Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Hypotéky nebrzdí, pád úroků nemá konce. Průměr za září 2,54 procenta

aktualizováno 
Žádná stagnace, žádná brzda, hypotéky jsou stále levnější a levnější. Průměrná úroková sazba poklesla ze srpnových 2,65 procenta na 2,54 procenta v září. A navíc nové akční sazby bank už často začínají jedničkou.

Úroky u hypoték stále klesají, v září byly průměrné sazby 2,54 procenta. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

První podzimní měsíc přinesl i větší zájem klientů. Podle Fincentrum Hypoindexu si v září pro hypoteční úvěr zašlo do bank 8 302 lidí, což je o
1 787 více než v srpnu. 

Ačkoliv u většiny bank nedošlo v září v oficiálních sazbách k výrazným změnám a akční nabídky spíše doznívaly, mají na poklesu průměrných sazeb Fincentrum Hypoindexu zásluhu prakticky všechny banky. Končící akční nabídky se v podstatě přelévají do individuálních slev a sjednaná úroková sazba mimo akční období tak může být stejná či nižší než právě ukončená akce,“ uvádí vedoucí analytik společnosti Fincentrum Josef Rajdl.

„V říjnu očekáváme nárůst konkurenčních tlaků a další mírný pokles fixních úrokových sazeb. Sazby však podle našeho očekávání zanedlouho dosáhnou úrokového dna. To však neznamená, že záhy porostou raketově vzhůru. Podle našeho stávajícího odhadu k dosažení dna dojde na přelomu letošního roku a poté předpokládáme spíš několikaměsíční oscilaci sazeb okolo dosažených minim,“ dodává ředitel společnosti Golem Finance Libor Ostatek.

Sazby začínající jedničkou nebudou ojedinělé

Když před několika měsíci přišla UniCredit Bank se sazbou 1,99 procenta při dvouleté fixaci, byl to důležitý okamžik. Přestože to byla neobvyklá dvouletá fixace a pro získání takové sazby bylo nutné splnit určité podmínky, úrokové sazby hypoték tím pokořily hranici dvou procent. Všeobecně se očekávalo, že dolů již sazby nepůjdou. Wüstenrot hypoteční banka však aktuálně přišla se sazbou 1,89 procenta na tříletou fixaci. V případě refinancování hypotéky lze dokonce dosáhnout na sazbu 1,79 procenta. Začínáme si tak zvykat, že sazby hypotečních úvěrů mohou začínat jedničkou. V praxi se samozřejmě každý klient na takovou sazbu nedostane. Tyto minimální sazby jsou podmíněny uzavřením pojištění u skupiny Wüstenrot, dostatečným zajištěním, výší úvěru a speciálními požadavky na bonitu,“ vysvětluje předseda představenstva společnosti Gepard Finance Jan Kruntorád.

Dvouprocentní hranici úrokových sazeb hypoték prolomila také Equa bank, která nově nabízí garantovanou sazbu pro refinancování 1,99 procenta ročně a pro účelové hypotéky 2,09 procenta. Nabídka platí pro úvěry s tří a pětiletou fixací. Zájemci si mohou u banky sjednat hypotéku až 12 měsíců před jejím plánovaným čerpáním.

Refinancování hypotéky - kdy, když ne teď?

Sjednání nové i refinancování staré hypotéky je nyní velmi výhodné. Zjistěte si další informace:

UniCredit Bank snížila od října úrokovou sazbu pro desetileté fixace až na 2,84 procenta. Banka vychází vstříc stále silnější poptávce konzervativní části klientů, kteří si chtějí výši své měsíční splátky pojistit na co nejdelší dobu dopředu. 

Klienti České spořitelny si mohou nyní sjednat hypotéku s garantovanou sazbou 2,29 procenta s fixací na pět ale také až 10 let. Nabídka se týká jak nových hypoték, tak i refinancovaných hypoték z jiných bank a platí do
30. listopadu.

Kdo si u GE Money Bank pořídí novou hypotéku, může získat půlprocentní slevu za aktivní využívání běžného účtu. Stačí, aby na svém účtu dosáhl obratu 15 tisíc korun měsíčně.

Raiffeisenbank v rámci tradičních Hypodnů zlevňuje hypotéky o
0,2 procentního bodu, za podpis smlouvy klient získá od banky bonus čtyři tisíce korun. Zvýhodněnou sazbu klient získá, pokud si v rámci Hypodnů na pobočce nechá připravit orientační propočet a následně uzavře hypoteční smlouvu do 11. prosince.

Autor:


Nejčtenější

Rodiny začínají počítat jinak. Podívejte se, na co Čechům schází peníze

Ilustrační snímek

Finanční situace českých domácností se vylepšuje. Jako dobrou ji vnímají čtyři pětiny rodin. Přesto osmdesát procent...

Pořídit si malou cukrárnu odradí i ty nejotrlejší, říkají podnikatelé

Ilustrační snímek

Dvacet stanovisek a ohlášení před zahájením činnosti a až třicet kontrol v rámci běžného provozu. Na to se musí...KVÍZ: Víte, jaká je životní úroveň v Česku a kdo je chudý?

Ilustrační snímek

Podle statistik snědli Češi loni v průměru přes 80 kilo masa a 84 kilo ovoce. Průměrnému Čechovi se také zvýšila mzda,...

První obchodní počin byl fiaskem, dnes jeho firma funguje už 26 let

Mít vlastní obchod byl vždycky jeho sen.

Jeho otec byl vášnivý zahradník. Zdeněk Adam mu musel od malička pomáhat a nenáviděl to. Přesto se dnes zahradničením...

Na splátku hypotéky padne průměrně 42 procent příjmů. A bude hůř

Ilustrační snímek

Pořídit si vlastní bydlení na hypotéku bude od 1. října výrazně složitější. Pro 13 procent Čechů jsou změny motivací...

Další z rubriky

Komentář: Zpřísnění hypoték postihne mladé rodiny a samožadatele

Jiří Kryl, hypoteční analytik společnosti Broker Trust

Česká národní banka na začátku června bankám doporučila, aby utáhly kohoutky ve schvalování hypoték. Jak to zamíchá...

Jak může leasing na auto zkomplikovat vaši žádost o hypotéku

Ilustrační snímek

Česká národní banka od roku 2016 omezuje poskytování hypotéčních úvěrů. S další změnou přišla nedávno. Od října chce...

Zájem o hypotéky roste kvůli obavám ze zdražení a zpřísnění podmínek

Ilustrační snímek

Hypotéky po květnovém zastavení růstu úrokových sazeb začaly mírně zlevňovat. Průměrná úroková sazba klesla na 2,49...

Víkendář: Řecko se pouští do „experimentu, který nemá obdoby“. Budeme se od něj ...

Víkendář: Řecko se pouští do „experimentu, který nemá obdoby“. Budeme se od něj ...

Kurzy.cz Německý Der Spiegel připomíná, že dvacátého srpna dojde svému konci třetí záchranný balíček poskytnutý Řecku a „prozatí...

Najdete na iDNES.cz