Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Psychická obrana proti svinstvu

  10:00aktualizováno  10:00
Minule jsem si zde posteskl, že slušného člověka v práci často stresují nepravosti. Dnes pojďme dále - jak se bránit. Jak to zvládnout, když druhá strana se zdá neporazitelně silná a neštítící se ničeho.

Zdaleka netvrdím, že můj osobní příklad, dále popsaný, je výkvětem dokonalé bezchybnosti. Je ale poctivě odžitý, léty vyzkoušený, a je z první ruky. Život byl ke mně štědrý a dopřál mi střety v míře dostatečné. Velmi krátce po začátku podnikatelského období roku 1990 jsem mezi prvními narazil na jev později v českém světě práce a podnikání velmi častý.

 To věnujete mnoho let života tvůrčímu vymýšlení nového výrobku nebo služby. Vypipláte své dítě do špičkové kvality podle objektivních kritérií - a ve výběrovém řízení u rozhodujícího zákazníka vyhraje konkurent o třídu horší, a přitom třeba patnáctinásobně (!) dražší.

NENECHTE SI UJÍT
Rostou jako z vody
České akcie slibují růst. Využijte toho!
Investice do českých akcií přinášejí tučné zisky. Lépe řečeno té desetině investorů, která se nebála akciovým podílovým fondům svěřit své prostředky.

Business, manažer (c)profimedia.cz/corbis
I příliš chytří hledají práci těžko
Zaměstnání nemůže najít nejinteligentnější žena světa, Bulharka Daniela Smidčievová. Je vysoké IQ překážkou?

Holení - (c) profimedia.cz/corbis
Ostrý břit? Nenechte se napálit!
Břit v různé podobě provází lidstvo od nepaměti. Který si nyní vybrat? Jak se oholit bezpečně a rychle? Jsou lepší známé značky, nebo "no name"?

Na váš protest má výběrová komise opravdu "pádné" argumenty - například že bydlíte a tvoříte v menším městě nebo menší zemi než konkurent, a tudíž musíte být logicky horší. Na vaše varování, že věc zveřejníte, se dozvíte, že by vás mohlo nešťastnou náhodou přejet auto... To víte, že jsem se zprvu nestačil divit; člověka chtějí zabít jen za to, že dobře a relativně levně učí... Pak už ale reagujete. Já jsem se rozhodl, že a) svou každodenní činností budu proti takovému svinstvu přiměřeně bojovat - metodou každodenního drobného úsilí podle Karla Čapka, b) co nejdříve přestanu za svinstvo jiných stresovat sebe samého.

K bodu b) jsem vytvořil ucelenou soustavu zvládání negativních emocí a posilování těch pozitivních; nazval jsem ji emotion management. A protože nejlépe si osvojíte cokoliv, pokud tomu odpovědně učíte druhé, tak jsem o emocích také začal učit a psát články a knihy. Potkával jsem stále více lidí, které podobné šoky potkávaly později a kteří si nevěděli rady - zejména proto, že orgánům placeným za vymahatelnost práva byly jejich osudy srdečně jedno.

A začal jsem získávat spojence; témata mých školení cíleně vyhledávala lidi schopné a zároveň férové - protože právě ti trpí nedostatečnou civilizovaností státu nejvíce. Vyhledáno a osobně proškoleno jich je už přes sedm tisíc - a s velkou částí jsme ve vzájemně se podporujícím styku. Už máme pro strach uděláno. Napsal jsem o posilování vlastní psychické výkonnosti na padesát knih a brožur. Věřím, že jednou půjdu do penze s dobrým pocitem.

Zkušební doba: obyčejná lest?Autor:Nejčtenější

V Česku byl odhalen rozsáhlý a neobvyklý pojistný podvod za 50 milionů

Ilustrační snímek

Pryč jsou nejspíš časy, kdy se podvodníci snaží přijít k penězům hlavně v podvádění s auty a lidským zdravím. Gang,...

Vzal si úvěr bez souhlasu manželky, je povinna jeho dluhy platit?

V případě, že by manžel svůj dluh nesplácel a banka by jej vymáhala, pak podle...

Podle zákona do společného jmění manželů patří nejen majetek získaný během manželství, ale i dluhy. Jenže co dělat v...KOMENTÁŘ: Investiční nemovitost je nová past na důvěřivce

Martin Mašát

Z většiny článků o nemovitostech vyplývá, že kdo nyní nekoupí byt či dům jako investici, okrádá rodinu. Ale ceny bytů...

Tugendhatové byli úspěšní průmyslníci, které proslavila jen drahá vila

Fritz a Greta Tugendhatovi

Brněnský rod průmyslníků ve světě proslavila unikátní vila. Ve městě však Tugendhatové, kteří vlastnili textilní firmy,...

Mám život v tašce, ale skončit nemůžu, říká horský vůdce

Josef Šimůnek

Josef Šimůnek má zajímavé povolání. Je horským vůdcem. V České republice má toto mezinárodní osvědčení jen třicet lidí....

Další z rubriky

Pomluva zveřejněná na internetu vás může připravit o statisíce korun

Ilustrační snímek

Co když o vás na internetu, na sociálních sítích někdo napíše, že trpíte psychickou poruchou a přečtou si to známí i...

Pět tipů, jak přeprat únavu v práci. Pomůže správné sezení i přestávky

Ilustrační snímek

Zná to snad každý. Přijdete z oběda, začnou vám padat víčka a poslední, na co máte chuť, je pustit se do práce. Jak...

Becherové: jak se kapky na žaludeční problémy proměnily ve slavný likér

Zeď v areálu české likérky Jan Becher zdobí portréty členů slavné rodiny.

Nejznámější karlovarská rodačka nebo třináctý pramen. Proslulý bylinný likér Becherovka šíří jméno slavné rodiny v...

Neplaťte zbytečně. Která banka má nejmenší poplatky? PŘEHLED

Neplaťte zbytečně. Která banka má nejmenší poplatky? PŘEHLED

Kurzy.cz Český bankovní trh se neustále rozrůstá. Nové banky přibývají a společnosti se doslova předbíhají, která nabídne klient...

Najdete na iDNES.cz