Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Život na venkově se proměňuje a začíná bořit mýty

aktualizováno 
Až dosud měli Češi pověst neustálých stěžovatelů. Už to ale neplatí. Aktuální sonda napříč republikou naznačuje, že je se svým životem spokojeno 80 procent Čechů. Pokračuje i stírání rozdílů mezi životem na vesnici a ve městech. Některá tvrzení o těžkostech na venkově už neplatí.

Z průzkumu vyplývá, že na vsi lidé sportují například více než v Praze a 30 procent vesničanů si najde čas na vycházky do přírody, a to několikrát týdně. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

„O životě na vsi a ve městě koluje řada mýtů, ale ukazuje se, že mnoho z nich je jen v našich hlavách. Například už není pravda, že autem jezdí zejména lidé z města. Téměř třetina lidí na vesnici a v malých městech používá auto denně, v Praze je to jen 17 procent obyvatel,“ komentuje Vlasta Dolanská, výkonná ředitelka Poštovní spořitelny, aktuální průzkum, který proběhl napříč Českou republikou.

Padl i mýtus, že lidé na vesnicích nemají kde nakoupit. „Celkem 34 procent vesničanů uvádí, že cesta do hypermarketu jim zabere pět až patnáct minut a dalších 43 procent obyvatel malých obcí se do hypermarketu dostane za 16 až 30 minut,“ přibližuje Vlasta Dolanská.

Vesničané mají větší vztah k majetku a k jeho údržbě

Fotogalerie

Lidé z vesnice jsou oproti obyvatelům měst mnohem aktivnější v zálibách a aktivním odpočinku. Z průzkumu vyplývá, že na vsi lidé sportují například více než v Praze a 30 procent vesničanů si najde čas na vycházky do přírody, a to několikrát týdně.

Vesničané mají oproti městským lidem i výrazně větší vztah k majetku a jeho údržbě. Zatímco údržbě domu a bydlení se na venkově pravidelně věnují tři čtvrtiny lidí, do domácích oprav se pravidelně pouští jen 48 procent obyvatel měst,“ poznamenává Dolanská.

Průzkum naznačil, že lidé na vesnicích jsou spořivější než obyvatelé měst a pokud to finanční možnosti dovolí, snaží se vytvářet finanční rezervu na stáří i na nečekané výdaje. „Celkem 21 procent lidí žijících na vesnicích uvádí, že se jim daří spořit zhruba dva až pět tisíc korun měsíčně. Ve velkých městech uspoří takovou částku jen 16 procent domácností,“ přibližuje Dolanská.

Otestujte se

Jste bohatí, nebo chudí? Máte přehled, kde je hranice?

Ilustrační snímek

Možnost vytvářet finanční rezervu ale nemá každý, poměrně významné procento dotazovaných neuspoří nic. „Na vesnici jde o 12 procent, ve městech dokonce 14 procent obyvatel,“ poznamenává Dolanská.

I když postupně dochází ke stírání rozdílů, v některých aspektech se život na vesnici a ve městě pořád liší, například v tom, že se ve městech žije dráž, ale je i víc na útratu, protože výdělky jsou ve městech vyšší. „Na vesnici a v malém městě utratí lidé nejčastěji průměrně 10 až 15 tisíc korun měsíčně. Ve větších městech a Praze je to 15 až 20 tisíc. V Praze najdeme i extrémní hodnoty – více než 75 tisíc korun měsíčně utratí tři procenta lidí,“ říká Vlasta Dolanská.

Stěhování za prací řada Čechů stále odmítá

Napříč Českou republikou však nadále platí tvrzení, že se Češi nechtějí stěhovat za prací. Tento zakořeněný konzervatismus potvrdil další aktuální výzkum, který letos provedla STEM/MARK pro společnost Home Credit. Polovina Čechů odmítá stěhování kvůli tomu, že se nechtějí odloučit od rodiny a známých. A to i v době mobilních telefonů a internetu, kdy videohovory přes internet nejsou rozhodně nic nového.

Co odhalil průzkum:

  • Přes 80 procent lidí je se svým životem spokojeno
  • Lidé jsou si vědomi rozdílů mezi vesnicí a městem, ale snaží se ze svého prostředí vytěžit maximum.
  • Lidé na vesnici mají čistší prostředí, přírodu, klid, méně nároků.
  • Lidé ve městě jsou spokojení s možnostmi kulturního a sportovního vyžití, s pracovními příležitostmi.
  • Pražané mají vyšší náklady na bydlení a dopravu než ostatní, nevěnují ale příliš času domácnosti a častěji si dopřávají dovolenou.
    zdroj: Průzkum Poštovní spořitelny 2015

„Pro spoustu hlavně mladých rodin je důvodem i blízkost rodiny, která může občas vypomoct při hlídání dětí. Rodiče nechtějí brát děti ze současné školy, kde mají své kamarády a přátele. Lpí tak na stávajících vztazích, které nechtějí přetrhat. Sami se tím ale připravují o příležitost – zvlášť v regionech, kde nejsou platy příliš vysoké. Za podobnou práci by Češi mohli o pár desítek kilometrů dál získat daleko vyšší plat,“ říká Michal Kozub, analytik společnosti Home Credit.

A za jakých podmínek by byli Češi ochotní se přestěhovat za novou prací? Výsledek průzkumu je jednoznačný – jen tehdy, když se tím výrazně zvýší příjem. A o hodně. „Ke změně bydliště v rámci kraje by téměř 30 procent Čechů přesvědčilo zvýšení platu o polovinu a čtvrtina by požadovala dvojnásobně vysokou výplatu. Pokud se jedná o přesun do jiné evropské země, mají Češi jasno – alespoň trojnásobek platu, nebo zůstávají doma. Žádnou jinou variantu nepřipouštějí,“ uzavírá Michal Kozub.

Jaký životní styl vám vyhovuje?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 28. září 2015. Anketa je uzavřena.

vesnický 4753
městský 358
Autor:Nejčtenější

Překonat Baťu je na dlouho, říká muž, jehož výrobky jsou v každé kuchyni

Petr Chmela, zakladatel českého výrobce kuchyňských potřeb Tescoma

Ovar mnozí z nás uvaří v „jeho“ hrnci, nakrájíme ho „jeho“ nožem, chlebíčky dáme na „jeho“ mísy, pít budeme z „jeho“...

Stravenka není stravné. Za služební cesty si zpětně vybojoval 22 tisíc

Ilustrační snímek

Kdo jezdí na služební cesty, které trvají alespoň pět hodin, má nárok na stravné. Někteří zaměstnavatelé to však řeší...Některé profese si výrazně polepšily, berou o deset i patnáct tisíc víc

Ilustrační snímek

Tisíce nových příležitostí a často skokový nárůst mezd ve většině oborů. Někteří si polepšili i o 20 procent. Tak...

Daňové přiznání za rok 2017: využijte chytré interaktivní formuláře

Ilustrační snímek

Přiznat daně z příjmu musí každoročně statisíce Čechů. Daňové přiznání, které budete letos, tedy v roce 2018 vyplňovat,...

Chcete převést dům na děti? Poradíme vám, jak na to a na co si dát pozor

Darovací smlouva má své nesporné výhody, neplatí se daň z nabytí nemovitých...

Manželé Novákovi vlastní dům na malém městě na jižní Moravě. Vzhledem k tomu, že jim oběma letos bude osmdesát, řekli...

Další z rubriky

Překonat Baťu je na dlouho, říká muž, jehož výrobky jsou v každé kuchyni

Petr Chmela, zakladatel českého výrobce kuchyňských potřeb Tescoma

Ovar mnozí z nás uvaří v „jeho“ hrnci, nakrájíme ho „jeho“ nožem, chlebíčky dáme na „jeho“ mísy, pít budeme z „jeho“...

Nejvýhodnější stravenka má hodnotu 118 korun. Kdo se za ni naobědvá?

Ilustrační snímek

Protože se od ledna zvýšila hodnota stravného na pracovních cestách, zvýšila se i cena daňově nejvýhodnější stravenky,...

Jak se jezdí na kolečkách mezi hamburgery a hranolky

Jiří Mařan

Jiří Mařan je od 14 let na vozíku. Tu pravou práci pro sebe hledal tak dlouho, až si ho nakonec našla sama. Potkáte ho...

Bitcoin chvíli až pod 9 200 USD, večer zpět u 11 000

Bitcoin chvíli až pod 9 200 USD, večer zpět u 11 000

Kurzy.cz Podle údajů bitcoinové burzy se cena nejpopulárnější světové virtuální měny nad ránem krátce podívala pod hranici 10 00...

Najdete na iDNES.cz