Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Průběh vyřizování hypotečního úvěru

  12:47aktualizováno  12:47
Celý proces spojený s čerpáním hypotečního úvěru lze rozdělit do několika etap, z nichž každá obsahuje velké množství dalších úkolů a povinností, které musí zájemce o úvěr učinit.
dům, nemovitost, dveře

dům, nemovitost, dveře

Uvažujete o tom, že byste potřebovali zlepšit svoje bydlení? Nebo se již rozhodujete pro konkrétní způsob, jak své sny zaplatit? Pak bude jistě jednou z možností, kterou budete zvažovat, také hypoteční úvěr. Jeho vyřízení byste ovšem neměli nechat na poslední chvíli. Jedná se totiž o proces vcelku komplikovaný a to, že banky slibují vyřízení úvěru například za pět dnů, neznamená, že ode dneška za pět dnů můžete bydlet v novém bytě či domě.

Celý proces spojený s čerpáním hypotečního úvěru lze rozdělit do několika etap, z nichž každá obsahuje velké množství dalších úkolů a povinností, které musí zájemce o úvěr učinit. Tyto etapy přitom nemusí být u každého z nás stejné, ale obecně (a za předpokladu bezproblémového průběhu) se můžeme spokojit s následujícím rozvržením:

  • promýšlení a plánování záměru, výběr hypoteční banky;
  • 1. návštěva banky – konzultace s hypotečním bankéřem a modelování vlastního úvěru;
  • 2. návštěva banky – předložení žádosti o hypoteční úvěr;
  • zpracování a vyhodnocení žádosti o úvěr bankou;
  • podpis smlouvy o poskytnutí hypotečního úvěru;
  • čerpání hypotečního úvěru;
  • splácení hypotečního úvěru.

Pokud za sebou již budete mít první etapu promýšlení a plánování a vyberete si pro vás tu nejvhodnější hypoteční banku, můžete se vypravit na první kontakt s hypotečním bankéřem. V tuto chvíli byste již měli znát základní principy hypoték a mít základní představu o svém investičním záměru.

Na první schůzce s hypotečním bankéřem jde především o to, abyste seznámili banku se svými požadavky a vyřešili případné nedostatky či nereálné představy. Hypotečního bankéře bude zajímat především to, kolik si hodláte půjčit a na co hodláte úvěr použít, čím budete ručit, jaká je vaše finanční situace, kdo jsou případní spolužadatelé nebo ručitelé apod. Již v této fázi můžete zjistit, že poskytnutí požadované výše úvěru je vzhledem k vašim finančním možnostem a představám o průběhu splácení nereálné a budete muset změnit své plány tak, aby byla pravděpodobnost kladného vyřízení žádosti vyšší. Z první schůzky si kromě spousty nových vědomostí odnesete také formulář žádosti o hypoteční úvěr a seznam příloh a dokumentů, které bude banka při předložení vyplněné žádosti požadovat.

V příštích dnech či týdnech budete zaměstnáni sháněním potřebných dokladů a dokumentů, které musíte v hypoteční bance předložit spolu se žádostí o úvěr. Poté budete moci navštívit banku podruhé a odevzdat vyplněnou žádost o úvěr i s požadovanými přílohami. Ty budou poté hlavním podkladem, na jehož základě se banka rozhodne o přidělení či nepřidělení hypotečního úvěru. V tuto chvíli si můžete oddechnout: to nejhorší je za vámi.

Zpracování a vyhodnocení žádosti o hypoteční úvěr trvá v průměru pět až deset pracovních dnů. Po této době vás banka kontaktuje a sdělí své stanovisko.

V případě kladného vyřízení žádosti budete bankou vyzváni k tomu, abyste se dostavili na pobočku a podepsali s pracovníky banky příslušnou smluvní dokumentaci. Ta zahrnuje kromě samotné Smlouvy o poskytnutí hypotečního úvěru také smlouvu o zřízení  příslušných účtů pro čerpání a splácení úvěru, Zástavní smlouvu, Návrh na vklad zástavní smlouvy do katastru nemovitostí a případné dokumenty týkající se dodatečného zajištění úvěru (ručitelská prohlášení, směnečné prohlášení atp.).

Rovněž samotné čerpání poskytnutého úvěru se řídí přesnými pravidly, která jsou stanovena ve smlouvě o hypotečním úvěru. Například u výstavby nové nemovitosti se tak jedná o předložení dokladů, které prokazují provedení prací stanovených v projektové dokumentaci a ty následně hypoteční banka proplácí. Po dobu čerpání platíte bance většinou pouze úroky ze skutečně čerpané částky a jistinu začnete splácet až v době, kdy je úvěr zcela vyčerpán.

Po ukončení čerpání začnete splácet standardní částku v termínech, na kterých se s bankou dohodnete. Důležité je zajištění pravidelného přísunu dostatečné částky na účet u hypoteční banky tak, aby v případě opomenutí či zpoždění platby nedošlo k neuhrazení splátky. Ideálním prostředkem je zde trvalý příkaz z běžného účtu. Po zaplacení poslední splátky informuje banka vás i katastrální úřad o zániku pohledávky zajištěné zástavním právem k nemovitosti. Rovněž si můžete vyžádat obdobné potvrzení pro pojišťovnu, která na jeho základě zruší vinkulaci pojistné částky z pojistné smlouvy, která sloužila jako dodatečný zajišťovací instrument.
Nejčtenější

Odeslal 30 tisíc na chybný účet. Už dva roky čeká na vrácení

Ilustrační snímek

Možná už se vám někdy stalo, že jste se spletli v čísle účtu, kam jste poslali peníze. Možná jste měli štěstí, že šlo o...

Nechceme programátory tady, my jim práci přivezeme, říká manažer ajťáků

Lukáš Zrzavý

Sehnat nové zaměstnance jim prý nečiní velký problém. V době, kdy je trh práce vyčerpán a většina firem marně pátrá po...PENÍZE 2038: Euro v Česku nebude a hotovost jen okrajově, míní experti

(Ilustrační snímek)

Když se řekne peníze, určitě si umíte spočítat, kolik jich máte, jak s nimi nakládáte a co pro vás znamenají. Ale...

Nežeň se, do důchodu času dost. Jak se vyhnout zklamání z nové práce

Ilustrační snímek

Nastupujete do prvního zaměstnání, těšíte se na kolegy, pracovní náplň a vhod přijdou i peníze pravidelně na účtu....

Podnikáte? Zabezpečte osobní údaje. Poradíme, jak na GDPR

Ilustrační snímek

Nejen podnikatelé jsou v panice. Stejně tak třeba party místních hasičů, kluby aktivních důchodců či útulky pro psy se...

Další z rubriky

Hypotéky opět zdražují, sazba pod dvě procenta je nejspíš minulostí

Ilustrační snímek

V prosinci 2017 úrokové sazby u hypotečních úvěrů znovu rostly. Hypoteční rok 2017 byl zakončen průměrnou úrokovou...

Odborník: Družstevní bydlení oživuje, má dnes řadu výhod včetně ceny

Ilustrační snímek

V 80. letech minulého století bylo běžné bydlet v družstevním bytě. Dnes je to podle mnohých přežitkem. Bytová družstva...

Zmapováno: Kdo je dluhový „závislák“ a proč řada Čechů půjčky odmítá

Ilustrační snímek

Pro řadu Čechů jsou dluhy běžná věc. „To se nám to utrácí, když nám jiní půjčují,“ říkají chroničtí dlužníci po vzoru...

Švédsko ukazuje, kde je hranice mezi pomocí uprchlíkům a sebedestrukcí v přímém ...

Švédsko ukazuje, kde je hranice mezi pomocí uprchlíkům a sebedestrukcí v přímém ...

Kurzy.cz Švédsko je známo díky některým hudebním skupinám a zpěvákům, světu dalo společnost IKEA a ukazuje, jak může vypadat stá...

Najdete na iDNES.cz