Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Řešte pracovní spory bez konfrontací. Jak na ně chytře, radí expert

Znáte to - někdo vás v práci naštve a jen stěží potlačujete svou reakci. Nebo možná patříte k těm, ve kterých bouchnou saze, a od plic dáte druhé straně najevo, co si o tom myslíte. Jak řešit spory, abyste neutrpěli, ale naopak získali respekt svého okolí, radí psycholog Jan Urban.

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Při každé práci vznikají spory, občas i konflikty. Zájmy, přání nebo očekávání různých osob nebývají v životě ani na pracovišti zcela v souladu. Spory však nemusí přerůstat do osobních konfrontací. Tedy do podoby, která narušuje osobní pohodu, ničí vzájemné vztahy a brání budoucí spolupráci.

Do střetu se lze v práci dostat v nepřeberném počtu situací. Například tehdy, potřebujeme-li prosadit určitý záměr, provést potřebnou změnu, urychlit běh věcí či změnit určitý postup a někdo jiný nám stojí v cestě. Ještě vážnější jsou konflikty, které vznikají, nárokuje-li si jedna strana něco, co chce i strana druhá, a obě zároveň to získat nemohou.

Jan Urban (1953)

Autor publikací Přestaňte se v práci stresovat a Jak lépe naložit s časem.

Věnuje se personálnímu a manažerskému poradenství a firemnímu vzdělávání.

Je absolventem VŠE Praha a Filosofické fakulty UK, obor psychologie práce a řízení.

„Platy některých státních úředníků, především těch vedoucích, u nás patří k...

Jednoduchou cestou, jak čelit zbytečnému vystupňování konfliktu, je vyvarovat se pokušení řešit jej pod vlivem emocí. Tedy ve stavu rozčílení, stresu nebo prostě v situaci, kdy máte špatnou náladu. Vhodnější je vyčkat a k rozmluvě s druhou stranou přistoupit, až vaše pocity vychladnou. Emoce mají totiž kromě jiných důsledků i sklon naše uvažování zjednodušovat, často až do podoby černobílého vidění. Reakce, ke kterým vedou, bývají proto nejen zbytečně intenzivní, ale i neuvážené.

K bezprostřednímu uklidnění pomůže metoda „ochlazujícího dýchání“ založená na vdechování ústy a vydechování nosem. Vede nejen k ochlazení emocí, ale brání i tomu, abyste reagovali příliš rychle. Jinou metodou je „odpoutání pozornosti“, tedy zaměření se na jiný, nejlépe neutrální podnět. Obě metody jsou natolik účinné, že často přispějí i k uklidnění druhé strany.

Proč konfrontace nefungují a jak se jich vyvarovat

Častou chybou, které se lidé při řešení konfliktů dopouštějí, je sklon spoléhat především na konfrontaci. Tedy na nátlak na druhou stranu nebo dokonce otevřený boj. Podobnou chybou na některých pracovištích bývá i dlouhodobější snaha konflikt neřešit nebo se tvářit, že neexistuje. Obě strategie, na první pohled možná přitažlivé, nebývají příliš účinné.

DANĚ 2017

Průvodce formulářem daňového přiznání a tipy jak ušetřit: SPECIÁL NA TÉMA DANĚ

Jak správně vyplnit daňové přiznání a kde zjistit, jaká daňová zvýhodnění můžete uplatnit? VYPLNIT FORMULÁŘ ON-LINE

Charakteristickým rysem konfrontačního řešení konfliktů není jen sklon útočit či chovat se nepřátelsky, ale i přesvědčení, že pravda je jednoznačně na naší straně. Jsme si jisti, že druhá strana se mýlí nebo je v neprávu a je třeba jí to dát jasně najevo, případně ji i z něčeho obvinit. Konflikt tak přestává být střetem názorů nebo přístupů a stává se střetem osob. Jeho průvodním jevem jsou vypjaté emoce, ale i ztráta taktu, vyrovnanosti či dokonce osobní důstojnosti.

Nejde-li zrovna o život, je tato strategie zpravidla neefektivní. Jste-li vůči druhé straně útoční, stáváte se pro ni, bez ohledu na povahu sporu, protivníkem nebo dokonce nepřítelem, vůči kterému je třeba se bránit. Konfrontace tak podporuje její sklon k defenzivě. Platí to i tehdy, když se naše konfrontace projevuje „jen“ tím, že druhou stranu ironizujeme nebo jí dáváme najevo, že její názory ani ji samotnou nerespektujeme.

Čtěte také

Osoby, které přecházejí do defenzivy, se však jako partneři pro řešení sporu stávají obtížnějšími. Přestávají naslouchat, ztrácejí ochotu měnit svůj pohled na věc, stávají se neústupnými a odmítají vyjít jakkoli vstříc. Konfrontační řešení konfliktu vede tak často k tomu, že šance na jeho rychlé vyřešení klesá. Stejně důležitou příčinou, proč se tohoto řešení vyvarovat, je však i to, že bývá zbytečně stresující.

Účinnějším způsobem vedení sporu, který nevylučuje, že ve svém názoru a snaze prosadit své zájmy zůstaneme pevní, je přistupovat k němu s tím, že má řešení a že jsme schopni se na něm s druhou stranou dohodnout. Jde o přístup, který umožňuje, aby se spor odehrál v uvolněnější, příjemnější i méně stresující atmosféře. A to i tehdy, je-li jeho povaha obtížná.

Předpokladem je být ke druhé straně ohleduplný, a možná i příjemný. Tedy ji z ničeho neobviňovat, nedávat jí najevo, že se zmýlila nebo se něčím úmyslně provinila. Namísto vyjádření, která vedou k defenzívě, například „Dopouštíte se velké chyby a trvám na tom, abyste ji opravil a postupoval tak a tak“, je totiž většinou produktivnější, když svou výhradu formulujeme taktněji, například slovy „Jedna věc mě na vaší práci trochu mate, můžete mi pomoci ji pochopit?“.

Zanadávat si příliš nepomáhá

S osobou, která hovoří klidně a rozvážně, jejíž vyjádření však současně vyznívají tak, že je o nich upřímně přesvědčena, má většina lidí sklon jednat s větším respektem. Má i vyšší ochotu jí naslouchat a vyjít vstříc. Viditelné rozčílení naše šance na příznivé vyřešení sporu naopak snižuje.

Řada lidí se přesto domnívá, že zanadávat si či dokonce někoho urazit, někdy pomůže: „člověk si uleví“ a stres z něj spadne. Otevřené rozčílení se jim proto zdá dobrým, možná i zdravotně výhodným řešením.

Tento pohled však pomíjí dvě okolnosti. Prvou je, že ještě lepší, než ze sebe rozčílení shodit, je vůbec se nerozčílit. Tou druhou je, že stres, který z vás spadl na základě toho, že jste si zanadávali, se rychle vrátí, až zjistíte, že jste svým rozčílením ničeho nedosáhli.

Sporům či konfliktům se nevyhneme. Osvojíme-li si však zvyk řešit je bez konfrontací, stanou se kratší a méně urputné. Získáme nejen vyšší ochotu druhé strany ke spolupráci, ale i větší respekt svého okolí. Vědomí, že jsme schopni řešit i náročné spory bez větších emocí, je navíc uklidňující a povzbuzující.

Autor:
  • Nejčtenější

Jak nepřijít o peníze. Na co myslet, než ukončíte penzijko

18. dubna 2024

Od července nebudou vypláceny státní příspěvky k penzijnímu připojištění lidem, kterým byl přiznán...

Fenomén Koh-i-noor. Žlutá tužka z Budějovic píše svůj příběh už 135 let

20. dubna 2024

Nebýt Elisabeth Hardtmuthové, která už nechtěla prát manželovy košile ušmudlané od uhlu, Koh-i-noor...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KOMENTÁŘ: Majetkový test je otvírání Pandořiny skříňky

16. dubna 2024

Stát chce začít provádět u žadatelů o sociální dávky majetkový test. Má to opodstatnění: Dávky ze...

Méně peněz na sport, více volna. Jak firmy upravují nabídku benefitů

19. dubna 2024

Schválení vládního konsolidačního balíčku způsobilo na sklonku loňského roku paniku i v oblasti...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vzdělání nestačí. O profesní kariéře často rozhodují měkké dovednosti

22. dubna 2024

Pracovní trh se dynamicky vyvíjí a neustále přináší nové výzvy. Zaměstnavatelé v dnešní době...

Daně 2023: Na elektronické podání růžového formuláře zbývá už jen pár dní

23. dubna 2024

Nejzazší termín, do něhož lze podat elektronické daňové přiznání, je čtvrtek 2. května. Kdo termín...

Jaké jsou výhody a nevýhody DIP a u jaké nabídky zvýšit ostražitost

23. dubna 2024

Od letošního roku stát nabídl zájemcům o spoření na penzi nový Dlouhodobý investiční produkt, tedy...

Vzdělání nestačí. O profesní kariéře často rozhodují měkké dovednosti

22. dubna 2024

Pracovní trh se dynamicky vyvíjí a neustále přináší nové výzvy. Zaměstnavatelé v dnešní době...

KVÍZ: Helma, desatero, pojištění. Jste připraveni na cyklistickou sezonu?

21. dubna 2024

Jezdit na kole umí u nás skoro každý. Málokdo si ale uvědomuje, že v okamžiku, kdy vyjede na...

Arcon Personalservice GmbH
Instalatér do Německa

Arcon Personalservice GmbH

nabízený plat: 75 260 - 90 320 Kč

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...