Luxusní byty v Krkonoších

Luxusní byty v Krkonoších - V nových domech v krkonošské Peci pod Sněžkou jsou luxusní byty, o které je velký zájem. | foto: Otakar Grusser, MF DNES

Pronajímáte byt? Pozor na nové zákony!

  • 17
Vyděláváte ne pronajímání jednoho, nebo dokonce více bytů? Potom byste měli znát nové legislativní změny, které si berou na mušku regulované nájemné. Víte, jak správně postupovat při zvýšení nájemného? Jaké jsou vaše nové povinnosti spojené s pronajímání bytových jednotek?

Dne 31.3.2006 vyšel ve Sbírce zákonů a ihned nabyl účinnosti zákon ze dne 14.3.2006 č. 107/2006 Sb., o jednostranném zvyšování nájemného z bytu a o změně občanského zákoníku.

Počínaje dnem 1.1.2007 a konče dnem 31.12.2010 budou pronajímatelé oprávněni jednou ročně jednostranně zvyšovat nájemné. Maximální přírůstky měsíčního nájemného bude vyhlašovat Ministerstvo pro místní rozvoj formou sdělení ve Sbírce zákonů.

Samotné zvýšení nájemného bude provádět pronajímatel písemným oznámením. Povinnost platit zvýšené nájemné vzniká dnem uvedeným v oznámení, nejdříve však prvním dnem kalendářního měsíce následujícího po uplynutí 3 kalendářních měsíců od doručení tohoto oznámení nájemci. V této lhůtě je nájemce oprávněn podat žalobu k soudu na určení neplatnosti zvýšení nájemného. Deregulace se nevztahuje na družstevní byty, některé nové obecní byty a některé byty zvláštního určení. 

Vedle této dlouho očekávané změny přinesl zákon také novelu občanského zákoníku v oblasti nájmů bytů. Nově tak občanský zákoník mimo jiné obsahuje výslovné ujednání o kauci v souvislosti s nájmem bytu, povinnost nájemce oznamovat počet osob žijících v bytě, důsledky porušení této povinnosti a v některých případech se mění režim výpovědi ze strany pronajímatele.

popisekPROČ (NE)KUPOVAT
družstevní byt

Kauce nesmí přesáhnout trojnásobek nájemného a záloh na služby a musí být uložena na zvláštním účtu pronajímatele vyhrazeném pro tento účel. Pokud nebyla čerpána, je pronajímatel povinen ji vrátit do jednoho měsíce od předání bytu. Vracet se má i s příslušenstvím, tedy úroky. Zde by mohly vyvstávat pochyby  o tom, zda pronajímatel může využít i účet, na kterém se prostředky neúročí. Kauci lze použít pouze k úhradě závazků, které jsou přiznané vykonatelným rozhodnutím soudu nebo rozhodčím nálezem nebo písemně uznané nájemcem.

Pronajímatel může nájem bytu vypovědět bez přivolení soudu v těchto případech:

  • jestliže nájemce i přes písemnou výstrahu hrubě porušuje dobré mravy v domě,
  • jestliže nájemce hrubě porušuje své povinnosti z nájmu bytu (zejména nezaplacení úhrad ve výši trojnásobku nájemného a záloh na služby, porušení povinnosti ohlásit změnu počtu osob žijících v bytě, porušení povinnosti nedat byt do podnájmu bez souhlasu pronajímatele),
  • má-li nájemce dva nebo více bytů, vyjma případů, kdy na něm nelze spravedlivě požadovat, aby užíval jen jeden byt,
  • neužívá-li nájemce byt bez závažných důvodů,
  • jde-li o byt zvláštního určení a nájemce není zdravotně postižená osoba.

S ohledem na zachování zásady ochrany nájmů bytů je nájemce oprávněn podat ve lhůtě šedesáti dnů od doručení výpovědi žalobu na určení neplatnosti výpovědi. Výpověď musí obsahovat poučení o možnosti podat tuto žalobu. Podání žaloby má ten účinek, že až do pravomocného skončení soudního sporu není nájemce povinen byt vyklidit. Přesto, že se nejedná o žádnou překotnou změnu.  

KOMERČNÍ PREZENTACE