Pád hypoték nekončí, v dubnu byla průměrná sazba už jen 3,08 procenta

aktualizováno 
Přestože odborníci tvrdili, že už úroky nemají kam padat, opak je pravdou. Průměrná úroková sazba v dubnu klesla z březnových 3,17 na 3,08 procenta a znovu pokořila rekord.
Další rekord je tu. V dubnu byla nejnižší průměrná sazba hypoték za posledních 10 let. Ilustrační snímek

Další rekord je tu. V dubnu byla nejnižší průměrná sazba hypoték za posledních 10 let. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Podle výsledků souhrnného ukazatele Fincentrum Hypoindex je rekord z prosince loňského roku a letošního března už jen jedním z mnoha. V dubnu byly hypotéky nejlevnější od roku 2003. O nízké sazby se přičinily jarní akce bank, a když se k nim přidají další nabídky, například odpouštění poplatků, není co řešit. Kdo chce bydlet na úvěr, neměl by váhat.

Zájem o hypotéky s nízkými sazbami stále roste, v dubnu uzavřelo novou smlouvu 7 514 lidí. Brali si však úvěry nižší, objemy oproti minulému měsíci poklesly. Po dlouhé době také klesla průměrná výše hypotéky, a to na 1 584 563 korun.

"Hypoteční úvěry jsou tak při vhodném zajištění pro banky nadále jednou z mála relativně bezpečných alternativ a není divu, že se o každého klienta perou zejména velké banky, pro které je každá příležitost alokace těchto zdrojů dobrá i přes klesající marže," komentuje situaci hlavní analytik společnosti Fincentrum Josef Rajdl.

"Největší propad sazeb v průběhu posledních několik měsíců vykazují stoprocentní hypotéky," uvádí ředitel společnosti Golem Finance Libor Ostatek. Tento typ úvěru v dubnu banky v průměru nabízely již se sazbou 4,29 procenta, přitom ještě na začátku letošního roku byla hodnota příslušného indexu 4,74 procenta a vypadalo to, že banky začnou v případě tohoto typu produktu šroubovat cenu pozvolna vzhůru.

Porovnejte si hypotéku

Z jednoho místa můžete snadno porovnat, jaká nabídka je pro vás nejvhodnější. Zkuste FINmarket.cz.

"Obrat nastal s rozhodnutím Hypoteční banky, která na přelomu ledna a února výrazně zlevnila stoprocentní hypotéky a konkurence se začala postupně přidávat," dodává Libor Ostatek.

Zatímco u fixních sazeb úroky v dubnu drtivá většina bank snižovala, u variabilních sazeb je situace jiná. Na jednu stranu svou Převratnou hypotéku zlevnila UniCredit Bank, v opačném směru se však pohybovaly ceny Raiffeisenbank a mBank.

Reálné nabídky jsou ještě výhodnější než statisticky vypočtené

Je ale nutné brát v úvahu, že uvedená čísla jsou pouze statisticky vypočteným průměrem nabídkových cen všech bank působících na českém trhu. "V praxi je reálně možné získat hypotéku s úrokovou sazbou hluboko pod třemi procenty. Při jednání o sazbě vždy záleží na bonitě klienta, hodnotě zástavy a vyjednávacích schopnostech žadatele, případně hypotečního makléře, který klienta v jednání s bankou zastupuje," upozorňuje Ostatek. 

"Při financování stavby se vyplatí vybírat hypotéku nejen podle výše sazby, ale také podle toho, jak budete úvěr čerpat," radí šéf společnosti Gepard Finance Jan Kruntorád. Záleží totiž na tom, jestli hypotéku použijete na financování již hotové nemovitosti, nebo stavby. Od toho se odvíjí i způsob čerpání, buď jednorázově, nebo postupně.

Pak právě hraje roli nejenom výše úrokové sazby, ale i servis, jaký může či nemůže banka poskytnout. "Například ne všechny banky nabízejí čerpání úvěru bez předkládání dokladů, které se hodí, když stavíte svépomocí, nebo neumějí financovat jedním úvěrem zároveň pozemek i stavbu či poskytuje stoprocentní hypotéku v případě, že nemáte nic naspořeno," vypočítává namátkou Jan Kruntorád.

Autor:


Nejčtenější

Studia nejsou levná. Spočítali jsme, kolik stojí měsíčně vysokoškolák

Ilustrační snímek

Mít doma vysokoškoláka je pro mnohé rodiče značná finanční zátěž. Část nákladů na pokrytí studií si často mladí lidé...

Expertka: Ceny za hygienu zubů jsou různé, je to jako v luxusní restauraci

Prezidentka Asociace zubních hygienistek ve své pracovně.

Paní Eva dochází už tři roky na zubní hygienu v Přerově. Za každou návštěvu zaplatí kolem šesti set korun. Její sestra,...Vše o důchodu: Jít do penze dřív, pracovat na procenta či brigádničit

Ilustrační snímek

Ač jste duchem stále mladí, myšlenka na výši důchodu se nejspíš občas vloudí do hlavy každému. A také plány. Jít do...

Dostali přidáno, přesto chtějí jinam. V kurzu je práce z domova

Ilustrační snímek

Více než kdy jindy musí být firmy obezřetné k požadavkům svých zaměstnanců. Touha Čechů po změně zaměstnání stále...

Devět osobních doporučení, jak dát svému životu smysl

Ilustrační snímek

Mark Twain byl úspěšným romanopiscem, ale i trefným a často ironickým pozorovatelem lidských osudů. V jeho díle lze...

Další z rubriky

Stavební spoření je atraktivnější. Díky úvěrům i zhodnocení vkladů

Ilustrační snímek

Stavební spoření není v Česku na ústupu. Naopak se o něj opět zvedá zájem. A to jak o úvěry, tak i samotné spoření....

Jak se říjnové zpřísnění pravidel u hypoték dotkne daní?

Ilustrační snímek

Pořídit si nový byt či dům za hotové je pro naprostou většinu rodin nereálné. Pro řadu lidi je proto hypotéka jasnou...

Zájem o hypotéky klesá, úrokové sazby stagnují

Ilustrační snímek

V červenci o hypoteční úvěry nebyl valný zájem. Oproti červnu bylo v sedmém měsíci letošního roku uzavřeno o 2 014...

Sociálka rozesílá dopisy. Lidé se dozví, kdy půjdou do důchodu

Sociálka rozesílá dopisy. Lidé se dozví, kdy půjdou do důchodu

Kurzy.cz Možná i Vám teď přišel domů dopis od České správy sociálního zabezpečení. Ta obeslala 100 tisíc lidí, kteří půjdou do d...Najdete na iDNES.cz