Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Prosinec na globálních finančních trzích investory zklamal

aktualizováno 
Kdybychom vycházeli pouze ze srovnání cen nejvýznamnějších finančních nástrojů ze začátku a konce prosince, mohli bychom o posledním měsíci uplynulého roku ve zkratce říci, že byl prostě nudný. Inflace rostla, stejně jako ceny. Také úrokové sazby udělaly své.
Očekávání co do předpokládaného tempa snižování úrokových sazeb se nenaplnila

Očekávání co do předpokládaného tempa snižování úrokových sazeb se nenaplnila

Nejdůležitější burzovní indexy, kotace klíčových měnových párů ani ceny nejčastěji obchodovaných surovin během tohoto období neprodělaly zásadní změny. Index S&P500, který bývá považován za barometr nástrojů na globálních finančních trzích se prakticky vůbec nepohnul, zahájil i skončil nepatrně pod úrovní 1480 bodů. Jinak však prosinec měsíc nebyl ani tak měsícem nudným, jako spíše měsícem nenaplněných nadějí.

Pozitivní signály k nákupu přišly, ale…

Abychom porozuměli logice cenových změn v prosinci, musíme se dle mého názoru vrátit o několik měsíců zpět. Po vlně dobrých výsledků společností za třetí čtvrtletí prezentovaných v říjnu dostali investoři chuť vzít nová maxima útokem. Po listopadové spršce špatných zpráv z finančních institucí a beznadějných údajích z trhu s nemovitostmi investoři čekali na jakékoli pozitivní signály, na jejichž základě by bylo možné očekávat růst cen akcií a poněkud napravit výsledky za rok 2007. 

Když se tedy skutečně objevily signály zvýšené státní intervence, jali se investoři nakupovat. Tyto intervence měly povahu spekulací týkajících se razantního snižování úrokových sazeb v USA, Paulsonova plánu (plán ministra financí USA), jehož cílem je ztlumit důsledky krize na trhu s hypotéčními úvěry či informace o koordinované akci centrálních bank směřující k zajištění dostatečné likvidity v bankovním sektoru na sklonku roku. Zajímavé je, že investoři nevzali v úvahu, že tyto aktivity byly důsledkem velmi špatné situace ve finančním sektoru – všechny jen zvýšily jejich chuť riskovat, důsledkem čehož byl pak růst cen akcií, posílení dolaru a vzestup nových trhů.

Jejich naděje však byly konfrontovány s tvrdou skutečností. Spekulacím o prudkém poklesu sazeb učinily přítrž údaje o inflaci přicházející ze Spojených států. Nezapomeňme, že spotřebitelské ceny v měsíční relaci vzrostly o 0,8 % a producentské ceny dokonce ceny o 3,2 %. Do značné míry to způsobilo zdražení potravin a paliv, ale i v případě, že tyto kategorie budeme eliminovat, rostla inflace rychleji než trh očekával.

Tyto údaje znamenají, že se nenaplnila očekávání co do předpokládaného tempa snižování úrokových sazeb. Údaje na straně nabídky pak nebyly o nic příjemnější. Ukazatele hospodářské aktivity zaznamenaly poklesy jak v oblasti průmyslu, tak ve službách, Philadelphia Fed – index konjunktury – poklesl na nejnižší úroveň za posledních 14 let. Očekávání překročily jen údaje o maloobchodním prodeji, nicméně ačkoli se to nezdá, ani tato informace není nikterak pozitivní, neboť přispívá k růstu vnější nerovnováhy a inflačního tlaku.

Naději nezachránily ani předpovědi dobrých výsledků technologických firem ve čtvrtém čtvrtletí, neboť krátce po jejich zveřejnění trhy otřásly události v Pákistánu. Přinese tedy rozhodnutí leden?

Banky a USA budou mít příští měsíc hlavní slovo

V příštím měsíci rozhodne o nástrojích na trhu konfrontace finančních výsledků. Bude se jednat o konfrontaci mezi bankami, jež dozajista znovu zvýší rozsah svých odpisů, a firmami z jiných sektorů. Na začátku měsíce jsou to údaje z amerického trhu práce, v polovině ledna budou nejdůležitější ukazatele inflace (také hlavně v USA), jež oživí diskusi o lednovém rozhodnutí Fed, a nakonec se měsíc završí zveřejněním údajů týkajících se HDP Spojených států za čtvrté čtvrtletí. Nesmíme zapomenout ani na ECB, který nás po řadu měsíců nechával chladnými vzhledem k neměnné základní sazbě na úrovni 4%. ECB nepůjde cestou snižování ceny peněz jako ostatní banky, právě naopak: nelze vyloučit, že dojde k jejímu navýšení.

Autor:


Nejčtenější

Zmapovali jsme pět spořicích účtů, které aktuálně vynášejí nejvíc

Ilustrační snímek

Česká národní banka letos již několikrát zvýšila úrokové sazby, naposledy v srpnu 2018. Některé finanční domy na to...

KOMENTÁŘ: Uplynulo deset let od krize, připravme se na tu příští

Václav Pech, investiční analytik společnosti Broker Trust

Každá krize přináší finanční pády i nové investiční příležitosti. Krize před deseti lety, která vyvrcholila pádem banky...Rozpoutá nová regulace národní banky od října hypoteční šílenství?

Ilustrační snímek

Česká národní banka zaznamenala nárůst objemu poskytnutých hypotečních úvěrů. Za mírným růstem stojí zřejmě i takzvané...

Ekonomka Lipovská: Délku pracovní doby a výši mezd by měl určit trh

Hana Lipovská je autorkou knihy „Kdo chce naše peníze? - Ekonomie bez politické...

Průměrná mzda v Česku roste, ve 2. čtvrtletí se vyhoupla na 31 851 korun. Platy ve veřejném sektoru však stoupají...

Planeta nám za méně vyhozených bot poděkuje, zamítl prodejce reklamaci

Ilustrační snímek

Nové boty se mu začaly párat už po třech měsících, reklamaci však prodávající neuznal. Možná má nějakou anomálii prstů...

Další z rubriky

Rady odborníka, jak se vyhnout investiční bublině a ztrátě peněz

Václav Pech, investiční analytik společnosti Broker Trust

Stále víc Čechů se zajímá o to, jak a kam investovat, aby své peníze lépe zhodnotili. „Burza umí nadělovat krásné zisky...

Firemní dluhopisy netransparentních firem se šíří trhem

Ilustrační snímek

Řada investičních odborníků doporučuje, aby Češi při sestavování svého investičního portfolia zvážili také investici do...

Ekonom: Investiční grály mají nejistou budoucnost. A co Facebook?

Martin Mašát

V posledních letech se staly mediálně vděčnými a opěvovanými aktiva, která si to vůbec nezaslouží. Jejich společným...

Nejsou lidi: Za kopečky stále utíká tolik lidí, jako za dob komunismu

Nejsou lidi: Za kopečky stále utíká tolik lidí, jako za dob komunismu

Kurzy.cz Míra nezaměstnanosti je na historickém minimu a sehnat lidi je pro firmy velký problém. Vše ještě zhoršují u některých ...Najdete na iDNES.cz