Trend nízkých úroků u hypoték pokračuje i nadále, průměrná sazba za únor byla 3,01 procenta. Ilustrační snímek

Trend nízkých úroků u hypoték pokračuje i nadále, průměrná sazba za únor byla 3,01 procenta. Ilustrační snímek | foto: Tomáš Krist, MAFRA

Sazby hypoték zase padají, ideální doba pro pořízení bydlení trvá

  • 39
Úroky se opět blíží loňskému minimu. Z lednových 3,08 procenta klesla v únoru průměrná sazba hypoték na 3,01 procenta. A vzrostl zájem o hypotéky.

Podle Fincentrum Hypoindexu hypoteční trh v únoru znovu ožil. Do bank přišlo pro novou smlouvu o 1 600 klientů víc než v lednu, celkem 5 842. Lépe se dařilo i objemům, ty vzrostly o 2,5 miliardy korun, konkrétně na 9,5 miliardy korun.

"V únoru banky provedly téměř hromadné snížení sazeb napříč všemi fixacemi a současná domácí měnová politika nadále přispívá k tomu, že se klienti v nejbližší době nemají důvod obávat jejich růstu. Opticky rekordní únorový objem sjednaných úvěrů způsobilo dohánění lednových obchodů, které byly brzděny zavedením nového občanského zákoníku," říká vedoucí analytik společnosti Fincentrum Josef Rajdl.

Aktuální pokles fixních sazeb je podle ředitele společnosti Golem Finance Libora Ostatka přirozeným vyústěním změn, které na trhu probíhají. Česká spořitelna má zájem o dosažení 30procentního tržního podílu v oblasti nově poskytovaných hypoték a tomu přizpůsobuje také cenovou strategii. A to nenechává v klidu ani konkurenci. Stabilně nízké sazby na mezibankovním trhu a rostoucí objemy klientských vkladů, což jsou dva hlavní zdroje, odkud banky čerpají prostředky na úvěrování klientů, poskytují bankám prostor pro zlevnění komerčních úvěrů a indexy opět atakují minima dosažená v květnu 2013.

"Vzájemným působením konkurence a vzhledem k tomu, že se do cenových střetů pustily i velké banky, očekáváme, že fixní sazby budou v březnu dále klesat a jako velice pravděpodobné se nám jeví i prolomení dosavadních minim," říká Libor Ostatek.

Refinancování hypotéky

A jarní akce bank se rozbíhají. Například u Sberbank lez získat novou hypotéku stejně jako refinancování již existujícího úvěru za 2,79 procenta ročně. Jde o garantovanou sazbu pro ty, kteří si nechávají svou mzdu zasílat na FÉR konto a půjčují si maximálně 70 procent hodnoty nemovitosti. Akce potrvá do konce března.

Hypoteční banka Wüstenrot snížila sazby u všech hypoték. Hypotéku Refin na refinancování úvěrů na bydlení nabízí za úrokovou sazbu od 2,39 procenta ročně. Na refinancování a konsolidaci ostatních úvěrů neúčelovou (americkou) hypotéku na cokoliv za jednotnou garantovanou úrokovou sazbu 5,59 procenta ročně. U nově uzavřených hypoték banka neúčtuje měsíční poplatek za správu úvěru.

Součástí hypotéky od Raiffeisenbank je nově i kontrola stavu nemovitosti po technické a stavební stránce. Podle průzkumu je totiž kupující při koupi nemovitosti ve velké nevýhodě. Nabídnutá prodejní cena odpovídá realitě pouze v jednom z deseti případů, v ostatních je vyšší. "V takových případech vyjednáváme pro klienty slevu, průměrná dosažená sleva dosáhla 143 500 korun," uvádí člen představenstva Raiffeisenbank Vladimír Kreidl.

Dostupnost bydlení je nejlepší za posledních pět let

Pokles úrokových sazeb hypoték a zároveň příznivé ceny nemovitostí znamenají podle společnosti Golem Finance zlepšení dostupnosti bydlení v Česku. Průměrná česká domácnost v tuto chvíli vynaloží na splátku hypotéky, jejíž výše odpovídá průměrné ceně bytů v Česku (1,73 milionu korun), necelou třetinu čistého měsíčního příjmu (30,2 procenta). V roce 2009, kdy data začala společnost shromažďovat, to bylo přes polovinu měsíčního příjmu (50,9 procenta).

Regionálně nejmenší zatížení hypoteční splátkou vykazuje Ústecký kraj (12,6 procenta), Moravskoslezský kraj (18,7 procenta) a Vysočina (19,9 procenta). Na opačném konci žebříčku s nejhorší dostupností vlastnického bydlení je hlavní město Praha. Pražské domácnosti na splátku hypotečního úvěru vynaloží 64,2 procenta svého čistého měsíčního příjmu.