Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Průvodce daněmi při příjmech z ciziny

  9:00aktualizováno  9:00
Nenechávejte daně na poslední chvíli a pusťte se do vyplňování daňového přiznání hned. Přinášíme návod k vyplnění daňového přiznání v případě, že máte příjmy z ciziny nebo jste důchodce.
Pokud si nevíte s daněmi rady, vyzkoušejte interaktivní daňový formulář na internetu.

Pokud si nevíte s daněmi rady, vyzkoušejte interaktivní daňový formulář na internetu. | foto: Profimedia.cz

Do podání daňového přiznání zbývají poslední dny a ke konci března hrozí fronty před podatelnou. "I letos budou v posledním březnovém týdnu na všech finančních úřadech otevřeny podatelny každý den do 18 hodin, ale že to bude bez front, zaručit nemůžu," upozorňuje mluvčí ministerstva financí Ondřej Jakob.

Proč raději dřív

Nenecháte-li vyplňování na poslední chvíli, budete mít ještě šanci se zeptat na to, kterou kolonku vyplnit, a navíc i čas na vyřízení různých potvrzení, která je nutné k přiznání přiložit. Například doklad o studiu dětí či potvrzení z transfuzní stanice, že jste darovali krev.

Když odevzdáte přiznání už teď a ještě třeba do konce března přijdete na nějakou chybu sami, stačí pak vyplnit opravné přiznání a úřad vás nebude nijak penalizovat.

Vyplňte správně daňové přiznání pro příjmy z Česka a ciziny

Přivydělali jste si v minulém roce k platu peníze v zahraničí a bojíte se, že neumíte vyplnit daňové přiznání? Čtěte návod krok za krokem, jak na to.

Objevili jste doklad k daním? Pospíchejte za účetní

Pokud jste doma našli potvrzení, že jste darovali peníze na charitu, nebo třeba zastrčený dopis z penzijního fondu či z banky, že jste platili úroky z hypotéky, zajděte s prosíkem za svou mzdovou účetní a zkuste se domluvit. Lhůtu, do které jste měli vše předat, jste sice o měsíc prošvihli, ale nezoufejte. Řešení existuje. Buď vám doklad o snížení daní ještě přijmou a zaúčtují v práci, nebo vám účetní vydá potvrzení a vy si vyplníte daňový formulář sami. Byla by přece škoda připravit se o peníze, půlhodina strávená nad tiskopisem za to rozhodně stojí.

Stejně tak podání daňového přiznání čeká na toho, kdo si na poslední chvíli vzpomněl na nějaký další příjem, který musí zdanit. Požádejte ve mzdové účtárně o potvrzení a pusťte se do vyplňování růžového formuláře.

Kdo pracoval na dohodu

Mnoho nejasností s tím, zda a jak danit, mívají ti, kteří pracovali na dohodu o provedení práce či pracovní činnosti. Tak si přivydělávají nejčastěji studenti a penzisté. "Rozdíly mezi těmito dohodami jsou jen v pojištění, daně se k tomu staví stejně," vysvětluje daňová poradkyně Ivana Pilařová. Povinně si přiznání musí podat ti, kteří měli více takových dohod nebo jen jednu, ale podepsali u zaměstnavatele Prohlášení k dani, čili se zavázali, že si daně vypořádají sami. Kdo nepodepsal, o daně se starat nemusí, vše za něj vyřídí zaměstnavatel.

Daňové přiznání pro důchodce

V daňovém přiznání za rok 2008 mají poprvé nárok na slevu za poplatníka i penzisté.

Co dělat, když si netroufáte na daně sami

Pokud vám dělá počítání problémy, vyzkoušejte interaktivní daňový formulář na internetu. Najdete ho na stránkách www.idnes.cz/dane. Vyplníte jen potřebná data a program všechna čísla přenese do příslušných řádků a také vypočítá daň. Vy pak jen formulář vytisknete, podepíšete a pošlete na finanční úřad.

internetové daňové přiznání zde

Když vám ani tato metoda nepomůže, nebo se s internetem moc "nekamarádíte", obraťte se raději na odborníka. Počítejte však s tím, že vás pro nával práce už nemusí přijmout. Seznam daňových poradců najdete na internetových stránkách komory: www.kdpcr.cz

S vyplněním daňového přiznání vám může pomoci i šikovný účetní. Jestli nemáte nějakého známého ve svém okolí, můžete je hledat na www.komora-ucetnich.cz.

Pokud vás odborník přijme, buďte připraveni, že za jeho pomoc budete muset také zaplatit. Počítejte minimálně s tisícovkou, a to v momentě, že nebudete nijak složitý případ. Máte-li ke zdanění příjmů víc, cena vzroste, klidně i na šest tisíc korun. Proto se nejprve ptejte u známých, případně obvolejte víc odborníků, abyste si mohli vybrat.

O radu se můžete také obrátit přímo na váš finanční úřad. K telefonu chtějte svého správce daně, úředníci vás mají rozdělené podle příjmení. Který to je, se dozvíte na informacích.
Nejčtenější

V Česku byl odhalen rozsáhlý a neobvyklý pojistný podvod za 50 milionů

Ilustrační snímek

Pryč jsou nejspíš časy, kdy se podvodníci snaží přijít k penězům hlavně v podvádění s auty a lidským zdravím. Gang,...

Ovládali Karvinsko stovky let. Po válce jim doly znárodnili, bojovali marně

Jan Larisch-Mönnich (1872-1962) vystudoval práva na univerzitě ve Vídni.

Larisch-Mönnichové patřili k těm, kteří stáli za rozmachem těžby černého uhlí v ostravsko-karvinském revíru. Po slavném...Vzal si úvěr bez souhlasu manželky, je povinna jeho dluhy platit?

V případě, že by manžel svůj dluh nesplácel a banka by jej vymáhala, pak podle...

Podle zákona do společného jmění manželů patří nejen majetek získaný během manželství, ale i dluhy. Jenže co dělat v...

KOMENTÁŘ: Investiční nemovitost je nová past na důvěřivce

Martin Mašát

Z většiny článků o nemovitostech vyplývá, že kdo nyní nekoupí byt či dům jako investici, okrádá rodinu. Ale ceny bytů...

Mám život v tašce, ale skončit nemůžu, říká horský vůdce

Josef Šimůnek

Josef Šimůnek má zajímavé povolání. Je horským vůdcem. V České republice má toto mezinárodní osvědčení jen třicet lidí....

Další z rubriky

Nevydělávali jste si celý rok? Vyplatí se vám podat přiznání

Ilustrační snímek

Pro ty, kdo nevydělávají celý rok, má podání daňového přiznání jedno kouzlo. Pokud za ně zaměstnavatel odvedl daň, a je...

Daňové přiznání 2017: jak snížit daňový základ a ušetřit na daních

Ilustrační snímek

Uzávěrka daňového přiznání se neúprosně blíží. Máte sjednané životní pojištění, penzijní připojištění, doplňkové...

Daně: letos je třeba dobře počítat, změnila se pravidla

Ilustrační snímek

Častá otázka podnikatelů je, jestli se mají nervovat s evidencí výdajů a řešit, které jsou přípustné a které už jsou za...

Bang, Bang, bitcoinový break even point je tu - náklady na těžbu se právě vyrovn...

Bang, Bang, bitcoinový break even point je tu - náklady na těžbu se právě vyrovn...

Kurzy.cz Podle výpočetního modelu společnosti Fundstrat náklady na těžbu bitcoinů aktuálně dosáhly tzv. break even pointu, když ...

Najdete na iDNES.cz