Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nový rekord: Průměrná sazba hypoték spadla na pouhých 2,81 procenta

aktualizováno 
Dno se zatím nepotvrdilo a rekordy pokračují. I když ne o mnoho, přesto jdou úroky stále dolů. Průměrná sazba hypotéky poklesla z dubnových 2,88 procenta na 2,81 procenta v květnu.

Sazby hypoték stále klesají, v květnu byl průměrný úrok 2,81 procenta a odborníci očekávají podobné hodnoty i v červnu. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Zájem o hypotéky se znovu probouzí. Podle Fincentrum Hypoindexu si v květnu přišlo do bank sjednat hypoteční úvěr 8 103 klientů, o 910 lidí víc než minulý měsíc. O 1,5 miliardy korun vzrostly i objemy půjčených peněz.

"Díky hromadným akčním nabídkám získávají dříve prakticky nedosažitelné ‘sazby od‘ uvedené v úrokových lístcích nový význam. Zatímco v minulosti se jednalo o sazby téměř nedosažitelné, aktuálně je skoro nerozumné nepokusit se vyjednávat o sazbu ještě nižší. Klienti, kteří splácejí hypotéky za současné sazby a které navíc banky naučily, že si mohou říci o výraznou slevu, už nebudou ochotni přijmout pasivně jakoukoliv sazbu při budoucích vyšších úrovních," uvádí vedoucí analytik společnosti Fincentrum Josef Rajdl. 

"Český trh je v oblasti hypotečních úvěrů skutečně vysoce konkurenční, klienti si zvykli srovnávat nabídky více bankovních domů, nebo volit jednodušší cestu pomoci odborného finančního poradce," doplňuje Filip Duchoň ze společnosti Fincentrum.

Banky se stále snaží: slevy, akce, bonusy...

"Banky chtějí ze stávající situace vytěžit maximum, hovoří o tom druhá vlna akčních nabídek velkých bank v krátké době po sobě. V nadcházejících měsících proto očekáváme, že vzájemné působení konkurenčních tlaků zatlačí index 70procentních hypoték (GOFI70) pod hranici 2,8 procenta a Hypoindex se této hranici výrazně přiblíží," komentuje situaci ředitel společnosti Golem Finance Libor Ostatek.

Refinancování hypotéky - kdy, když ne teď?

Sjednání nové nebo refinancování staré hypotéky je nyní velmi výhodné. Zjistěte si další informace:

Česká spořitelna spustila na svém Facebooku akci: všem, kdo se zaregistrují přes speciální aplikaci, garantuje úrokovou sazbu 2,68 procenta. A pokud se během 14 dnů do akce zapojí více než 250 zájemců, sníží banka všem přihlášeným sazbu až na 2,38 procenta. Akce se vztahuje na nové hypotéky s pětiletou fixací uzavřené do 31. července 2014, nabídku lze využít i pro refinancování hypoték z jiných bank. Ti, kdo preferují osobní kontakt s poradcem, také nepřijdou zkrátka. Klienti mohou na pobočkách Spořitelny požádat o hypotéku s výhodnou sazbou od 2,69 procenta, při refinancování z jiné banky mají navíc odhad nemovitosti zdarma.

GE Money Bank nabízí slevu na úrokové sazbě půl procenta u hypotečních úvěrů s fixací na pět a 10 let. Klienti tak mohou získat na první rok sazbu od 2,29 procenta. Nabídka platí do konce srpna a mohou ji využít noví zájemci o hypotéku, i ti, kteří si přijdou do GE Money Bank refinancovat úvěr z jiné banky. "Chceme klientům usnadnit cestu k vlastnímu bydlení, a proto přicházíme s nabídkou roční půlprocentní slevy na úrokové sazbě. Během prvních 12 měsíců splácení mohou ušetřit například u dvoumilionového úvěru na 25 let až šest tisíc korun," říká Tomáš Kostrhoun, manažer hypotečních úvěrů GE Money Bank.

Snížení sazeb a další cenové benefity pro klienty avizovala také Sberbank, Oberbank, Komerční banka a Wüstenrot hypoteční banka.

Dostupnost bydlení se zhoršuje

Úroky sice stále klesají, ale zato rostou ceny bydlení. Průměrná cena bytů v Česku vzrostla meziměsíčně o 40 tisíc korun na 1,76 milionu korun, což znamená zhoršení míry dostupnosti bydlení. 

"První signál o změně trendu vyslala přibližně před rokem Praha a od té doby zde průměrná cena vzrostla o půl milionu korun," uvádí Libor Ostatek a dodává, že v květnu sice v Praze průměrná cena klesla, ale celkem v osmi krajích ze 14 zaznamenali nárůst. A ten se samozřejmě projevil v regionálních statistikách dostupnosti bydlení. Největší meziměsíční nárůst zatížení měsíční splátkou zaznamenali v Královehradeckém, Moravskoslezském, Karlovarském a Plzeňském kraji.

Autor:


Nejčtenější

Rodiny začínají počítat jinak. Podívejte se, na co Čechům schází peníze

Ilustrační snímek

Finanční situace českých domácností se vylepšuje. Jako dobrou ji vnímají čtyři pětiny rodin. Přesto osmdesát procent...

Pořídit si malou cukrárnu odradí i ty nejotrlejší, říkají podnikatelé

Ilustrační snímek

Dvacet stanovisek a ohlášení před zahájením činnosti a až třicet kontrol v rámci běžného provozu. Na to se musí...První obchodní počin byl fiaskem, dnes jeho firma funguje už 26 let

Mít vlastní obchod byl vždycky jeho sen.

Jeho otec byl vášnivý zahradník. Zdeněk Adam mu musel od malička pomáhat a nenáviděl to. Přesto se dnes zahradničením...

Na splátku hypotéky padne průměrně 42 procent příjmů. A bude hůř

Ilustrační snímek

Pořídit si vlastní bydlení na hypotéku bude od 1. října výrazně složitější. Pro 13 procent Čechů jsou změny motivací...

Porovnali jsme osm možností, kdy a jak spořit pro své potomky

Ilustrační snímek

Pokud to dovolí finanční situace, spořit pro děti se snaží nejen rodiče, ale často i prarodiče. Způsobů a produktů,...

Další z rubriky

Sazby hypoték mírně rostou. Počty i objemy se propadají

Ilustrační snímek

Česká národní banka začátkem května sazby nezvýšila. Ani banky prozatím k velkému zdražování hypoték nepřistupují. V...

Jak se rozvést či rozejít, když jste si pořídili bydlení na hypotéku

Ilustrační snímek

Podle statistik zkrachuje v Česku každé druhé manželství. Když vynecháme spory o děti, rozvody či rozchody velice často...

Blíží se krize hypotečního trhu? Zájem o hypotéky začíná klesat

Ilustrační snímek

Úrokové sazby hypoték zastavily v květnu svůj růst a zůstaly nezměněné na 2,51 %. Poprvé od roku 2009 ovšem došlo k...

Turci a jejich učebnicové chyby

Turci a jejich učebnicové chyby

Kurzy.cz Základní problémy, které vedly k nynější nestabilitě turecké ekonomiky, jsem se pokusil stručně vysvětlit v textu pro v...

Najdete na iDNES.cz