První dny nemoci má platit firma

  • 14
Firmy mají platit pracovníkům v prvních třech dnech nemoci čtvrtinu takzvaného denního vyměřovacího základu. V dalších dnech se nemocenská má rovnat 60 procentům základu. Rozhodla o tom minulý týden vláda. Firmám se toto rozhodnutí příliš nelíbí. Počkají si, jak návrh dopadne v parlamentu a senátu.

Firmy zaplatí za nemoc, ale sníží se jim odvody

Méně přísná varianta o návrhu o nemocenské počítala s výplatou 35 procent denního základu za první tři dny nemoci, v dalších dnech pak 70 procent. Nemocenskou dosud platí stát. Podnikatelům se však nelíbí, že po přijetí nového zákona, který začne platit v roce 2006, mají prvních 14 dní nemoci náhradu mzdy vyplácet zaměstnancům oni. Od 15. dne nemoci zaměstnance bude dávat stát nemocenskou. Znamená to, že pokud zaměstnanec nebude nijak vážně nemocný, bude se snažit léčit v práci, protože zaměstnavatelé nebudou chtít platit někomu, kdo je stále nemocný. Na druhou stranu bude v zájmu zaměstnavatele mít zdravé zaměstnance.
Odvody na zdravotním pojištění mají podnikům podle vlády klesnout z nynějších 3,3 procenta na 1,6 procenta. "To znamená výrazné snížení zatížení pracovní síly," říká ministr práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach.

Většina šéfů stresuje své zaměstnance v domnění, že zvýší efektivitu práce. Opak je pravdou...

Zaměstnavatelé, kteří zaměstnávají méně než 251 zaměstnanců, mohou využít systém spoluúčasti na poskytování náhrady mzdy. Ta jim bude z poloviny hrazena ze státního rozpočtu. Zaměstnavatel však za to bude muset platit vyšší pojistné na nemocenské pojištění; v prvním roce účinnosti zákona bude sazba pojistného stanovena ve výši kolem 3,3 procenta. V následujících letech pak tak, aby se z vybraného pojistného na základě vyšší sazby zaplatily výdaje na hrazení poloviny náhrady mzdy.

Jak bude vyplácena nemocenská?

* Za první tři dny nemoci (bez víkendů) bude zaměstnanci v pracovní neschopnosti zaměstnavatel platit náhradu mzdy, která má činit 25 procent z průměrného výdělku.

* Dalších 11 dnů (bez víkendů) by měl zaměstnavatel platit náhradu mzdy, která má činit 60 procent z průměrného výdělku.

* Od 15. dne nemoci bude příslušná správa sociálního zabezpečení vyplácet nemocenskou za kalendářní dny.

Na simulanty bič stále chybí

Podle ministerstva práce zatím neexistují dostatečné nástroje, které by zneužívání nemocenské bránily. "Přes neustále se zlepšující zdravotní stav obyvatel nemocnost podle statistik stoupá," varuje Škromachův úřad. Zákon by měl proto upravit také postihy jak simulantů, tak lékařů, kteří je nechají marodit. Zaměstnavatelé jsou také pro efektivnější kontroly nemocných.

Zatím leží kontrola dodržování léčebného režimu nemocného na bedrech kontrolorů správy sociálního zabezpečení. "Při porušení léčebného režimu hrozí zaměstnanci pokuta až do výše padesáti tisíc korun," říká mluvčí ministerstva práce a sociálních věcí Vladimír Hrubý.

Kabinet dále určil strop pro stanovení takzvaného vyměřovacího základu pro odvod pojistného - je to pětinásobek průměrné mzdy. Odboráři však jsou proti maximální hranici. Podle nich není třeba bankéřům a manažerům takovéto úlevy dávat. Svaz průmyslu a dopravy se naopak přiklání k trojnásobku. Zákon by měl také zrušit výsadu ústavních činitelů, kteří pobírají plnou mzdu po dobu jednoho měsíce pracovní neschopnosti.