresivní hráče ve fondovém byznysu. Díky jejímu ojedinělému motivačnímu systému jsou fondy společnosti Pioneer nabízeny takřka všemi soukromými finančními poradci na trhu. Doby, kdy se spravovaný majetek každým týdnem rozrůstal o další desítky miliónů jsou ale pryč a fondy Pioneer musí dnes čelit poklesu kurzu podílových listů i jejich majetku.

Fondy Pioneer se ve své většině zaměřují na světové akcie s nemalým podílem tzv. růstových akcií z odvětví technologií, telekomunikací a farmacie.  Tato orientace sice fondům Pioneer umožnila takřka pohádkové výnosy v 90. letech, na druhou stranu ale přinesla jejich pád v posledních dvou letech. Mnoho českých investorů je tímto vývojem zaskočeno a postupně opouští fondy Pioneer i za cenu ztráty. Je však otázkou, zda je tato strategie v současné chvíli optimální – v odvětví technologií v současné chvíli určitě převažuje potenciál k růstu než k dalšímu poklesu.

 

Formálně je vhodné rozlišovat fondy Pioneer na jeden fond (Pioneer Trust) spravovaný společností Pioneer česká investiční společnost podle českých zákonů a na ostatní fondy Pioneer (Světový akciový fond Pioneer, Evropský akciový fond Pioneer, Americký růstový fond Pioneer, Pioneer America K-1928, Světový dluhopisový fond Pioneer a Euro Pioneer — fond peněžního trhu) spravované irskou společností Pioneer Management Ltd. podle irského práva. Dohromady fondy Pioneer spravují více než 100 miliard dolarů a další růst majetku si společnost Pioneer slibuje od sloučení s finanční skupinou UniCredito v roce 2000.

 

Podívejme se blíže na tři vybrané fondy Pioneer – fond Pioneer Trust, Světový akciový fond Pioneer a fond Pioneer America K-1928.

 

Výkonnost za poslední rok

Průměr v kategorii

Spravovaný majetek

Pioneer Trust

-21,8%

-6,0 %

3,6 mld. Kč

Světový akciový fond Pioneer

-16,3%

-14,5%

141,1 mil. EUR

Pioneer America K-1928

-5,8%

-14,5%

256,7 mil. EUR

 

Pioneer Trust

Smíšený fond založený v roce 1995. Fond investuje především do zahraničních akcií (55%) a českých dluhopisů (40%). Vzhledem k značnému podílu technologií v akciové části portfolia má ale fond vyšší riziko než mnohý akciový fond, proto ho lze doporučit pouze dlouhodobým investorům s investičním horizontem přesahujícím pět let.

 

Není tedy divu, že historický výnos fondu je ve srovnání s ostatními smíšenými fondy podprůměrný. Roční výkonnost fondu od založení je –0,8%. V našem scoringovém hodnocení tento fond obdržel dvě hvězdičky.  Minimální počáteční investice do fondu je 1 500 Kč, stejně vysoká je i další jednorázová investice. Fond si při prodeji účtuje velmi vysoký poplatek 5,5%, při nákupu podílových listů si neúčtuje žádné poplatky, poplatek za správu činí dvě procenta.

 

Světový akciový fond Pioneer

Akciový fond globálně investující do akcií, využívající sektorové i geografické diverzifikace rizika. Více než polovina (53%) portfolia je umístěna v USA, největší váhu má v portfoliu sektor finance (21%). Fond je vhodný pro dlouhodobé investory, kteří chtějí investovat na světových trzích a kteří  požadují vysoký výnos při rozumném riziku.

 

Výkonnost fondu je za poslední rok znovu podprůměrná, průměrná roční výkonnost od založení je 8,7%. Pro investici do tohoto fondu ale mluví podprůměrné riziko – volatilita je 19,1%. Sečteme-li výnos a riziko fondu, dostaneme scoringové hodnocení dvou hvězdiček. Poplatky za prodej jsou 5%, poplatek za odkup je znovu nulový. Poplatek za správu činí 1,25%. Minimální investice je o mnoho vyšší než u předchozího fondu – 30 000 Kč, další jednorázová investice je 10 000 Kč.

 

Pioneer Amerika K-1928

Nejstarší fond skupiny, založený již v roce 1928 samotným Philipem Carretem. Jedná se o akciový fond, investující výhradně do amerických akcií. Největší podíl portfolia je v technologiích (cca 20%). Vzhledem k růstovému zaměření fondu je doporučený minimální investiční horizont deset let. Fond je vhodný pro dlouhodobé investování mladých investorů, například za účelem zabezpečení v důchodu.

 

Vzhledem ke krátké historii kurzů fondu v EUR (od roku 1999) nemají statistiky fondu příliš velkou vypovídací schopnost. O kvalitě správy fondu však svědčí to, že v posledních pěti letech byl tento fond dvakrát vyhlášen nejlepším světovým fondem v péči o velmi dlouhé investice.

 

Zmiňované fondy Pioneer jsou vhodné především pro dlouhodobé a zkušené investory, kteří nezmatkují při dvouciferných poklesech trhů. Bohužel značná část podílníků, především pak fondu Pioneer Trust, nevzala při vidině vysokých výnosů dosahovaných v minulosti v potaz možná budoucí rizika. Potencionálním investorům do akciových fondů Pioneer lze doporučit investovat do těchto fondů jen část investice a  zbytek uložit do relativně bezpečných dluhopisových fondů či fondů peněžního trhu. Rozhodně nelze tyto fondy doporučit investorům, kteří si nejsou jisti tím, že své peníze nebudou v následujících pěti letech potřebovat.

 

Pro investování do fondů Pioneer hovoří i vstřícný postoj vůči klientů, který doslova odpovídá výši poplatků.  Na internetových stránkách jsou k dispozici odborné články, investiční kalkulačka, pomocí které si snadno spočtete současnou hodnotu vaší investice a její výnos, či pravidelné komentáře k vývoji trhu. Proti investování naopak hovoří vysoké vstupní poplatky, které snižují celkový výnos investice.

 

Jaké jsou Vaše zkušenosti s fondy Pioneer? Myslíte si, že tyto fondy čeká v letošním roce růst nebo bude pokračovat jejich pokles? Napište nám svůj názor!

Autor:


Nejčtenější

Rodiny začínají počítat jinak. Podívejte se, na co Čechům schází peníze

Ilustrační snímek

Finanční situace českých domácností se vylepšuje. Jako dobrou ji vnímají čtyři pětiny rodin. Přesto osmdesát procent...

Jak poznat, komu se nedá věřit. Šest signálů snížené důvěryhodnosti

Ilustrační snímek

Nejspíš se vám už někdy stalo, že jste někomu věřili, ale pak se ukázalo, že jde o člověka, který myslí jen na sebe....První obchodní počin byl fiaskem, dnes jeho firma funguje už 26 let

Mít vlastní obchod byl vždycky jeho sen.

Jeho otec byl vášnivý zahradník. Zdeněk Adam mu musel od malička pomáhat a nenáviděl to. Přesto se dnes zahradničením...

Propustit zaměstnance je v Česku dost obtížné a drahé, říká studie

Ilustrační snímek

V České republice jsou pravidla pro propuštění zaměstnance jedna z nejpřísnějších v Evropě. Je nemožné se rozloučit se...

Neúčelová hypotéka na cokoli je levnější než běžný spotřebitelský úvěr

Ilustrační snímek

Začátkem října vstoupí v platnost další opatření ČNB, které mnoha domácnostem zabrání sjednat si hypotéku kvůli...

Další z rubriky

Investiční bubliny, které je dobré rozpoznat, abyste netratili

Ilustrační snímek

Lidé se při investování chovají někdy naprosto šíleně. Dokážou podlehnout eufórii a nakupovat za nejvyšší ceny. Nebo...

Šikovně investoval naspořené peníze, teď hraje golf

Ilustrační snímek

Češi začínají objevovat svět investic. Posílají stále více peněz do podílových fondů. Důvodem je fakt, že bankovní...

Škola investora: Nehrajte při zdi, ale pozor na averzi k riziku

Ilustrační snímek

V investování platí více než kdekoli jinde úsloví, že nikdo jiný se lépe nepostará o vaše peníze než vy sami. Jak tedy...

Musk dále upřesňuje. Poradci pro privatizaci Tesly budou Goldmani a Silver Lake....

Musk dále upřesňuje. Poradci pro privatizaci Tesly budou Goldmani a Silver Lake....

Kurzy.cz Zakladatel a šéf automobilky Tesla Elon Musk dnes upřesnil otázky kolem financování jeho avizovaného plánu na převzetí ...

Najdete na iDNES.cz