Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Profil společnosti: OB Invest – nejmenší mezi velkými

  12:39aktualizováno  12:39
Investiční společnost OB Invest patří z hlediska velikosti spravovaného majetku mezi nejmenší mezi ostatními správci, kteří se mohou opřít o mateřskou banku...
Investiční společnost OB Invest patří z hlediska velikosti spravovaného majetku mezi nejmenší mezi ostatními správci, kteří se mohou opřít o mateřskou banku. K dnešnímu dni ve svých šesti otevřených podílových fondech spravuje zhruba 163 mil. Kč. Ve srovnání s leaderem českého trhu – Investiční společností ČS se 28,5 mld. Kč a s druhým hráčem – IKS se 16,7 mld. Kč, má OB Invest stále co dohánět. Výrazný odstup OB Invest za svými konkurenty lze částečně zdůvodnit pomalým tempem otevírání kupónových fondů, jakožto i malou podporou prodeje podílových listů na přepážkách ČSOB. Svoji roli může hrát i fakt, že více bonitním klientům jsou v ČSOB spíše nabízeny zahraniční fondy KBC. Tato situace se ale v dohledné době změní.

Základy společnosti OB Invest byly položeny v roce 1991, kdy byla společností CORFIN založena společnost CF INVEST. V roce 1993 byla tato společnost stoprocentně převzata Československou obchodní bankou a přejmenována na O. B. INVEST, investiční společnost. V roce 1998 byl název společnosti upraven na OB Invest, aby se zdůraznilo propojení této společnosti s ostatními členy finanční skupiny ČSOB.

Společnost založila v roce 1991 pro první vlnu kupónové privatizace dva fondy - Důchodový investiční fond KVANTO a Růstový investiční fond KVANTO. V roce 1995 byly tyto dva fondy sloučeny do fondu KVANTO, investiční privatizační fond. Tento fond je v současné době otevírán, datum otevření je ale zatím nejasný vzhledem k žalobě minoritního akcionáře. Pro druhou vlnu kupónové privatizace byly v roce 1993 založeny tři fondy: Zlatý investiční fond Kvanto, který se v současné době nachází ve stejné situaci jako fondu KVANTO, investiční privatizační fond, Zlatý uzavřený podílový fond KVANTO, který se otevřel v roce 1999 a v roce přejmenován na ČSOB světový akciový, a fond Zlatý otevřený podílový fond, který se přejmenoval v roce 2000 na ČSOB český dluhopisový. Dále společnost převzala fond FINOPA, otevřen v roce 1999 a v roce 2000 přejmenován na ČSOB český peněžní trh.

V roce 1994 navíc vznikl fond OB KVANTO Globální listinný, o který ale nebyl mezi investory velký zájem a proto byl tento fond v roce 2000 sloučen s fondem ČSOB český dluhopisový. V loňském roce doplnil rodinu OB Invest fond ČSOB český smíšený a fond ČSOB český akciový. Posledním přírůstkem je akvizice fondu Patria – evropský akciový, který bude zřejmě do konce roku přejmenován na ČSOB evropský akciový.

Výkonnost za posl. rok

Průměr v kategorii

Spravovaný majetek

ČSOB český peněžní trh

3,84%

3,64%

5,8 mil. Kč

ČSOB český dluhopisový

5,08%

5,03%

65,0 mil. Kč

ČSOB český smíšený

N/A

-6,16%

29,6 mil. Kč

ČSOB český akciový

N/A

-28,9%

0,3 mil. Kč

ČSOB světový akciový

-28,7%

-28,9%

23,5 mil. Kč

Patria Evropský akciový

-28,4%

-28,9%

38,7 mil. Kč

Mnohem více si společnost ale slibuje od nového investičního programu, který chce spustit v průběhu září. Klient pak uzavře pouze jednu rámcovou smlouvu, která mu umožní investovat do všech fondů bez dalšího papírování. Zároveň by tento program měl zvýhodnit pravidelné investování a umožnit vytváření individuálního portfolia fondů s minimem peněz. OB Invest tak se zpožděním reaguje na podobný balíček IKS pod názvem Felix a Sporoplán Investiční společnosti ČS.

Podívali jsme se blíže na tři otevřené fondy v rodině OB Invest:

ČSOB český peněžní trh
Fond se zaměřuje na instrumenty s pevným výnosem obchodované v České republice. Investuje zejména do instrumentů peněžního trhu, tj. do státních pokladničních poukázek a depozit, do dluhopisů s krátkou dobou splatnosti a doplňkově do dluhopisů se střední dobou splatnosti. Fond je tudíž vhodný pro velmi konzervativní investory. Relativně vysoká volatilita (1,62%) a relativně nižší výnos za posledních 6 měsíců (1,6%) nasvědčuje o relativně větší duraci portfolia ve srovnání se zahraniční konkurencí. Minimální investice do fondu je 1000 podílových listů, což je zhruba 600 Kč. Poplatky za prodej i odkup jsou nulové, poplatek za správu je 0,95% ročně.

ČSOB český dluhopisový
Fond se zaměřuje na instrumenty s pevným výnosem denominované výhradně v české měně. Investuje zejména do dluhopisů s dlouhou dobou splatnosti, a to jak tuzemských, tak zahraničních emitentů, dále do státních pokladničních poukázek, hypotečních zástavních listů a depozit. Průměrná roční výkonnost fondu za poslední dva roky sice podprůměrná (4,9%), fond se ale může pochlubit i výrazně podprůměrnou volatilitou (4,0%). Minimální investice je 1000 PL, tj. zhruba 740 Kč. Poplatky za prodej i odkup jsou nulové, poplatek za správu je 1,2% ročně.

ČSOB český smíšený
Balancovaný fond, jehož portfolio se skládá ze dvou částí: zhruba 40 % portfolia je umístěno v české měně a zhruba 60 % v měnách zahraničních, zejména v EUR a USD. Těžištěm korunové části portfolia jsou přitom instrumenty s pevným výnosem, na rozdíl od části denominované v cizích měnách, kde jsou dominantní akcie a instrumenty nesoucí riziko vývoje akciových trhů. Fond je tak ideální pro investory, kteří chtějí těžit z růstu zahraničních akciových trhů při přijatelné míře rizika. Vysokému podílu zahraničních akcií odpovídá podprůměrný výnos v dostupné historii a nadprůměrná volatilita. Stejně jako u ostatních členů rodiny i tento fond má minimální investici 1000 PL (tj. 870 Kč). Stejně tak poplatky za prodej i odkup jsou nulové, poplatek za správu je 2,0% ročně.

Fondy OB Invest sice nevynikají nadprůměrnou výkonností, na druhou stranu ale mají ve srovnání s konkurencí menší zátěž podílníka z titulu vstupních a výstupních poplatků. Ve prospěch OB Invest hovoří propracovaná prezentace fondů na internetu, která obsahuje mnoho užitečných pomůcek, jako je velmi dobře zpracovaný Průvodce investováním, interaktivní modul Chcete poradit nebo Investiční hru.

Jaké jsou Vaše zkušenosti s fondy OB Invest? Myslíte si, že investičním programem přitáhne nové podílníky? Napište nám svůj názor!

Autor:


Hypotéční kalkulačka

let %
Vypočítat
Měsíční splátka Zjistit přesnější výpočet


Hlavní zprávy

Další z rubriky

S ohledem na masové rozšíření chytrých mobilních telefonů a rostoucí oblibu...
Znáte výhody smartbankingu? Otestujte svoje znalosti

Ty tam jsou doby, kdy jsme s každým příkazem k úhradě museli osobně do banky. Svůj účet dnes můžeme spravovat z pohodlí domova nebo i kdekoli na cestách, a to...  celý článek

Zaplacením faktury podnikatel uzavírá roční smlouvu. Ilustrační snímek
Vymysleli fintu, jak pro nepozornost inkasovat beztrestně tisíce

Obchodní nabídky nejrůznějšího druhu nacházíme ve firemní poště často. Ale pozor, existují firmy, jejichž obchodní nabídka vypadá jako faktura. A i když ji...  celý článek

Ilustrační snímek
Peníze od státu: Na co máte nárok a kolik dostanete, když dítě onemocní

Začala škola a už máte děti nemocné? Poradíme, co vám musí zaměstnavatel umožnit a na jakou finanční kompenzaci máte při pracovní absenci kvůli ošetřování...  celý článek

Další nabídka

Kurzy.cz

Volební preference Median: Před volbami ztrácí ANO, ČSSD i KSČM na úkor SPD a Pi...
Volební preference Median: Před volbami ztrácí ANO, ČSSD i KSČM na úkor SPD a Pi...

Podpora ANO, ČSSD i KSČM se podle říjnového průzkumu agentury Median od září mírně snížila. Podobně klesala i podpora T... celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.