Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Proti ulhaným hypermarketům se můžete bránit

aktualizováno 
V současné době probíhají velké výprodeje a slevy. S nimi zesiluje prodejní tlak na zákazníky, který má často charakter nekalé obchodní praktiky. Jak odlišit to, co si k vám může obchodník dovolit od toho, co je v jednoznačném rozporu se zákonem?
Využijte zákon. Stojí za vámi.

Využijte zákon. Stojí za vámi. | foto: Profimedia.cz

Velmi často se v životě setkáme s tím, že podnikatel nabízí v nejrůznější formě reklamy služby nebo zboží, které ve skutečnosti není schopen nabídnout. Může jít například o majitele hotelu, který ve svém propagačním materiálu nabízí několik pokojů s vířivkou. Ovšem ve skutečnosti vířivku v žádném z pokojů nemá.

Z pohledu zákona se jedná jednoznačně o nedovolené jednání - o nekalou obchodní praktiku, neboť podnikatel při propagaci svých služeb užívá nepravdivý údaj ve snaze zatraktivnit svoji nabídku. Vy se jako spotřebitel můžete bránit tím, že na takového podnikatele podáte stížnost k orgánu dozoru, například na živnostenský úřad. Ten takovou reklamu nejčastěji zakáže, popřípadě s příslušným podnikatelem zahájí správní řízení s pokutou.

. Zákon je na vaší straně

Ochrana spotřebitele zaznamenala v posledních několika měsících významné změny, které směřují k posílení práv zákazníků. Únorový zákon 36/2008 Sb. přinesl pozitivní úpravy v oblasti zákona o regulaci reklamy a zákona na ochranu spotřebitele.

Cena na letáku se liší od účtované ceny
Velkým nešvarem, který je často zneužíván hypermarkety, jsou odlišné ceny uváděné v reklamních letácích od těch ve skutečnosti účtovaných. V praxi jde o situace, kdy obdržíte reklamní leták s nabídkou zboží za zvýhodněnou cenu a při placení zjistíte, že cena nebyla vůbec zvýhodněná, nýbrž šlo o docela běžnou cenu.

V takovém případě máte prostřednictvím účtenky a reklamního letáku velmi solidní důkazní prostředek na prokázaní klamavé obchodní praktiky. Opět je vhodné se obrátit na dozorový orgán, aby sjednal nápravu.

. Buďte aktivní, pomozte sami sobě

Většina obchodníků překračuje hranice zákona a používá při své propagaci klamavé obchodní praktiky. Setkáváme se s tím každý den, ale většina lidí nad tím mávne rukou. Taková liknavost vede v konečném důsledku k absenci kontrol a obchodníci nad námi zákazníky stále vítězí. Máte-li pocit, že vás obchodník klame, neváhejte si stěžovat u živnostenského úřadu, popřípadě u České obchodní inspekce.

Zboží v prodejně chybí? Rozlišujte mezi nabídkou a reklamou
Kromě účtování zvýhodněné ceny při placení se často setkáváme s tím, že zvýhodněné zboží v konkrétní den v daném obchodě vůbec nenabízejí. Určitě to znáte ze života. Jedete do konkrétního obchodu za koupí velmi výhodných pomerančů a po příjezdu vám v prodejně sdělí, že zboží není. Často se personál ani nehlásí k tomu, že v akci vůbec něco bylo.

Jestliže se o takové nabídce dozvíte mimo provozovnu, tak se podobně jako v předcházejících případech jedná o klamavou reklamu a je možné se bránit nejlépe u krajského živnostenského úřadu. Pokud se o zvýhodněné nabídce dozvíte až v prostorách prodejny, tak již nejde o klamavou reklamu, ale o klamavou nabídku. V takovém případě již nebude stížnost projednávat krajský živnostenský úřad, ale Česká obchodní inspekce.

Velkým nešvarem takzvaných akčních nabídek je garance zvýhodněných cen "do vyprodání zásob". Seriózní obchodník by měl na propagačních materiálech uvádět dobu trvání akce a zároveň také rozsah zboží, které má skutečně za akční ceny k dispozici. Velmi často pustí do akce jen několik desítek kusů zboží, které jsou vyprodány během několika hodin a dalším klientům prodavačky sdělí, že zboží v akci je vyprodané.

Bohužel zde by měly kontrolní orgány postupovat mnohem razantněji, neboť ty mají možnost kontrolovat, kolik měl skutečně obchodník zboží do akce objednaného a jaký byl jeho úmysl ve vztahu ke spotřebiteli.

Autor:Nejčtenější

Tugendhatové byli úspěšní průmyslníci, které proslavila jen drahá vila

Fritz a Greta Tugendhatovi

Brněnský rod průmyslníků ve světě proslavila unikátní vila. Ve městě však Tugendhatové, kteří vlastnili textilní firmy,...

Povinné ručení bobtná, havarijní pojistka přestává být atraktivní

Ilustrační snímek

Povinné ručení je jedním z hlavních byznysů tuzemských pojišťoven. A jeho podoba se postupně mění. Z jednoduchého...Je českou internetovou hvězdou. S Jirkou Králem o povolání youtuberů

YouTuber Jirka Král

Před lety tu za trest smažil hranolky, dnes má v McDonald’s vlastní burger. Mezitím se stal jedním z nejvlivnějších...

KOMENTÁŘ: Proč nejsou družstevní byty v Česku příliš v kurzu?

Ilustrační snímek

Dosáhnout na vlastní bydlení je pro řadu lidí velký ekonomický strašák. Jednou z možností je pořízení družstevního...

Hypotéky dál zdražují, úrokové sazby jsou nejvýše od roku 2014

Ilustrační snímek

Hypotéky podle očekávání dál zdražují. Ve druhém měsíci letošního roku se průměrná úroková sazba zvedla na 2,36...

Další z rubriky

Refinancování a konsolidace. Ušetří peníze, nebo jde jen o trik?

K refinancování hypotéky přistupujeme zpravidla tehdy, když nám naše banka...

Převeďte své půjčky k nám, ušetříte. Tak zní časté reklamní slogany bank. Je to však pravda? Můžeme skutečně převedením...

Vzal si úvěr bez souhlasu manželky, je povinna jeho dluhy platit?

V případě, že by manžel svůj dluh nesplácel a banka by jej vymáhala, pak podle...

Podle zákona do společného jmění manželů patří nejen majetek získaný během manželství, ale i dluhy. Jenže co dělat v...

Kvíz: Víte, jak se správně pojistit na cestu do zahraničí?

Ilustrační snímek

Jedete k moři, chcete vylézt na Mount Everest anebo musíte na zahraniční služební cestu? Ve všech těchto případech...

Jak správně zdanit příjmy z cenných papírů jako fyzická osoba?

Jak správně zdanit příjmy z cenných papírů jako fyzická osoba?

Kurzy.cz Jak správně jako fyzická osoba zdanit příjmy z prodeje cenných papírů a z titulu držby cenných papírů? Kdy je možné osv...

Najdete na iDNES.cz