Bankovky z roku 1919.

První prvorepublikové papírové peníze navrhoval i Alfons Mucha

  • 13
Od vzniku samostatného československého státu dnes uplynulo již 90 let. První československé peníze budou slavit výročí až příští rok. Na jejich vydání se čekalo téměř půl roku.

Po vzniku samostatné republiky, chtěli mít občané i vlastní peníze. Československá měna byla vydána 15. dubna 1919. První emise národních platidel zahrnovala nominální hodnoty 1 Kč, 5 Kč, 10 Kč, 20 Kč, 50 Kč, 100 Kč, 500 Kč, 1 000 Kč a 5 000 Kč. 

Návrhy papírových státovek provázel velký shon, proto se tiskly v různých tiskárnách a byly zadány různým výtvarníkům.

Světoznámý Alfons Mucha je autorem naší první desetikoruny, dvacetikoruny, stokoruny a pětisetkoruny. Na platidla zakomponoval i portrét své dcery a manželky. Ostatní peníze byly navrženy tiskárnou, která dané platidlo měla na starosti. Kvůli nedostatečnému technickému vybavení některých tiskařských firem se státovky tiskly i mimo Československý stát, a to v Rakousku a v Americe.

Většina peněz byla tištěna knihtiskem, pouze tisícikoruna pochází z Ameriky, kde díky hlubotisku získala řadu ochranných prvků. Kvalita u nás tištěných státovek nebyla tak vysoká, takřka okamžitě došlo k jejich padělání. Nejvíce se nezákonně vyráběly stokoruny, pětisetkoruny a pětitisícovky. Právě státovka v nominální hodnotě 5 000 korun byla stažena velmi rychle z oběhu, proto je také nejvzácnější a nejdražší. Její hodnota se dnes pohybuje kolem 500 000 korun. 

Mezi vzácné peníze z roku 1919 patří podle České národní banky padesátikoruny, stokoruny a tisícikoruny. Státovka v původní nominální hodnotě 500 korun je označováno za velmi vzácnou.

Nekvalitní vydání prvních československých peněz nahradila druhá emise, která přišla v roce 1920 a byla završena 1924.