První krok – vypracování investičního profilu

  • 9
Každý začínající investor, který se rozhodne zhodnotit své prostředky lepším způsobem, než je nechat prodělat na běžném účtu, musí nejdříve definovat své potřeby a představy o tom, jak by asi mělo vaše vydělávání vypadat. K tomuto by mu mělo dopomoci vypracování investičního profilu, který mu může celý proces hledání správné investice ulehčit. Kromě toho vám takový profil značně pomůže lépe rozdělit peněžní prostředky a sníží riziko případných ztrát.

Teď si jistě řeknete: „a jak si mám ten investiční profil vytvořit, když vlastně ani nevím, co chci?“ Nemusíte se lekat, v současné době už většina investičních společností u nás na tento problém myslí. Vypracování vašeho investičního profilu je tak s největší pravděpodobností prvním krokem, který budete při návštěvě banky absolvovat.

Vypracování investičních profilů investičními společnostmi je dáno současnou situací na trhu. Kumulování prostředků v určitých jednotlivých fondech (v horším případě na účtech v bankách,) nemusí vyhovovat ani samotným správcovským společnostem obhospodařujícím tyto fondy. Zároveň se tak investoři připravují o výnosy, protože nechat peníze tři roky ve fondu peněžního trhu se skutečně nevyplácí. Dalším důvodem je slabá informovanost, nedostatečné znalosti investičního prostředí a malé zkušenosti s investováním.

Co to obnáší?

Co tedy samotné vypracování investičního profilu obnáší? Je to jednoduché, stačí vyplnit investiční dotazník, který má většina společností k tomuto účelu vypracován. V dotazníku je klient tázán na jednoduché otázky, které pomáhají investiční společnosti odhadnout, jaká strategie je pro klienta ta nejvýhodnější a nejvíce odpovídá jeho investičnímu profilu.

Otázky v dotaznících jsou ve všech případech velice podobné a jednotlivé společnosti se liší jen v detailech, popřípadě je jiné jen množství otázek. Těch bývá většinou pět až deset s tím, že u každé vám dá společnost na výběr z několika možností. Nejčastějšími otázkami v testu bývají informace o investičním horizontu, vztahu k výnosu a riziku, znalosti investičního prostředí, případně zkušenosti s investováním v minulosti, ochota akceptovat pokles hodnoty investice, očekávaný výnos (celkový, nebo roční), použití cizích zdrojů při investici, nebo dokonce i věk. Jestli si chcete zjistit, jaký je váš investiční profil a nemáte čas na návštěvu banky, můžete si dotazník vyplnit také na internetu, i když ne všechny společnosti tuto možnost na svých stránkách dovolují.

Nebojte se pomocné ruky

Na základě vašich odpovědí vám pak společnost nabídne jeden z konkrétních profilů

Měnové riziko je zbytečný "přepych". Vyhněte se mu. Čtěte ZDE

popřípadě speciálně vytvořený profilový podílový fond, který nejvíce vystihuje vaše potřeby a představy o budoucnosti vašich peněz. Tyto profily jsou vytvářeny odborníky, kteří se v nich snaží reflektovat na konkrétní situace a podmínky na trhu v kombinaci s požadavkama klientů.

Na výběr jsou většinou čtyři možnosti, ve kterých jsou jednotlivé fondy na základě určitých pravidel kombinovány. Většinou se jedná o jeden bezrizikový (nazvaný konzervativní, nebo opatrný) a jeden rizikový (dynamický) profil. Mezi nimi se nacházejí dva další profily, které jsou kombinací rizikových a bezrizikových aktiv a představují určitý kompromis.

Závěrem je velice důležité, aby jste při vyplňování dotazníku odpověděli co nejpravdivěji. Musíte si uvědomit, že je to jen pro vaše dobro a nesprávné informace mohou vést k nesprávnému ohodnocení vaší situace a popřípadě vést k pozdějšímu nenaplnění vašich představ. Je dobré vědět, že vyplnění dotazníku není povinné a když jste již předem rozhodnuti, kde svoje peníze umístíte, investiční společnost vám v tom bránit nebude.

Jaké jsou vaše zkušenosti s vyplňováním investičního dotazníku? Myslíte si, že je to vhodný způsob diverzifikace rizika? Těšíme se na vaše názory.