Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Hypoteční sazby se ne a ne zastavit, v srpnu klesly dokonce na 2,65 %

aktualizováno 
Už to začíná být nuda. Hypotéky jsou levnější a levnější, průměrná úroková sazba poklesla z červencových 2,72 procenta na 2,65 procenta v srpnu. To je však průměr, u některých hypoték se nyní lze dostat i pod dvě procenta.

Sazby hypoték stále klesají, v srpnu byl průměrný úrok 2,65 procenta. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Padl sice další rekord, ale podle Fincentrum Hypoindexu se lidé pro hypotéky do bank zrovna nehrnou. Počet těch, kteří si uzavřeli v srpnu hypotéku, je nejnižší od letošního února. Klesly i objemy, a to dokonce o tři miliardy korun (v srpnu si klienti sjednali hypotéky jen o málo víc než za 11 miliard korun).

Na srpnovou akční nabídku současného cenového lídra navázaly v polovině měsíce snížením sazeb další banky a srazily průměrné úrokové sazby pod 2,7 procenta. Konkurenti se velmi dobře hlídají, na každé snížení sazeb u významného hráče reaguje podstatná část trhu,“ komentuje situaci vedoucí analytik společnosti Fincentrum Josef Rajdl.

To, že hypoteční trh mírně klesá, není podle předsedy představenstva společnosti Gepard Finance Jana Kruntoráda nijak fatální. "Hlavní příčinou není pokles primárního trhu hypoték na koupi, výstavbu či rekonstrukci nemovitosti, ale úbytek podílu refinancovaných hypoték,“ říká Jan Kruntorád a dodává, že pokles refinancovaných hypoték má dva zásadní důvody.

Jednak se vzhledem k nízkému počtu sjednaných hypoték v roce 2009 snížila základna pro refinancování, za druhé se výrazným způsobem projevila snaha bank udržet klienty v portfoliu. A proto nyní mnoho klientů ze své banky neodchází, protože zde získá výhodnou úrokovou sazbu.

Refinancování hypotéky - kdy, když ne teď?

Sjednání nové i refinancování staré hypotéky je nyní velmi výhodné. Zjistěte si další informace:

„Během letošního podzimu očekáváme tuhý konkurenční souboj, kde bude hlavním nástrojem opět cena - poplatky za vyřízení úvěru, poplatky za odhad nemovitosti a samozřejmě úrokové sazby. Stranou podle našeho názoru nezůstanou ani banky z velké trojice a indexy fixních úrokových sazeb budou úspěšně atakovat 2,5procentní hranici a postupně se přiblíží cenovému dnu,“ myslí si ředitel společnosti Golem Finance Libor Ostatek a předpokládá, že pokud začnou úroky letos růst, bude to až koncem roku a je dokonce možné, že si na růst úroků počkáme až do začátku roku příštího.

Tentokrát mezi iniciátory poklesu úrokových indexů patří Wüstenrot hypoteční banka, GE Money Bank, Equa Bank, Oberbank a ke snížení sazeb se odhodlala i Hypoteční banka, které se navzdory výraznému cenovému tlaku konkurence podařilo v prvním pololetí uhájit pozici lídra v objemu nově sjednávaných hypoték.

V podzimních měsících banky přicházejí s cenově zvýhodněnými nabídkami, které tlačí úroky ještě více dolů. Například u Sberbank lze do konce září získat novou hypotéku stejně jako refinancování již existujícího úvěru za 2,26 procenta ročně. Sazbu banka garantuje pro úvěry s pětiletou fixací, do 70 procent hodnoty nemovitosti při sjednání aktivního FÉR konta a pojištění schopnosti splácet.

O pozici banky s nejvýhodnějšími hypotékami usiluje i Fio banka. Od 1. září platí plošné snížení úrokové sazby hypoték na 2,19 procenta ročně pro pětiletou fixaci a 1,81 procenta pro hypotéky s plovoucí sazbou. „U našich hypoték nevyžadujeme povinné sjednání životního pojištění či pojištění schopnosti splácet,“ říká Jan Bláha, obchodní ředitel Fio banky.

Autor:


Nejčtenější

Rodiny začínají počítat jinak. Podívejte se, na co Čechům schází peníze

Ilustrační snímek

Finanční situace českých domácností se vylepšuje. Jako dobrou ji vnímají čtyři pětiny rodin. Přesto osmdesát procent...

Pořídit si malou cukrárnu odradí i ty nejotrlejší, říkají podnikatelé

Ilustrační snímek

Dvacet stanovisek a ohlášení před zahájením činnosti a až třicet kontrol v rámci běžného provozu. Na to se musí...První obchodní počin byl fiaskem, dnes jeho firma funguje už 26 let

Mít vlastní obchod byl vždycky jeho sen.

Jeho otec byl vášnivý zahradník. Zdeněk Adam mu musel od malička pomáhat a nenáviděl to. Přesto se dnes zahradničením...

Na splátku hypotéky padne průměrně 42 procent příjmů. A bude hůř

Ilustrační snímek

Pořídit si vlastní bydlení na hypotéku bude od 1. října výrazně složitější. Pro 13 procent Čechů jsou změny motivací...

Porovnali jsme osm možností, kdy a jak spořit pro své potomky

Ilustrační snímek

Pokud to dovolí finanční situace, spořit pro děti se snaží nejen rodiče, ale často i prarodiče. Způsobů a produktů,...

Další z rubriky

Blíží se krize hypotečního trhu? Zájem o hypotéky začíná klesat

Ilustrační snímek

Úrokové sazby hypoték zastavily v květnu svůj růst a zůstaly nezměněné na 2,51 %. Poprvé od roku 2009 ovšem došlo k...

Sazby hypoték mírně rostou. Počty i objemy se propadají

Ilustrační snímek

Česká národní banka začátkem května sazby nezvýšila. Ani banky prozatím k velkému zdražování hypoték nepřistupují. V...

Jak se rozvést či rozejít, když jste si pořídili bydlení na hypotéku

Ilustrační snímek

Podle statistik zkrachuje v Česku každé druhé manželství. Když vynecháme spory o děti, rozvody či rozchody velice často...

Akciové podílové fondy – hvězda Turecka padá dolů a táhne s sebou i české invest...

Akciové podílové fondy – hvězda Turecka padá dolů a táhne s sebou i české invest...

Kurzy.cz Jednoznačným „poraženým“ co se výkonnosti za uplynulý měsíc týče, jsou akciové podílové fondy se zaměřením na Turecko, ...

Najdete na iDNES.cz