Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Mzdy se hýbou jen minimálně. Ředitelé mají sto tisíc, účetní třicet

aktualizováno 
Odměny zaměstnancům stagnují napříč obory, mírně rostou jen v technických odvětvích a mezi obchodníky. Potvrdil to každoroční průzkum Salary Survey společnosti Hays ČR mezi stovkami firem.

Mzdy podle odborníků letos zůstanou na loňské úrovni. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Nadstandardní odměny mají nejvyšší manažeři v bankovnictví, zajímavé platy dostanou také lidé v automobilovém průmyslu, a to hlavně ti, kteří ovládají němčinu. Naopak klesají nástupní mzdy ve farmacii. Jak to vypadá v jednotlivých oblastech?

OborÚčetnictví a finance

Platy zůstávají stejné jako v minulých letech, a to jak na juniorních, tak na seniorních či manažerských pozicích. "Roste zájem o zkrácené úvazky, o flexibilní pracovní dobu a o možnost práce z domova," uvádí Petra Fojtíková, tým lídr divize Finance a účetnictví firmy Hays Česká republika.

Porovnejte výdělky

Na pracovním trhu výrazně převyšuje poptávka nabídku. I velmi zkušení uchazeči, kteří jsou vybaveni jazykově a technicky, hledají nové uplatnění dlouho. Ale ani zaměstnavatelé to nemají jednoduché. Na jednu otevřenou pozici často odpovídá mnoho uchazečů, ale jen minimum splňuje požadavky zmiňované v inzerci.

OborAdministrativa a HR

Finanční ohodnocení zůstalo stejné jako v roce předešlém. Zaměstnavatelé, kteří v minulosti garantovali bonusy nebo 13. plat, nyní pečlivě zvažují, koho odmění. V oblasti podpůrných týmů byla nabídka volných pozic výrazně nižší než poptávka. To umožňuje zaměstnavatelům pečlivě vybírat nové kolegy a požadovat velmi specifické dovednosti.

Často je ve výběrovém řízení preferován ten, kdo má zkušenost ze stejného odvětví, čímž společnost ušetří čas i peníze nutné k dalšímu zaškolení. Schopnost rychle se adaptovat v novém prostředí je spolu s dobrou angličtinou nutným předpokladem pro většinu pozic.

OborBankovnictví

Ve finančních institucích je extrémní rozdíl v platech juniorů a seniorů, respektive nejvyšších manažerů. Ačkoli i ohodnocení juniora je relativně vysoké, manažerské posty si nadále drží nadstandardní mzdy.

Manažeři totiž svou pozici ve společnosti budují mnoho let, a postupně tak roste i jejich finanční odměna. Pro rok 2014 banky předpovídají propouštění. To se však zřejmě nedotkne oblasti obchodu, ta bude naopak posilovat, zájem je hlavně o zkušené profesionály z oboru.

OborFarmacie

V obchodní oblasti je vidět částečný pokles nástupních platů, a to zejména u pozice medicínský reprezentant. Na marketingových postech je u společností se silným zázemím ještě možné získat zajímavé pracovní podmínky včetně finančního ohodnocení. Firmy stále častěji zvažují možnosti outsourcingu, což je celosvětový trend – například v oblasti dočasného přidělení zaměstnanců.

OborStavebnictví a reality

Mzdy zůstaly zhruba na úrovni předchozích dvou let. To platí pro všechny profese i délky praxe. Převládá poptávka po projektových manažerech. I nadále přetrvává tendence najímat projektové manažery na mandátní smlouvy, díky nimž lze navýšit mzdy pro zaměstnance při zachování nákladů zaměstnavatele. Velké množství výběrových řízení ve státním i v soukromém sektoru zvyšuje zájem o rozpočtáře. Žádaní jsou i stavbyvedoucí u dopravních staveb. V oblasti nemovitostí zůstává poptávka po obchodnících napříč pozicemi.

OborCentra sdílených služeb

Centra sdílených služeb jsou oblíbeným řešením, jak dosáhnout úspor a zvýšit efektivitu. V Česku jejich počet již výrazně neroste, přesto množství volných pozic vyžadujících znalost několika světových jazyků neklesá. Platy se za poslední rok nezměnily, ale zaměstnavatelé jsou připraveni nabídnout výjimečné finanční podmínky uchazečům se znalostí neobvyklých jazyků – holandštiny, dánštiny nebo turečtiny.

OborInformační technologie

Finanční ohodnocení IT odborníků se moc nezměnilo. O pět až 10 procent se snížila horní hranice platů například konzultantů, projektových a IT manažerů. Naopak se zvýšila horní hranice platů u vývojářů a technických specialistů, a to o pět procent.

Společnosti již nejsou ochotné IT specialisty přeplácet, jak tomu bylo v minulých letech; neustále sledují náklady a raději volí cestu vyplácení mimořádných bonusů než zvyšování základních mezd. IT odborníky více než zvýšení platu motivuje flexibilní pracovní doba a možnost práce z domova. Je stále vysoká poptávka po Java vývojářích, a to jak v Praze, tak v Brně.

OborVýroba a průmysl

Stejně jako v předchozích letech určuje trend automobilový průmysl, který mírně roste. Kromě něj jsou aktivní exportní strojírenské společnosti, jež se zaměřují na inženýrské a průmyslové celky. V tomto odvětví je největší poptávka po úzce specializovaných technických profesích, jako je projekce, konstrukce, řízení projektů.

K výraznějším změnám v platech zaměstnanců nedošlo. Vzhledem k tlaku německých zákazníků chybějí specialisté se znalostí německého jazyka – ti mají zvyšování platu jisté. V této oblasti mají velkou šanci na uplatnění absolventi technických univerzit.

OborObchod a marketing

Mzdy se pohybují oběma směry. Nejvíce si polepšili obchodníci v bankách – až o 10 procent. V technické oblasti zůstaly platy juniorních pozic stabilní, někde se snižovaly o 10 procent. Ohodnocení seniorů se zvýšilo v průměru o sedm procent. U rychloobrátkového zboží zůstalo stejné jako předešlý rok, u maloobchodu došlo k navýšení u juniorních pozic v průměru o pět procent.

V telekomunikacích a IT šly dolů mzdy seniorních odborníků – až o 15 procent. Je poptávka po zkušených kandidátech. U marketingových pozic se hledají především specialisté na sociální média.
Nejčtenější

Podnikat začal s 50 tisíci, dnes má světový zvuk a obrat 400 milionů

Tomáš Juřík podniká od svých 26 let.

Tomáš Juřík patří k lidem, kteří umí držet slovo a na tom postavil i své podnikání. První firmu založil před rokem 1989...

Psychologie peněz: jak nepropadnout mentálnímu účetnictví

Ilustrační snímek

Stává se vám, že utratíte peníze lehkomyslně, protože byly jaksi navíc a nebudou vám chybět v domácím rozpočtu? Nebo...Sirotčí penzi zamítáme, dozvídaly se stovky dětí. Pravidla se teď mění

Ilustrační snímek

Přijít o jednoho z rodičů je pro každé dítě těžké životní trauma. Stovky dětí však byly vystaveny i dalšímu šoku....

Kvíz: Otestujte svou inteligenci a bystrost

Ilustrační snímek

Vysoký inteligenční kvocient, zkráceně IQ, je považován za rozhodující pro úspěch v zaměstnání. Inteligence však není...

Dojíždění do práce má na zaměstnance špatný vliv, říkají odborníci

Ilustrační snímek

Lidé, kteří musí absolvovat dlouhé cesty do zaměstnání, bývají častěji nervózní a nespokojení. Dojíždění je totiž...

Další z rubriky

Firmy toho nesmí o zaměstnancích moc vědět. Dotkne se GDPR vaší práce?

Ilustrační snímek

V květnu začne platit nové evropské nařízení známé pod zkratkou GDPR. To stanovuje nová a přísnější pravidla ochrany...

Cesta od lichvářů po uhlobarony skončila pro Petschky za oceánem

Ignáz Petschek

Levně koupit, draze prodat. To bylo motto slavné rodiny Petschků, uhlobaronů a bankéřů. Jejich majetek zhodnotili Němci...

Některé profese mají letos zaručenou měsíční mzdu až 24 400 korun

Ilustrační snímek

Od ledna 2018 se v Česku zvedla minimální mzda na 12 200 korun a spolu s ní se zvýšila i zaručená mzda. Určité profese...

Nejistota a selhání trhu - John Maynard Keynes

Nejistota a selhání trhu - John Maynard Keynes

Kurzy.cz Keynes v případě nejistoty na trhu sice poukázal celkem správně na její existenci, ovšem mylně se pokusil tuto nejistot...

Najdete na iDNES.cz