Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Hypoteční sazby se ne a ne zastavit, v srpnu klesly dokonce na 2,65 %

aktualizováno 
Už to začíná být nuda. Hypotéky jsou levnější a levnější, průměrná úroková sazba poklesla z červencových 2,72 procenta na 2,65 procenta v srpnu. To je však průměr, u některých hypoték se nyní lze dostat i pod dvě procenta.

Sazby hypoték stále klesají, v srpnu byl průměrný úrok 2,65 procenta. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Padl sice další rekord, ale podle Fincentrum Hypoindexu se lidé pro hypotéky do bank zrovna nehrnou. Počet těch, kteří si uzavřeli v srpnu hypotéku, je nejnižší od letošního února. Klesly i objemy, a to dokonce o tři miliardy korun (v srpnu si klienti sjednali hypotéky jen o málo víc než za 11 miliard korun).

Na srpnovou akční nabídku současného cenového lídra navázaly v polovině měsíce snížením sazeb další banky a srazily průměrné úrokové sazby pod 2,7 procenta. Konkurenti se velmi dobře hlídají, na každé snížení sazeb u významného hráče reaguje podstatná část trhu,“ komentuje situaci vedoucí analytik společnosti Fincentrum Josef Rajdl.

To, že hypoteční trh mírně klesá, není podle předsedy představenstva společnosti Gepard Finance Jana Kruntoráda nijak fatální. "Hlavní příčinou není pokles primárního trhu hypoték na koupi, výstavbu či rekonstrukci nemovitosti, ale úbytek podílu refinancovaných hypoték,“ říká Jan Kruntorád a dodává, že pokles refinancovaných hypoték má dva zásadní důvody.

Jednak se vzhledem k nízkému počtu sjednaných hypoték v roce 2009 snížila základna pro refinancování, za druhé se výrazným způsobem projevila snaha bank udržet klienty v portfoliu. A proto nyní mnoho klientů ze své banky neodchází, protože zde získá výhodnou úrokovou sazbu.

Refinancování hypotéky - kdy, když ne teď?

Sjednání nové i refinancování staré hypotéky je nyní velmi výhodné. Zjistěte si další informace:

„Během letošního podzimu očekáváme tuhý konkurenční souboj, kde bude hlavním nástrojem opět cena - poplatky za vyřízení úvěru, poplatky za odhad nemovitosti a samozřejmě úrokové sazby. Stranou podle našeho názoru nezůstanou ani banky z velké trojice a indexy fixních úrokových sazeb budou úspěšně atakovat 2,5procentní hranici a postupně se přiblíží cenovému dnu,“ myslí si ředitel společnosti Golem Finance Libor Ostatek a předpokládá, že pokud začnou úroky letos růst, bude to až koncem roku a je dokonce možné, že si na růst úroků počkáme až do začátku roku příštího.

Tentokrát mezi iniciátory poklesu úrokových indexů patří Wüstenrot hypoteční banka, GE Money Bank, Equa Bank, Oberbank a ke snížení sazeb se odhodlala i Hypoteční banka, které se navzdory výraznému cenovému tlaku konkurence podařilo v prvním pololetí uhájit pozici lídra v objemu nově sjednávaných hypoték.

V podzimních měsících banky přicházejí s cenově zvýhodněnými nabídkami, které tlačí úroky ještě více dolů. Například u Sberbank lze do konce září získat novou hypotéku stejně jako refinancování již existujícího úvěru za 2,26 procenta ročně. Sazbu banka garantuje pro úvěry s pětiletou fixací, do 70 procent hodnoty nemovitosti při sjednání aktivního FÉR konta a pojištění schopnosti splácet.

O pozici banky s nejvýhodnějšími hypotékami usiluje i Fio banka. Od 1. září platí plošné snížení úrokové sazby hypoték na 2,19 procenta ročně pro pětiletou fixaci a 1,81 procenta pro hypotéky s plovoucí sazbou. „U našich hypoték nevyžadujeme povinné sjednání životního pojištění či pojištění schopnosti splácet,“ říká Jan Bláha, obchodní ředitel Fio banky.

Autor:Nejčtenější

Vzal si úvěr bez souhlasu manželky, je povinna jeho dluhy platit?

V případě, že by manžel svůj dluh nesplácel a banka by jej vymáhala, pak podle...

Podle zákona do společného jmění manželů patří nejen majetek získaný během manželství, ale i dluhy. Jenže co dělat v...

KOMENTÁŘ: Investiční nemovitost je nová past na důvěřivce

Martin Mašát

Z většiny článků o nemovitostech vyplývá, že kdo nyní nekoupí byt či dům jako investici, okrádá rodinu. Ale ceny bytů...Tugendhatové byli úspěšní průmyslníci, které proslavila jen drahá vila

Fritz a Greta Tugendhatovi

Brněnský rod průmyslníků ve světě proslavila unikátní vila. Ve městě však Tugendhatové, kteří vlastnili textilní firmy,...

Mám život v tašce, ale skončit nemůžu, říká horský vůdce

Josef Šimůnek

Josef Šimůnek má zajímavé povolání. Je horským vůdcem. V České republice má toto mezinárodní osvědčení jen třicet lidí....

Finanční gramotnost Čechů se nelepší. Otestujte, jak jste na tom vy

Ilustrační snímek

V indexu finanční gramotnosti, který každoročně měří Česká bankovní asociace, dosáhli Češi i tentokrát průměrného...

Další z rubriky

Odborník: Družstevní bydlení oživuje, má dnes řadu výhod včetně ceny

Ilustrační snímek

V 80. letech minulého století bylo běžné bydlet v družstevním bytě. Dnes je to podle mnohých přežitkem. Bytová družstva...

V půjčování peněz lidí lidem se už v Česku točí miliardy korun

Ilustrační snímek

Ve světě úvěrů se stále více prosazuje nová alternativa půjčování. Dává dohromady lidi, kteří mají peníze a chtějí je...

KOMENTÁŘ: Proč nejsou družstevní byty v Česku příliš v kurzu?

Ilustrační snímek

Dosáhnout na vlastní bydlení je pro řadu lidí velký ekonomický strašák. Jednou z možností je pořízení družstevního...

ČEZ s nadějí na slušnou dividendu

ČEZ s nadějí na slušnou dividendu

Kurzy.cz Energetická skupina ČEZ dnes představila svá hospodářská čísla za čtvrtý kvartál loňského roku. Upravený čistý zisk vyš...

Najdete na iDNES.cz