Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pronájem a prodej: i příležitostný zisk se daní

aktualizováno 
Kromě příjmu ze zaměstnání můžete mít nepravidelný příjem z pronájmu bytu, domu, prodeje přebytků z vlastní zahrady, prodeje bytu nebo automobilu. Ne všechny dodatečné příjmy je však třeba zdanit. Na otázky ke zdanění příjmů z pronájmu a prodeje odpovídá daňový poradce Zdeněk Veselý.

Neobvyklý rodinný dům v Humpolci - Architekt Luděk Rýzner navrhl netradiční plechový dům. | foto: OK PLAN

44. Jeden pokoj v mém bytě jsem pronajal studentce. Za rok 2006 jsem vybral na nájemném dohromady 30 000 korun. Doklady o příjmu nemám, pouze výpis z účtu. Musím tento příjem zdanit?

Příjem jste povinen zdanit daní z příjmů. Budete-li uplatňovat výdaje procentem z příjmů, jste povinen vést záznamy o příjmech, které doložíte výpisy z bankovního účtu, a evidenci pohledávek vzniklých v souvislosti s pronájmem – do které budete pro každou platbu nájemného podle smlouvy zapisovat: datum, kdy má být nájemné uhrazeno a jeho sjednanou výši; při úhradě nájemného pak datum a částku, kterou nájemce skutečně uhradil.

45. Jsem vlastníkem nájemního domu. Pronajímám tři byty a nebytové prostory v přízemí domu. Část domu obývám s rodinou. Za rok 2006 jsem získal dohromady 350 000 korun. Jsem zaměstnán a daňové přiznání mi podává zaměstnavatel. Je povinností zaměstnavatele vyplnit po předložení všech potřebných dokladů i údaje o mém pronájmu?

Zaměstnavatel nepodává nikdy za svého zaměstnance daňové přiznání. Může mu pouze na jeho žádost – za splnění řady podmínek stanovených zákonem o daních z příjmů – provést roční zúčtování záloh na daň ze závislé činnosti (ze mzdy). Ve vašem případě musíte požádat svého zaměstnavatele o vystavení potvrzení o vašich zdanitelných příjmech ze zaměstnání a zahrnout je do daňového přiznání, v němž dále uvedete a zdaníte i příjmy z pronájmu.

46. Pronajímám několik nemovitostí. U nových, které nevyžadují velké opravy, je výhodnější využít paušální výdaje 30 %. U starších nemovitostí bych uvítal skutečné výdaje. Mohu u některých nemovitostí uplatnit paušál a u jiných skutečné výdaje?

Nemůžete zároveň uplatnit výdaje procentem z jedné části příjmů z pronájmu a výdaje prokazatelně vynaložené na druhou část
příjmů z pronájmu. Musíte tedy použít pouze jeden ze způsobů uplatnění výdajů k příjmům z pronájmu všech nemovitostí.

popisekDAŇOVÉ FORMULÁŘE ONLINE: STAHUJTE ZDE
Opět vám pomáháme s daněmi

47. V restituci jsem získal nebytové prostory, které pronajímám. V roce 2006 jsem dostal zaplaceno celkem 500 000 korun. Za opravy a údržbu pronajímaných prostor jsem zaplatil 300 000 korun. Mohu uplatnit skutečné náklady, i když nejsem podnikatelem (nemám živnostenský list)?

Pokud nebytové prostory pouze pronajímáte a neposkytujete nájemci další zvláštní služby (například úklid pronajímaných prostor), není tato činnost podnikáním. Své příjmy z pronájmu a výdaje na jejich dosažení, zajištění a udržení uvedete v doložené výši v první části přílohy č. 2 k daňovému přiznání.

48. Začátkem minulého roku jsem si ze zahraničí dovezl osobní automobil za 140 000 korun. Za tři měsíce jsem tento automobil z rodinných důvodů prodal za 170 000 korun. Musím ze zisku odvést daň z příjmů?

Tento příjem jste povinen zdanit – jde o ostatní příjmy, jimž je určena druhá část přílohy č. 2 k daňovému přiznání.

49. Vlastním ovocný sad. V minulém roce jsem prodal část úrody, kterou jsem nebyl schopen sám zpracovat, do velkoskladu. Celkem jsem získal 50 000 korun. Jsem zaměstnancem a nejsem podnikatelem. Musím tento příjem zdanit?

Příjem v této výši jste povinen zdanit. Vzhledem k tomu, že se zřejmě jde o příležitostnou činnost, uvedete tento příjem v druhé část přílohy č. 2 k daňovému přiznání. Výdaje můžete uplatnit ve výši 80 procent z příjmů, jste však povinen vést záznamy o příjmech a uchovávat je pro případnou daňovou kontrolu.

50. Před pěti lety jsem koupil byt do osobního vlastnictví za 350 tisíc korun. V minulém roce jsem tento byt prodal za jeden milion korun. Musím zdanit rozdíl mezi kupní a prodejní cenou? Jedná se v tomto případě o zdanitelný příjem?

Pokud jste v bytě nejméně po dobu dvou let bezprostředně před jeho prodejem bydlel, je prodej bytu osvobozen od daně z příjmů. Pokud jste v bytě nebydlel, ale mezi zápisem vašich vlastnických práv k bytu a zápisem vlastnických práv nového nabyvatele (kupujícího) bytu do katastru nemovitostí uplynulo více než pět let, je prodej bytu rovněž osvobozen od daně z příjmů. Při nedodržení uvedených časových lhůt jste povinen zdanit rozdíl mezi prodejní a kupní cenou (650 tisíc Kč) v druhé
části přílohy č. 2 k daňovému přiznání.

Autor:
Hlavní zprávy

Další z rubriky

Dnes je poslední den, kdy je možné podat daňové přiznání.
Poslední den na daně: Někde fronty, jinde klid. Opozdilcům hrozí sankce

Proč platit státu daň z příjmu v předstihu, když je možné tyto peníze využívat co nejdéle a odevzdat je až na poslední chvíli. Tak uvažuje řada Čechů, a proto...  celý článek

Ilustrační snímek
Podnikáte a řešíte, jak zdanit příjmy? Modelový návod vám to usnadní

Jestliže podnikáte, nebo si podnikáním přivyděláváte při zaměstnání, musíte podat daňové přiznání sami. Přinášíme další modelový návod, který vám tuto práci...  celý článek

Ilustrační snímek
Daňové přiznání za rok 2016: stáhněte si interaktivní formuláře

Zpravidla každý, kdo měl loni nějaké příjmy, musí do konce března přiznat daně. Každoročně se to týká zhruba dvou milionů lidí. Vyplnit růžový formulář a...  celý článek

Další nabídka

Kurzy.cz

Volby startují. Jaké jsou hlavní priority stran, kandidáti, jaké byly výsledky s...
Volby startují. Jaké jsou hlavní priority stran, kandidáti, jaké byly výsledky s...

Dnes ve 14 hodin se otevřou volební místnosti a voliči budou moci hlasovat o tom, kdo by měl příští čtyři roky vést Čes... celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.