Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pronájem: Víte, který je pro vás ten pravý?

aktualizováno 
Leasing má několik podob. Je libo finanční, operativní, nebo snad zpětný? Nejčastěji se nabízí leasing finanční. Jaké má výhody a nevýhody a pro koho se hodí? A komu jsou určeny zbývající dva typy?
Automobil

Automobil | foto: Profimedia.cz

Leasing se do češtiny překládá jako pronájem. Finanční leasing je takový, který se nabízí ve většině případů, a to soukromým osobám i podnikatelům. Klient uzavře smlouvu, zaplatí předem takzvanou akontaci neboli první splátku a pak pravidelně splácí až do konce dohodnutého termínu. Teprve když uhradí poslední splátku, respektive zaplatí takzvanou zůstatkovou nebo odkupní cenu, stává se automobil jeho majetkem. Do té doby ho vlastní leasingová společnost.

Operativní leasing je rovněž pronájem, ale zatímco u finančního se po skončení smlouvy auto stává majetkem zákazníka, v případě operativního je i po skončení leasingu ve vlastnictví společnosti, tedy pronajímatele. Pokud se ve smlouvě nedohodnou obě strany jinak, což je také možné.

Operativní může být pohodlnější...

Zdá se vám finanční leasing jednoznačně výhodnější? A naopak operativní vám připadá jako „vyhazování“ peněz z okna, když po mnoha měsících zůstanou klientovi jen zážitky z používání auta, nikoli vůz? Možná nevíte, že k operativnímu leasingu se vážou ve srovnání s finančním mnohem širší služby. Kromě povinného a havarijního pojištění, které se sjednává i u finančního leasingu, se pronajímatel – leasingová společnost – stará mimo jiné o placení silniční daně, o asistenční servis i údržbu a opravy.

Zajistí třeba i výměnu pneumatik (platí ji však pronajimatel) nebo likvidaci pojistných událostí. Tuto službu si proto sjednávají především podnikatelé, kteří chtějí mít „klid“ a zároveň potřebují často obměňovat vozový park, ať už proto, že rychle vozy opotřebují, nebo je využívají i k reprezentaci.

Leasing 2006 - speciální příloha s informacemi, které hledáte.

 

 

 

... a daňově výhodnější

Operativní leasing má také některé daňové výhody. V případě, že je automobil používán výhradně pro podnikání, pak nájemné je u operativního leasingu daňově uznatelným nákladem a daň z přidané hodnoty obsažená v nájemném snižuje v plné míře celkovou daňovou povinnost poplatníka k této dani. Navíc se u operativního leasingu neplatí první navýšená splátka (na rozdíl od finančního leasingu).

U finančního leasingu je situace složitější: V první řadě neplatí, že veškeré úhrady nájemného jsou automaticky daňově uznatelným nákladem. Aby bylo možné nájemné zahrnout do nákladů, musí firma splnit tři podmínky, které se týkají doby leasingu (alespoň 36 měsíců), kupní ceny (do 1,5 milionu) a auto musí být zařazeno do obchodního majetku.

Pokud by podnikatel podmínky nedodržel, musel by podat dodatečné daňové přiznání a doplatit daň, leasingové splátky by totiž nebyly uznány jako náklad, který lze odečíst z daňového základu. Operativní leasing je výhodnější, i co se týče daně z přidané hodnoty.

Ať je auto moje

Přes uvedené výhody operativního leasingu volí většina lidí, zejména nepodnikatelů, leasing finanční. Leasing chápou jako určitou formu úvěru. Poté, co vše splatí, auto bude jejich. Za určitých okolností může být operativní leasing výhodný i pro soukromé osoby. A to v případě, když ho lze po určité době převést na finanční. Například v rámci akce si zákazník sjedná operativní leasing automobilu za 380 tisíc korun a rok bude platit měsíčně 5000 korun. Po roce se může rozhodnout, zda leasing prodlouží, nebo ho odkoupí s výraznou slevou – zaplatí za něj necelých 270 tisíc korun.

Splatíte, prodáte

Leasingové společnosti znají ještě další termín – leasing zpětný. Jak se vysvětluje na internetových stránkách leasingové společnosti Bohemia, zpětný leasing zachovává všechna pravidla finančního leasingu. Auto pak leasingová společnost zpětně vykoupí od nájemce (toho, kdo si auto pronajal a platil leasingové splátky), který tím získá volné finanční prostředky například pro své podnikatelské aktivity.

Který leasing je podle vás nejvýhodnější? Využili jste některý z uvedených typů a pokud ano, proč? Napište nám, těšíme se na vaše příspěvky.

 

Autor:Nejčtenější

Chtěl utáhnout nájem, tak začal podnikat a už má sedmičlenný tým

Radek Danč, provozovatel brněnské společnosti Internesto

Radka Danče dovedla k podnikání před pár lety tak trochu finanční nouze. Jako student bydlel v centru Brna a kamarád z...

Proč jsou kanály kulaté? Obvyklé i nezvyklé otázky padající u pohovorů

Ilustrační snímek

Při pracovním pohovoru čelí uchazeči různým otázkám personalistů. Třeba dotaz „Jaké jsou vaše silné a slabé stránky?“...Zažil úspěch i pád. Dnes mluví o renesanci podnikání se zážitky

Jan Hájek

Před deseti lety založil firmu na zážitky. Lidem nabízí lety balonem, jízdu v rychlém autě, adrenalin ve větrném tunelu...

Co si Češi závidí a co by chtěli mít jisté. Zapojte se do ankety

Ilustrační snímek

O Češích se říká, že jsou závistiví. Ale je česká závist stále tak silná, že se nám nedaří vymanit z klubka intrik,...

Kvíz: volno na svatbu či stěhování. Kdy ho musí firma proplatit?

Ilustrační snímek

Pokud jste zaměstnaní, pak určitě víte, že máte nárok na dovolenou. Jak je to ale v případech, kdy do práce nemůžete...

Další z rubriky

Recenze novinky: V Česku je od září užitečná pojistka pro živnostníky

Ilustrační snímek

Pár nezaplacených faktur může dostat do finančních potíží i zdravou firmu. Velké firmy se pro tento případ pojišťují,...

Češi jsou podpojištění. Co to znamená a jak to napravit?

Ilustrační snímek

Češi vydávají výrazně méně peněz za pojištění majetku, zdraví i života než lidé ve vyspělých evropských státech. Podle...

Kolik stojí dětské pojištění a na co si dát pozor

Ilustrační snímek

Děti chvilku neposedí, může se jim kdykoli něco stát, potřebují pojištění, říkají si mnozí rodiče. A tak ho uzavřou....

Další nabídka

Kurzy.cz

MONETA v hledáčku Société Générale? Francouzi nakoupili již 1% akcií
MONETA v hledáčku Société Générale? Francouzi nakoupili již 1% akcií

Mateřská společnost Komerční banky francouzská Société Générale kapitálově vstoupila do další domácí banky - MONETA Mon... celý článekNajdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.