Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

První kroky nezaměstnaného by měly vést na úřad práce

  9:47aktualizováno  9:47
- Jsem bez práce - situace, se kterou se potkává čím dál víc lidí. A už to dávno nejsou jenom takoví, kterým se příliš pracovat nechtělo nebo opustili slušné zaměstnání pro vidinu něčeho lepšího. Stále přibývá lidí, kteří ztratí práci, a přitom o to vůbec nestojí. Ať už je důvod jakýkoliv, nezaměstnaný by měl v každém případě zajít na úřad práce. Pro finanční podporu, práv ní poradu či informaci o možnostech rekvalifikace.
situace, se kterou se potkává čím dál víc lidí. A už to dávno nejsou jenom takoví, kterým se příliš pracovat nechtělo nebo opustili slušné zaměstnání pro vidinu něčeho lepšího.

Stále přibývá lidí, kteří ztratí práci, a přitom o to vůbec nestojí. Ať už je důvod jakýkoliv, nezaměstnaný by měl v každém případě zajít na úřad práce. Pro finanční podporu, práv ní poradu či informaci o možnostech rekvalifikace.

Na úřad se vyplatí zavítat co nejdřív

Kdo se octne bez místa a nemá žádné finanční rezervy, sám ve vlastním zájmu asi bude spěchat na úřad práce a zaregistruje se tam. Komu peníze hned nechybějí, měl by tam jít také - nebo alespoň pamatovat na to, že se skončením pracovního poměru končí také zdravotní a sociální pojištění nezaměstnaného.

Platí pro něj ještě takzvaná ochranná lhůta, ale ani ta není nekonečná. »Skončí maximálně po 42 dnech, a jestliže po jejím uplynutí nezaměstnaný onemocní a není v evidenci úřadu práce, nemá nárok na nemocenskou,« říká Markéta Vacíková, ředitelka úřadu práce z Prahy 8.

Zaregistrovaní na placení zdravotního pojištění myslet nemusí za ty platí stát. Doba, po kterou si člověk hledá »pod křídly« úřadu práce zaměstnání, se započítává i do důchodu.

Než je nezaměstnanému přiznána podpora - odborně hmotné zabezpečení v nezaměstnanosti, musí zavítat na úřad práce obvykle třikrát. Poprvé proto, aby se zaevidoval jako nezaměstnaný, podruhé aby doložil potřebné doklady a mohlo být zahájeno správní řízení, a potřetí k převzetí rozhodnutí o přiznání či nepřiznání podpory.

Pro první návštěvu stačí mít s sebou občanský průkaz, při druhé cestě je třeba vzít zápočtový list z posledního zaměstnání a doklad o průměrném čistém měsíčním výdělku.

Nárok na podporu nemá každý

Na podporu však každý nezaměstnaný nedosáhne. Určitě s ní nemůže počítat ten, kdo v posledním půlroce dostal »vyhazov« podle takzvaného paragrafu 53 - což je hrubé porušení kázně, po němž následuje okamžitá výpověď. Nárok na ni nemá také člověk, který v posledních třech letech nepracoval dohromady ani jeden rok.

A nakonec se o podporu připraví i ten, kdo sám dvakrát za posledního půl roku ukončil pracovní poměr výpovědí bez závažných, zákonem vymezených důvodů, jako jsou třeba zdravotní nebo péče o dítě. S penězi od úřadu práce může nezaměstnaný běžně počítat šest měsíců - doba se prodlužuje o čas nemoci a také rekvalifikace.

Výše podpory se vypočítává z průměrného měsíčního výdělku za poslední čtvrtletí. Padesát procent z této sumy dostane člověk v prvních třech měsících a čtyřicet procent ve zbývajících. Nejvýše však může podpora dosáhnout v současné době 5144 korun, od 1. října se strop zvýší až na 8575 korun.

Absolventi škol pobírají polovinu ze stanoveného životního minima, což je 1715 korun první tři měsíce a 1372 korun v dalších třech měsících, na životní minimum jim příjem dorovnávají sociální dávky. Totéž platí i o maminkách po mateřské dovolené, které před nástupem na ni nepracovaly.

Kdo se rekvalifikuje, má vyšší podporu

Nezaměstnaný, který si chce zvyšovat kvalifikaci v rekvalifikačních kursech, má minimálně tři výhody - vedle té nejpodstatnější, že rozšířením kvalifikace zvýší svoji cenu na trhu práce, mu náleží i vyšší podpora v nezaměstnanosti.

V prvních třech měsících je to šedesát procent a ve zbylých o deset procent méně. Navíc se o dobu samotné rekvalifikace prodlužuje období pobírání podpory. Výplatou podpory v nezaměstnanosti nemusí finanční výpomoc úřadu práce končit.

Peněžitou pomoc může úřad přiznat podle přesně stanovených zásad například zaměstnavatelům, kteří vytvoří nové pracovní místo pro nezaměstnané, tedy i těm, kteří se rozhodnou sami podnikat a vytvoří vlastně pracovní místo pro sebe.

Pomoc se týká i absolventů škol bez práce - ten, kdo je zaměstná, může dostat dotaci na mzdu absolventa. Konkrétní výše finanční dotace se liší podle možností jednotlivých úřadů práce.

Co byste měli vědět, než se vydáte na úřad práce

* o podporu se žádá podle místa trvalého bydliště
* prodloužené úřední hodiny jsou v pondělí a středu od 8 do 17 hodin
* na úřadě práce působí také právník, právní rady týkající se pracovně-právní problematiky jsou zdarma
* adresy na úřady práce je možné snadno zjistit na internetu na www.mpsv.cz
Autor:Nejčtenější

KOMENTÁŘ: Investiční nemovitost je nová past na důvěřivce

Martin Mašát

Z většiny článků o nemovitostech vyplývá, že kdo nyní nekoupí byt či dům jako investici, okrádá rodinu. Ale ceny bytů...

Tugendhatové byli úspěšní průmyslníci, které proslavila jen drahá vila

Fritz a Greta Tugendhatovi

Brněnský rod průmyslníků ve světě proslavila unikátní vila. Ve městě však Tugendhatové, kteří vlastnili textilní firmy,...Mám život v tašce, ale skončit nemůžu, říká horský vůdce

Josef Šimůnek

Josef Šimůnek má zajímavé povolání. Je horským vůdcem. V České republice má toto mezinárodní osvědčení jen třicet lidí....

Je českou internetovou hvězdou. S Jirkou Králem o povolání youtuberů

YouTuber Jirka Král

Před lety tu za trest smažil hranolky, dnes má v McDonald’s vlastní burger. Mezitím se stal jedním z nejvlivnějších...

KOMENTÁŘ: Proč nejsou družstevní byty v Česku příliš v kurzu?

Ilustrační snímek

Dosáhnout na vlastní bydlení je pro řadu lidí velký ekonomický strašák. Jednou z možností je pořízení družstevního...

Další z rubriky

Pět tipů, jak přeprat únavu v práci. Pomůže správné sezení i přestávky

Ilustrační snímek

Zná to snad každý. Přijdete z oběda, začnou vám padat víčka a poslední, na co máte chuť, je pustit se do práce. Jak...

Nejlepší zaměstnavatelé: Snídáme společně a nechceme primadony

Ilustrační snímek

Známe výsledky soutěže Aon Best Employers. Titulem nejlepší zaměstnavatel roku se může pochlubit celkem sedm firem...

Ovládali Karvinsko stovky let. Po válce jim doly znárodnili, bojovali marně

Jan Larisch-Mönnich (1872-1962) vystudoval práva na univerzitě ve Vídni.

Larisch-Mönnichové patřili k těm, kteří stáli za rozmachem těžby černého uhlí v ostravsko-karvinském revíru. Po slavném...

Morgani: Bitcoin se chová jako dot.com bublina, ale s 15krát rychlejším průběhem

Morgani: Bitcoin se chová jako dot.com bublina, ale s 15krát rychlejším průběhem

Kurzy.cz Podle analytiků americké banka Morgan Stanley se bitcoin chová hodně jako Nasdaq v době dot.com horečky, jen s tím rozd...

Najdete na iDNES.cz