Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Provozovatel hlídaného parkoviště odpovídá za škodu

aktualizováno 
Povinné ručení je častým námětem debat motoristické veřejnosti. Lze z povinného ručení uhradit škodu způsobenou odlétnutím kamínku? Kdy odpovídá provozovatel parkoviště za škodu?
Kdo vám nahradí škodu způsobenou během parkování?

Kdo vám nahradí škodu způsobenou během parkování? | foto: Profimedia.czProfimedia.cz

Zaparkoval jsem svůj automobil na veřejném parkovišti. Po návratu k autu jsem zjistil, že mi bylo odcizeno autorádio a rezervní pneumatika s diskem. Bude mi škoda hrazena z pojištění odpovědnosti, nebo z havarijní pojistky?
Škoda nebude hrazena z pojištění odpovědnosti. Z havarijního pojištění pak jen v případě, že je to sjednáno v pojistné smlouvě a škoda je vyšší než dohodnutá spoluúčast.

Pojištění odpovědnosti za škody se sjednává pro případ právním předpisem stanovené odpovědnosti pojištěného za škodu způsobenou nebo vzniklou jiné osobě v přímé souvislosti s činností nebo vztahem pojištěného uvedenými v pojistné smlouvě, a to pro případy, kdy pojištěný odpovídá za škodu v důsledku zaviněného porušení právní povinnosti nebo pokud jeho objektivní odpovědnost vyplývá ze zákona bez ohledu na zavinění. Hradí se škoda na zdraví, životě nebo poškozením, zničením nebo pohřešováním věci.

Provozovatel hlídaného parkoviště má odpovědnost provozovatelů za škodu na umístěných věcech. Odpovídá podle § 435 občanského zákoníku za škodu, která vznikla klientovi na umístěném dopravním prostředku včetně jeho příslušenství. Příslušenstvím dopravních prostředků se rozumí např. zmíněné autorádio, autotelefon, dětská autosedačka, kanystr, rezervní pneumatiky, souprava klíčů a jiných opravárenských prostředků, potahy sedadel. Naproti tomu se odpovědnost provozovatele nevztahuje na škody způsobené na věcech ve voze pouze příležitostně odložených, jakou jsou např. šaty, hudební nástroj, mobilní telefon, notebook apod. Jsou to věci, které s provozem dopravního prostředku nesouvisí.

Poškozený musí podle § 436 občanského zákoníku své právo na náhradu škody uplatnit u provozovatele (stačí u pracovníka provozovny) bez zbytečného odkladu, nejpozději však do 15. dne po dni, kdy se dozvěděl o škodě. Jedná se o propadnou (prekluzívní) lhůtu. Nesplní-li včas oznamovací povinnost, jeho právo na náhradu škody zaniká.

Pokud by měl provozovatel hlídaného parkoviště uzavřeno pojištění odpovědnosti za škodu na věcech převzatých, bylo by hrazeno rozbité sklo i ukradené autorádio z tohoto pojištění.

popisekMIMOŘÁDNÉ SPLÁTKY ÚVĚRU
dobře je zvažte

Bude mi z povinného ručení uhrazena škoda způsobená odlétnutím kamínku od kola jiného vozidla?
V případě odlétnutého kamínku přicházejí v úvahu dvě možnosti: buď poškozený zná registrační značku vozidla viníka, nebo škodu způsobilo neznámé vozidlo. Pokud je známa registrační značka vozidla škůdce, škodu je možné hradit z pojištění odpovědnosti (povinného ručení) pojišťovnou, u které je viník pojištěn. Pojišťovna tento případ může posoudit podle podmínek smlouvy jako nezaviněnou pojistnou událost, takže v takovém případě by nedošlo ke ztrátě bonusu.

V případě nezjištěného vozidla však škodu nehradí ani pojišťovna, ani Česká kancelář pojistitelů z garančního fondu (z garančního fondu se hradí jen škody na zdraví nebo usmrcením, pokud byla škoda způsobena provozem nezjištěného vozidla).

Pojišťovny však přistupují velmi diferencovaně k posuzování těchto škod a řada pojišťoven proto nabízí k povinnému ručení možnost připojištění čelního skla pro případ jeho poškození.

Jak bude hrazena škoda, jestliže nárazem přijíždějícího vozidla budou poškozena parkující nebo již stojící vozidla?
Způsobí-li škodu řidič přijíždějícího vozidla, který narazí do stojících vozidel, která nejsou v provozu, bude škoda hrazena z pojištění odpovědnosti viníka. Pro náhradu škody platí předpoklad zjištění vozidla viníka a nahlášení škody Policii ČR.

V případě vozidel v provozu se bude podíl zavinění posuzovat jednotlivě podle vozidel a zavinění jejich řidičů. To se týká zejména tzv. řetězových havárií.

Úryvek z knihy: Povinné ručení

1. díl: Škodu na autě od neznámého viníka povinné ručení nehradí 

 
 
REKLAMA

Úryvek je z knihy
"Povinné ručení"
vydané nakladatelstvím
Grada Publishing,
více informací naleznete na
www.grada.cz 


 
Autor:


Hlavní zprávy

Další z rubriky

Ilustrační snímek
Častý omyl Čechů: evidenční list důchodového pojištění je k ničemu

Ne každý doklad patří do koše. Pokud jste zaměstnaní a vyhodíte evidenční list důchodového pojištění, který vám vystaví každý rok váš zaměstnavatel, děláte...  celý článek

Ilustrační snímek
Když se sport stane neúmyslným viníkem. Situace, které stojí peníze

K nehodě dojde snadno. Stačí se vrhnout na sport a aktivity, na které je čas jen o dovolené či o víkendu. Škodu pak můžete způsobit nejen sobě, ale i jiným...  celý článek

Ilustrační snímek
Povinné ručení pro cyklisty neexistuje, škody vyřeší jiné pojistky

Když způsobí nehodu na silnici řidič auta, uhradí škody pojišťovna z jeho povinného ručení. Na cyklisty se ale nic takového nevztahuje. Přitom jsou cyklisté...  celý článek

Další nabídka

Kurzy.cz

21.10.2017 Výsledky voleb bychom mohli znát už dnes večer
21.10.2017 Výsledky voleb bychom mohli znát už dnes večer

21. října 2017 Výsledky voleb bychom mohli znát už dnes večer Ve 14 hodin se uzavřou volební místnosti a okrskové voleb... celý článek

Grafton Recruitment Praha
BI Analytik

Grafton Recruitment Praha
Praha
nabízený plat: 40 000 - 50 000 Kč

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.