Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

První třída je náporem nejen pro děti

Máte doma prvňáčka? Myslím prvňáčka toho skutečně nejmenšího, do základní školy. Pak na vás nejspíš v září, ale i později, čeká nejen radost z nově nabytých znalostí a vědomostí a pokroku dětí, ale také řada problémů. Přechod z uvolněné a hrami naplněné mateřinky může pro některé, zvláště aktivnější a neposedné děti, znamenat doslova šok. Svůj díl stresu si ovšem vyberou i rodiče, když se ratolesti nechce vstávat a škola jaksi nečeká, to není školka, kde na nějaké té minutě nezáleží.
Důležité je, aby se dítě do školy nejen těšilo, ale aby na ni bylo připraveno. "Rodiče by se měli zajímat už ve školce, zda je jejich dítě pro školu zralé. Zpětně v první třídě, jaksi metodou pokusu a omylu, je už skoro pozdě," uvádí dětský psycholog Jiří Los a dodává: "Vstup do školy je významný pro celou další kariéru, a pokud dítě není dostatečně fyzicky, a hlavně emočně zralé, případně není vybaveno všemi potřebnými dovednostmi, je to velká a zbytečná komplikace." Pokud rodiče dají do školy nezralé dítě, nesoustředí se a bude mít problémy. Žáček, kterému rodiče zbytečně zařídili odklad, se zase může nudit.

Ranní vstávání je prvním oříškem

Většině problémů se však dá rozumným naplánováním a zavedením určitého pořádku předejít. Chce to ovšem trpělivost, trpělivost a zase trpělivost. Prvním oříškem je ranní vstávání. Dítě, které o prázdninách budilo s kuropěním celou rodinu, se prvním zářím změní na Šípkovou Růženku. Režim rozumného ukládání do postele a ranního vstávání chce ovšem pár dnů. Ideální je, pokud dítě nemusí ráno do družiny. I tak musí vstávat kolem sedmé, aby se nasnídalo a bez stresu odešlo do školy. U prvňáčků je skoro pravidlem, že je do školy vodí jeden z rodičů. Případně starší sourozenec či prarodiče. Když už dítě do družiny musí, je dobré je budit co nejjemněji a nejlaskavěji. Časné vstávání je už tak dost šok a křičící rodič slovy "pohni, dělej, neflákej se" a podobně nadělá víc škody než užitku. Optimální je, když jeden z rodičů nemusí brzy do zaměstnání. S dítětem tak může vstávat, snídat a v klidu je odvést do školy.

Škola prvňáčky baví

Naprostá většina dětí bývá zpočátku školou nadšená. Líbí se jim třída, paní učitelka i spolužáci. Mají nový penál, tužky, pastelky. Dostanou krásné pracovní sešity, čísla a písmenka na rozstříhání, první písanku. "Od učení jsme museli naši dceru spíš honit. Chtěla všechny úkoly hned psát sama, nečekala na mne, a přesto nosila samé jedničky," vzpomíná matka nynější třeťačky Eriky Iva Biskupová. Největším rizikem je zde často držení tužky. Většina dospělých totiž neumí držet tužku, a proto ani jejich děti nemají správné návyky. I když to vypadá primitivně, dobře držet tužku není tak jednoduché. Rozumný rodič se nespolehne jen na učitelku, ale pomáhá dítěti sám. Postavení prstů napomáhá trojhranná tužka. Na trhu je jich dostatek, dokonce ve dvou velikostech. Pro malé děti jsou vhodnější velikosti Jumbo. Tužka je silnější a tři hrany skutečně navedou prsty do optimální polohy. Stejně tak se dají koupit trojhranné pastelky. Jsou sice výrazně dražší, ale je to investice, která se vyplatí. Navíc se tyto tužky a pastelky velikosti Jumbo téměř nelámou, neopotřebovávají se tak rychle a v podstatě vydrží celý první ročník. Malým dětem stačí dvanáct barev, ovšem i čtyřiadvacet pastelek většinou rodinný rozpočet unese.

Domácí úkoly

Úkoly jako takové v první třídě nebývají problémem. Jsou jednoduché a malí žáčci se na ně těší. Kdy konkrétně dělat úkoly, nelze jednoznačně určit. Záleží na dítěti i čase rodičů. Některý prvňáček chce úkoly dělat hned, je pečlivý, zejména holčičky. Kluci zase častěji potřebují napřed nějaký pohyb, aby spotřebovali zbytečnou energii a potom klidně zasedli k psacímu stolu. Ale pozor, aby fotbal nespotřeboval elánu tolik, že se žáčkovi nad sešitem klíží oči. V podstatě záleží zase na rodičích, aby zvážili, jestli napřed úkoly a potom hra, či naopak. Vždy by však měli brát v úvahu i názor dítěte a jen se je snažit laskavě usměrnit. Trpělivosti a laskavosti není nikdy dost a u prvňáčka jsou obzvlášť důležité. Vždyť si tím vytváří návyky pro celé další studium. Dětem obvykle stačí školní úkoly, pokud někomu nejde psaní, je dobré přikoupit cvičný sešit a mírně doma trénovat, obvykle po dohodě s učitelkou. Co je však potřeba dělat denně, je čtení. Postupně probíraná písmenka a později slova a věty je zapotřebí stále opakovat a fixovat. "Děti by měly číst každý den. Platí to i o víkendu. Vždycky v pondělí poznám, které dítě v sobotu a v neděli četlo a kdo na chatě neměl na opakování čas," potvrzuje učitelka první třídy Jana Šustová.

Příště

Družina ano, či ne, kroužky by měly vybírat i děti, nejen rodiče, kdy začít s jazyky a nezapomeňte na pitný režim.

Autor:
  • Nejčtenější

Mně se nic nestane, pojišťovna mi nic nedá. Pět mýtů o životním pojištění

12. dubna 2024

Životní pojištění má podle statistik uzavřené každý druhý Čech. Vyplývá to z dat České asociace...

K výrobě krmiv pro psy a kočky ho přivedla náhoda. Dnes vyváží i do Asie

13. dubna 2024

Vyrábět granule a konzervy pro psy a kočky původně neměl vůbec v plánu. Napadlo ho to až v...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kdy lidé odmítají fakta a proč pravda často prohrává, vysvětluje psycholog

15. dubna 2024

Schopnost hledat či nacházet pravdu stojí v uvažování lidí většinou až na druhém místě. Proč lidé...

KVÍZ: Děti ve finančně-vědomostní soutěži uspěly. Jak byste ji zvládli vy?

14. dubna 2024

Česká bankovní asociace spolu s Evropskou bankovní federací uspořádala letos již osmé národní kolo...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Láska prochází peněženkou. Jak nastavit pravidla ve vztahu a co říkají průzkumy

11. dubna 2024

Společné bydlení znamená zpravidla i společné hospodaření. Zatímco v manželství určuje základní...

Jak nepřijít o peníze. Na co myslet, než ukončíte penzijko

18. dubna 2024

Od července nebudou vypláceny státní příspěvky k penzijnímu připojištění lidem, kterým byl přiznán...

Analýza: Autopojištění zdražuje. Kde a kteří řidiči zaplatí nejvíce?

18. dubna 2024

Oproti roku 2022 se průměrná cena povinného ručení v roce 2023 zvedla o 2,4 procenta na celkových 3...

Podílové fondy jsou stále oblíbenější investicí. Experti radí, jak je dobře vybrat

17. dubna 2024

Premium Investování je důležitou součástí budování finanční stability a hraje hlavní roli v dosažení...

Víte, co znamená zkratka OBZP a jaká povinnost je s ní spojená?

17. dubna 2024

OBZP je zkratka, která v sobě skrývá osoby bez zdanitelných příjmů. Tento status se týká lidí ve...

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Ve StarDance zatančí Vondráčková, Paulová, hvězda Kukaček i mistryně světa

Tuzemská verze celosvětově mimořádně úspěšné soutěže StarDance britské veřejnoprávní televizní společnosti BBC se už na...