Na trhu jsou pojistky, které nekryjí všechna rizika. Ilustrační snímek

Na trhu jsou pojistky, které nekryjí všechna rizika. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Proti vichřici a krupobití nejste pojištěni, dozvídají se poškození

  • 57
Škody, které způsobily letošní letní bouřky, přívalové deště, silný vítr a krupobití, přesahují již částku sto milionů korun a účet není konečný. Některé domácnosti ale zjišťují, že pojistka proti živlům je zcela nechrání a škody uhradí ze své kapsy.

Většina pojišťoven nabízí ochranu proti pojistnému nebezpečí vichřice a krupobití v základním krytí. Na trhu jsou však stále ještě produkty, u kterých tato nebezpečí v základní nebo standardní variantě pokryta nejsou.

Proti krupobití a vichřici pojistka neochrání

"Jde například o některé pojistné produkty České podnikatelské pojišťovny nebo Uniqa pojišťovny, u kterých by si měli klienti sjednat rozšířený balíček pojistného krytí," upozorňuje Josef Rajdl, vedoucí analytik poradenské společnosti Fincentrum.

"Majetkové pojištění, které nezahrnuje pojistná nebezpečí krupobití a vichřice, má u nás sjednáno zhruba pět procent klientů. Jde o případy, kdy lidé chtějí na svém pojištění ušetřit a s nabízeným rozsahem pojištění plně souhlasí," říká Renata Svobodová, tisková mluvčí České podnikatelské pojišťovny. Totéž potvrzuje i mluvčí pojišťovny Uniqa Eva Svobodová.

Pokud si již nejste jistí, jak jste pojištění, a nechcete případnou škodu hradit ze svého, prostudujte si proto pojistné podmínky stávající smlouvy. Ověřte si, jaký rozsah škody vám pojišťovna v případě řádění živlů uhradí a zda pojistná částka odpovídá také aktuální hodnotě vašeho majetku.

Majetková pojistka může krýt jen přímé škody

"V souvislosti s vichřicí a krupobitím je velmi důležité si ověřit, zda bude kryta jen přímá škoda způsobená daným rizikem, například zničená střecha. Nebo zda budou hrazeny i související náklady, například na vysoušení nemovitosti, pokud vnikne voda do nemovitosti vichřicí poničenou střechou," upozorňuje Josef Rajdl.

Pojišťovny hlásí, že letní živly řádily zatím nejvíce v jižních Čechách a dále pak také v západních a středních Čechách, škody se nevyhnuly ani Praze. Letošní rok je ale z hlediska živelných škod zatím klidnější než rok 2010.

Podle Tomáše Zavorala z České pojišťovny způsobují bouřky a rozmary přírody škody na nemovitostech, domácnostech a zahradách, tak i na vozidlech po krupobití. "Klienti hlásí také škody na domech a domácnostech v důsledku vichřice, pádu stromů, stožárů nebo jiných předmětů a úderů blesku," upozorňuje Zavoral. "Z praxe víme, že přijde-li jakákoliv kalamita v průběhu dovolených, budou ji lidé hlásit ještě v následujících několika týdnech," uzavírá Václav Bálek, mluvčí pojišťovny Allianz.

Jak postupovat, když majetek poškodí bouřka či krupobití

  • Oznamte pojistnou událost pojišťovně, stačí telefonicky.
  • Pokud máte fotoaparát, zdokumentujte stav své nemovitosti, auta i poškozené movité věci.
  • Pokud nemáte fotoaparát, začněte uklízet a poškozené věci shromážděte na jedno místo, kde je zdokumentuje mobilní technik.
  • Zabraňte vzniku další škody.
  • Zpracujte seznam poškozených věcí s uvedením jejich ceny a stáří. Prohlídku urychlíte také tím, že shromáždíte doklady a účty od těchto věcí.
    Zdroj: Allianz