V dubnu klesly průměrné sazby o další desetinu procenta. Ilustrační snímek

V dubnu klesly průměrné sazby o další desetinu procenta. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Pád sazeb hypoték se nezastavuje, průměrná sazba je 2,88 procenta

  • 52
Padl další rekord, úroky jdou pořád dolů. Průměrná sazba hypotéky se usadila pod třemi procenty. Z 2,93 procenta v březnu spadla na dubnových 2,88 procenta.

Přestože mnozí předpovídali, že dno už bylo, sazby podle Fincentrum Hypoindexu stále klesají. Poklesl i počet poskytnutých úvěrů, nezměnil se však objem půjčených peněz. Průměrná výše nově poskytnutého úvěru tak vzrostla meziročně o 4,5 procenta na 1 656 386 korun.

"S dubnovým poklesem průměrných úrokových sazeb klesly také rozdíly mezi jednotlivými bankami, přičemž i v květnu přišla další vlna snižování sazeb. Ačkoliv banky stále přicházejí s nápady, jak stlačit sazby ještě níže, a prostor pro další snižování vzhledem k nákladům financování je dostatečný, je možné, že k dalšímu významnému poklesu by mateřské banky již nemusely být ochotny přihlížet," komentuje situaci vedoucí analytik společnosti Fincentrum Josef Rajdl.  

Podle ředitele společnosti Golem Finance Libora Ostatka za poklesem stojí zlevnění České spořitelny, Komerční banky, Raiffeisenbank, Sberbank, UniCredit Bank a Wüstenrot hypoteční banky. Ve většině případů se snížení úrokových sazeb týkalo hypoték s tří a pětiletou fixací. Více o akcích čtěte zde.

"Pro dlouhodobé směřování úrokových sazeb je určující, jakou cenovou strategii zvolí velké banky a jak se k tomu postaví konkurence. A také, zda akční nabídky a snížené úrokové sazby přinesly České spořitelně a Komerční bance tolik obchodů, kolik si předsevzaly, a jestli nějakým způsobem bude reagovat Hypoteční banka, jakožto dosavadní lídr v podílu nově sjednávaných hypoték," říká Libor Ostatek a dodává, že nejreálnější scénář v tuto chvíli vypadá tak, že banky se budou snažit udržet základní úrokovou nabídku na stávající cenové hladině a případné slevy budou otázkou individuálního jednání. 

Refinancování hypotéky - kdy, když ne teď?

Sjednání nové nebo refinancování staré hypotéky je nyní velmi výhodné. Zjistěte si další informace:

Je třeba si uvědomit, že hodnoty, které uvádí Hypoindex, jsou průměrné. Ve skutečnosti se můžete vhodným výběrem banky dostat na úrokovou sazbu nižší. Podle Josefa Rajdla již není žádná rarita pětiletá fixace do 2,5 procenta. Abyste na nejnižší sazby dosáhli, je potřeba být vysoce bonitní, mít nějaké peníze, tedy nechtít po bance vysoké LTV (poměr výšky úvěru k hodnotě nemovitosti, kterou dáváte do zástavy) a fixovat sazbu na tři roky a více. Pokud právě hledáte způsob financování vlastního bydlení nebo vám končí fixace úrokové sazby, obraťte se na zkušené hypoteční makléře, kteří vám s výběrem vhodné banky poradí.

Zvláště při refinancování je možné ušetřit opravdu hodně. Například měsíční splátka dvoumilionové hypotéky s 20letou splatností je při současné průměrné úrokové sazbě 2,88 procenta 10 973 korun. Přitom v dubnu 2009 byla měsíční splátka té samé hypotéky 13 803 koruny (u sazby 5,54 procenta). Rozdíl je tedy téměř tři tisíce korun. U milionové hypotéky se pak dá při zachování 20leté splatnosti ušetřit 1 411 korun měsíčně.

Výhodná doba pro pořízení vlastního bydlení pokračuje

Kromě malých úroků u hypoték, zůstávají na slušné úrovni i ceny nemovitostí. Podle údajů HB Indexu rostly ceny bytů v prvním čtvrtletí 2014 jen minimálně, konkrétně o 0,3 procentního bodu. 

"Růst cen jsme zaznamenali hlavně v Praze a částečně i v Brně. V ostatních regionech ceny bytů stagnují. K největším propadům cen došlo v Karlovarském a Ústeckém kraji," uvádí Petr Němeček, ředitel odboru Nemovitosti v Hypoteční bance a dodává, že rychleji rostou ceny starších zděných bytů oproti panelovým. Z pohledu výměry rostly ceny spíše malometrážních bytů, zatímco byty s užitnou plochou nad 75 m² naopak zaznamenaly mírný pokles.

Největší nárůst cen, o dva procentní body, zaznamenal HB Index u rodinných domů. "Ceny se tak vrátily na úroveň z konce roku 2012. Obecně však lze konstatovat, že ceny rodinných domů se trvale drží na stabilní úrovni," konstatuje Petr Němeček a doplňuje, že na trhu přetrvává zájem o starší rodinné domy vhodné k rekonstrukci, protože jsou levnější a kupujícím nabízejí větší volnost při různých úpravách a rekonstrukci. Zájem je také o dřevostavby a nízkoenergetické domy.

Co se čeká nového

Boj o zneprávnění poplatku za vedení úvěrového účtu vyhrály banky, a poplatek je tak v Česku na rozdíl od sousedního Německa legální. Bitva však, zdá se, nekončí. Na paškál se dostává další poplatek, a to za sjednání úvěru. Ten totiž prohlásil za nezákonný německý Spolkový soudní dvůr a je otázkou, jak se k tomu postaví české hypoteční banky, které poplatek také využívají. I když je pravda, že jej stále častěji při refinancování či v různých akcích odpouštějí. České soudy se k jeho zákazu ovšem mohou postavit obdobně jako k poplatku za vedení úvěrového účtu a ponechají ho v sazebnících bank.

Další a mnohem tvrdší dopad na banky však může mít nová regulace Evropské komise. Ta totiž zakáže od března 2016 účtovat poplatek za mimořádnou splátku hypotečního úvěru ve výši přesahující skutečné náklady banky. Přitom výše tohoto poplatku je u českých bank až pět procent za každý započatý rok zbývající do konce fixace úrokové sazby. "Splatí-li klient úvěr dříve, vydělá tak banka minimálně o 73,6 procenta více oproti současným průměrným úrokovým sazbám, než kdyby klient pokračoval v řádném splácení," uvádí Petr Zámečník ze serveru Investujeme.cz.